Záujem o testovanie je aj dnes obrovský, hlásia sa aj ľudia z iných okresov
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Záujem o testovanie je aj dnes obrovský, hlásia sa aj ľudia z iných okresov

V prípade, že sa budú míňať pripravené kapacity na tento víkend, Jaroslav Naď pripustil, že testovanie ľudí z iných ako dotknutých okresov budú musieť zakázať.

Na snímke vľavo testovanie v obci Zborov, okres Bardejov a vpravo ľudia čakajú v rade na testovanie v obci Kobyly, okres Bardejov, v sobotu 24. októbra 2020. — Foto: TASR/František Iván

Smilno 24. októbra (TASR) – Počas soboty a nedele (25. 10.) budú pri pilotnej fáze testovania na ochorenie COVID-19 uprednostnení občania z okresov Oravy a Bardejov. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Zhodnotil, že evidujú veľký počet záujemcov o pretestovanie z iných okresov. V prípade, že sa budú míňať pripravené kapacity na tento víkend, pripustil, že testovanie ľudí z iných ako dotknutých okresov budú musieť zakázať.

Na snímke ľudia čakajú v rade na testovanie v obci Kľušov, okres Bardejov.
Na snímke ľudia čakajú v rade na testovanie v obci Kľušov, okres Bardejov. Foto: TASR/František Iván

Ak v pondelok (26. 10.) ústredný krízový štáb potvrdí, že budeme robiť celoštátne testovanie na základe skúseností z regiónov Oravy a Bardejova, na budúci víkend bude mať možnosť otestovať sa každý. Občanov, ktorí dnes chodia do odberných miest a nie sú z týchto okresov, chcem upozorniť, že budeme veľmi systémovo prioritizovať tých, ktorí tu bývajú,“ povedal pre TASR Naď.

Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď počas brífingu k aktuálnemu testovaniu obyvateľov v Nižnej dňa 23. októbra 2020.
Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď počas brífingu k aktuálnemu testovaniu obyvateľov v Nižnej dňa 23. októbra 2020. Foto: TASR/Erika Ďurčová

Priebeh testovania je zatiaľ hladký, zapojil sa aj premiér

Priebeh testovania je podľa ministra obrany zatiaľ hladký. Ráno otvorili všetkých 182 odberných miest. „Posilnili sme počet odberných tímov. Niekde, kde sme mali včera jeden tím, sú dnes dva, aby proces išiel rýchlejšie. Je to spôsobené najmä tým, že máme k dispozícii viac zdravotníckeho personálu,“ zdôvodnil.

Súčasťou odberových tímov a personálu zabezpečujúceho operáciu Spoločná zodpovednosť je v sobotu 2003 osôb, z toho takmer polovica sú profesionálni vojaci, ďalej policajti, hasiči, zdravotníci, zamestnanci samospráv. Oproti piatku sa zapojilo aj výrazne viac dobrovoľníkov, celkovo 277.

V sobotu sa do akcie zapojil aj premiér Igor Matovič, ktorý bude asistovať pri odoberaní vzoriek na odbernom mieste v Tvrdošíne. Informoval o tom na sociálnej sieti.

Foto: Facebook/Igor Matovic

Starosta si testovanie pochvaľuje, no bojí sa nedostatku testov

Testovanie na ochorenie COVID-19 v obci Smilno v Bardejovskom okrese tiež využívajú aj ľudia zo susedných okresov. V piatok (23. 10.) mali zdravotníci k dispozícii 650 testov. Podľa starostu Vladimíra Barana je možné, že ich bude málo.

„V našej obci to prebieha veľmi dobre, ľudia chodia ochotne. Dokonca aj z cudzích okresov, ako Svidník a Stropkov. Využívajú možnosť, že sa môžu dať zadarmo otestovať. Mám obavy, že ak to pôjde takouto rýchlosťou, tak budú dochádzať testy,“ uviedol pre TASR Baran a doplnil, že v obci majú približne 700 obyvateľov. Starších ako desať rokov je asi 550 a približne 250 z nich už test absolvovalo.

Na snímke testovanie v obci Zborov, okres Bardejov.
Na snímke testovanie v obci Zborov, okres Bardejov. Foto: TASR/František Iván

„Vonku máme celkom veľké priestory. Ľudia vchádzajú jednými dverami a vychádzajú druhými. Sú tu lavičky pre tých, ktorí čakajú na výsledky. Vo vnútri máme rezervné priestory, ak by pršalo,“ vysvetlil Baran.

Plošné testovanie si pochvaľuje. Podľa jeho slov od vypuknutia pandémie mali v obci 22 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19.

„Myslím si, že pre najpostihnutejšie okresy by testovanie úplne stačilo a obávam sa, že ak to bude pre celé Slovensko, asi to bude logisticky dosť problematické zvládnuť,“ skonštatoval starosta.

„Som zo Smilna a prišiel som sa dať otestovať pre istotu, aby sme vedeli, na čom sme. Pravdepodobne to má zmysel. Zachytia veľa pozitívnych prípadov a tým pádom ich môžu dať do karantény,“ dodal obyvateľ obce Rudolf Špak.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…