Dobré noviny
Kolíska korony ukázala, ako to zvládnuť: Lockdown nie je všetko, je to len prvý krok. V čom sa môže Európa inšpirovať?
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Kolíska korony ukázala, ako to zvládnuť: Lockdown nie je všetko, je to len prvý krok. V čom sa môže Európa inšpirovať?

Masívne testovanie na COVID-19 vo východočínskom meste Čching-tao
Masívne testovanie na COVID-19 vo východočínskom meste Čching-tao — Foto: TASR/AP

Krajine, kde to celé začalo, sa čím ďalej, tým viac darí, zatiaľ čo COVD-19 robí vrásky nejednej európskej krajine. Pôjde Slovensko čínskou cestou?

HONGKONG 26. októbra – Keď v Číne prepukol neznámy vírus, celý svet s obavou hľadel na túto ázijskú krajinu. COVID-19 sa následne rozšíril po celom svete vrátane Európy. A zatiaľ čo Európania bojujú s nákazou, Čína sa rýchlo pozviechala a zaznamenala ekonomický rast.

Čína podľa analýzy CNN ukazuje svetu, akým efektívnym smerom by sme sa mohli uberať v boji proti novému koronavírusu a čo by sme si mohli vybrať z jej snahy o rýchly návrat „do bežného sveta“.

Lockdown je vraj prvým krokom, nie riešením

Zatiaľ čo väčšina Európy hľadí na budúcnosť v podobe koronavírusového lockdownu a potenciálne nebezpečnej zimy, Čína sa zviecha a darí sa jej stále viac a viac, informuje CNN. Úspech Číny v boji s COVID-19 v porovnaní s Európou vraj ukazuje, že lockdown je prvým krokom, nie riešením.

Hongkongské aerolínie Cathay Pacific.
Hongkongské aerolínie Cathay Pacific. Foto: TASR/AP

„Čína v pondelok zaznamenala ekonomický rast po druhé štvrťročie za sebou, čo zdôrazňuje, ako rýchlo sa druhá najväčšia ekonomika sveta dokázala zotaviť. Stalo sa tak po zjavne úspešnom experimente s umožnením hromadného domáceho cestovania, keď milióny ľudí križovali Čínu počas štátneho sviatka Zlatého týždňa,“ ohlasuje CNN.

Za úspechom nestojí len drastický prístup v podobe 76-dňového lockdownu v meste Wu-chan a v ďalších dotknutých čínskych lokalitách, ale aj množstvo krokov, ktoré vláda vykonala po vrchole koronavírusu, teda v dobe, keď sa obyvatelia mohli začať voľne presúvať a pohybovať.

Zdravotný kód, uzavretie ohniska, hromadné testovanie

Lokálnu nákazu dokázali správne podchytiť vďaka trasovaniu kontaktov, sledovaniu obyvateľov cez mobilnú aplikáciu a vypracovaniu tzv. „zdravotného kódu“. „To zahŕňa prepracovaný systém farebného ‚zdravotného kódu‘ v rámci sledovania pohybu ľudí. Na vstup do mnohých firiem je potrebný (zelený) zdravotný list a zodpovedajúci QR kód, ktorý zaručuje, že opatrenie prijal takmer každý, čo uľahčuje sledovanie v prípade výskytu ohniska,“ uvádza analýza.

Východočínske prístavné mesto Čching-tao.
Východočínske prístavné mesto Čching-tao. Foto: TASR/AP

Systém vyvinula vláda, no ozývajú sa aj hlasy, ktoré vidia potenciálnu hrozbu v tom, že takto získané dáta raz môžu byť zneužité. Avšak, vďaka týmto opatreniam môže vláda rýchlo zasiahnuť v prípade prepuknutia nových ohnísk a efektívne uzavrieť konkrétnu oblasť, alebo v prípade potreby dokáže vykonať hromadné testovanie.

Najnovšie to bolo vidieť v meste Qingdao na severovýchode Číny, kde bolo po hlásení 12 lokálnych prenosov prípadov zhruba za týždeň na COVID-19 testovaných viac ako 10 miliónov ľudí.

Medzi provinciami a regiónmi sú dnes čoraz viac sledované hranice, pričom v prípade ďalšieho prepuknutia nákazy môže byť hromadná doprava obmedzená alebo úplne zastavená. Výrazne bol obmedzený vstup ľudí do Číny zo zámoria a pri príchode sa uplatnili prísne karanténne opatrenia.

Obyvatelia nosia rúška, občania majú väčší rešpekt pred nákazou

Potlačeniu pandémie pomohlo rozsiahle nosenie rúšok, dodržiavanie predpisov verejnej hygieny, ktoré čínske orgány často prísne strážia a ktoré propagujú masové kampane. Ako informovala CNN, použité metódy sú účinné v iných ázijských krajinách bez hrozby trestu.

Čína vraj nikdy nespí a dokáže pohotovo reagovať v prípade prepuknutia nového ohniska nákazy: „Ostáva vo vysokej pohotovosti, hoci sa vrátila do normálu, je schopná rýchlo reagovať a sledovať každého, kto je potenciálne ovplyvnený prostredníctvom QR kódov, aplikácií a rozľahlého stavu dohľadu v krajine. Podobné úsilie sa vynaložilo v Južnej Kórei, Hongkongu a ďalších častiach Ázie.“

Európa zaostáva

Na porovnanie, sledovanie vo veľkej časti Európy zostáva komplikované a schopnosť vykonávať hromadné testovanie v mnohých krajinách chýba. Pri vykonávaní testov sa užitočnosť výsledkov často premrhá, pretože stále chýba infraštruktúra na sledovanie infikovaných ľudí a ich kontaktov. Takouto európskou lastovičkou môže byť Slovensko, ktoré začalo hromadne testovať svojich občanov.

Základom týchto opatrení je mimoriadne proaktívny dohľad na okamžité zistenie prípadov, veľmi rýchla diagnostika a okamžitá izolácia prípadov, dôsledné sledovanie a karanténa blízkych kontaktov a mimoriadne vysoký stupeň porozumenia a prijatia týchto opatrení zo strany obyvateľstva,“ uvádza sa v správe.

„Bohužiaľ, hoci sa čínska reakcia ukázala ako účinná a podobné modely preukázali úspech aj v Južnej Kórei, Japonsku, Hongkongu a ďalších častiach Ázie dlhodobo vystavených vírusu - Európa naďalej zaostáva ,“ uzatvára CNN.

Už ste čítali?