Dobré noviny
Prokurátor Šanta o Kováčikovi aj Trnkovi: Začal sa proces očisty, ktorý je nezastaviteľný. Trnka je ako kvapka jedu, čo zamorí celé jazero
Marián Balázs
Marián Balázs

Prokurátor Šanta o Kováčikovi aj Trnkovi: Začal sa proces očisty, ktorý je nezastaviteľný. Trnka je ako kvapka jedu, čo zamorí celé jazero

O tom, kto bude novým generálnym prokurátorom, onedlho rozhodnú politici. Medzi známych kandidátov patrí aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta.

BRATISLAVA 23. októbra – O tom, kto bude novým generálnym prokurátorom, onedlho rozhodnú politici. Podľa prieskumu verejnej mienky občania najviac preferujú prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Jána Šantu. Práve on bol hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom, pričom porozprával nielen o nadchádzajúcej voľbe, ale aj o kauzách Dobroslava Trnku či Dušana Kováčika.

K spomínanému prieskumu Šanta tvrdí, že je vďačný za ocenenie od verejnosti. „Som rád, ak je činnosť prokuratúry a prokurátorov sledovaná,“ vysvetľuje pre Dobré noviny prokurátor, ktorý zároveň považuje za chybu predchádzajúceho vedenia a samotného generálneho prokurátora, že veľmi málo prezentovali pozitíva v činnosti prokuratúry.

„Moji kolegovia a ja sme skutočne zvládli tie najväčšie kauzy. Rozbili sa tie najnebezpečnejšie zločinecké skupiny. Ale keď sa spätne pozrieme do médií, tak zistíme, že o týchto príkladoch pozitívnej praxe je veľmi málo výstupov priamo z rezortu prokuratúry,“ myslí si Šanta.

Už nechce, aby sa skutok nestal

A čo hovorí na možnosť, že by sa generálnym prokurátorom stal advokát? „Rozhodne nie som za to, aby sa generálnym prokurátorom stal neprokurátor až do takej miery, že by to bol napríklad advokát. Pretože mentálne sa pretočiť zo dňa na deň – do jedného dňa obhajovať obvinených a obžalovaných, a od druhého dňa po zložení sľubu tých istých páchateľov mať potenciálne na stole a rozhodovať o ich osude ako osoba z druhej strany barikády... to sa mi zdá ako veľký mentálny a odborný prerod. Ja by som to napríklad nedokázal,“ myslí si.

Ak by sa Šanta stal generálny prokurátorom, podľa neho treba načúvať odbornej a laickej verejnosti a byť otvorení aj do vlastných radov. „Najnegatívnejšie reakcie v spoločnosti sú podľa môjho názoru vtedy, keď sa objaví sporné uznesenie o zastavení trestného stíhania pre známy dôvod, že ‚skutok sa nestal‘,“ hovorí s dodatkom, že to vyvolá búrku nevôle v spoločnosti. Chcel by preto takéto sporné rozhodnutia eliminovať, resp. aby bolo takéto uznesenie jasne a otvorene odkomunikované.

Povinnosti prokurátora

„Čo trápi verejnosť? Kedy je k nám nastavená nepriateľsky? Rozhodne vtedy, keď napríklad v médiách možno týždeň čítame o podozreniach z trestnej činnosti a nikto nič nerobí. Prokuratúra je pasívna, možno sa odvolá na políciu, že mala šetriť, polícia sa odvolá na prokurátora... A potom snáď obidve zložky sa odvolajú na to, že nebolo podané trestné oznámenie," vysvetľuje.

To sa vraj už nesmie stať, keďže v trestnom poriadku je stanovené, že prokurátor je povinný stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedel. V tomto smere musí byť podľa Šantu prokuratúra aktívnejšia ako doposiaľ.

Chce personálnu obmenu

Chce aj personálnu obmenu. Tí, ktorí sa budú uchádzať o post začínajúceho prokurátora, musia byť podľa neho väčšmi preverovaní osobnostne. „Musíme klásť väčší dôraz na osobnostnú stránku a dostupnými prostriedkami, ktorými sú psychotesty. Musíme nimi odhaľovať možné budúce zlyhania a riziká právnych čakateľov a prokurátorov. A ak už máme nejakého padlého prokurátora, musíme mať efektívnejšie prostriedky na to, ako sa ho zbaviť,“ tvrdí Šanta.

Prokurátor sa vyjadril aj k aktivite NAKA v poslednej dobe. Je to prelomením Threemy, prípadne má polícia rozviazané ruky? „Dovolím si doplniť, že nielen NAKA, ale aj prokuratúra a Úrad špeciálnej prokuratúry, to sú tie zložky, ktoré sa začali uberať správnym smerom. Ja to nazývam ‚doba pokuciakova‘. To bola prvá skutočnosť, kedy kvapka pretiekla,“ myslí si.

Potom sa podľa neho začali objavovať také dôkazy vrátane Threemy a ďalších zvukových záznamov a svedkov, ktorí začali vtedy zacyklené klbko rozmotávať a postupne sa získavajú ďalšie a ďalšie dôkazy. Uznáva však, že momentálne sme v dobe, v ktorej nikto nikomu nekladie prekážky pod nohy: „Ruky sú rozviazané a každý si robí to, čo má, aspoň v tých exponovaných veciach.

Proces očisty

Stále čerstvé zadržanie Dušana Kováčika podľa Šantu završuje všetky debaty a úvahy o otvorenosti. Orgány činné v trestnom konaní sa podľa neho vydali na správnu cestu - ak majú dôkazy, pustia sa do hocikoho. „To je podľa mňa ten proces očisty, ktorý je nezastaviteľný, prebieha veľmi intenzívne a to rozhodne nie je všetko," pripomína.

Tieto obvinené osoby sú často okolnosťami donútené k spolupráci. „Pokiaľ je usvedčovaná inými dôkazmi, ak je už v obhajobnej núdzi, tak jej zostáva jediná alternatíva – prejsť do pozície či už dohody o vine a treste, alebo spolupracujúceho obvineného, kde sú naozaj veľké benefity – počnúc znížením dolnej hranice trestu až o jednu tretinu až cez podmienečné zastavenie trestného stíhania spolupracujúceho obvineného. To sú veľké benefity, pretože ak títo ľudia, napríklad päťdesiatnici, ktorí sú trestne stíhaní, sú pod reálnou hrozbou až 20 rokov, tak si uvedomujú, že je to pre nich faktické doživotie,“ hovorí.

Trnka je ako kvapka jedu

V prípade trestu pre bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku pripomína, že hoci po disciplinárnom konaní, aj naďalej tam prebieha trestné stíhanie: „V tomto prípade pokiaľ disciplinárna komisia rozhodla len o tom platovom postihu, o tej najmenšej časti jeho protiprávneho konania. Len o tom, že klamal redaktorovi TV Markíza,“ myslí si a pripomína, že navrhovateľ, námestník generálneho prokuratúra, sa odvolal.

Šanta verí, že disciplinárny postih v odvolacom konaní bude prísnejší, pričom závisí od charakteru disciplinárneho previnenia. Môže ísť o prísnejší platový postih, preradenie na funkciu prokurátora nižšieho stupňa, ale aj o zbavenie funkcie, čo však v prípade Trnku vzhľadom na charakter jeho činu nepredpokladá.

„Verím tomu, že tie skutkové okolnosti, s ktorými sa verejnosť mohla oboznámiť, že všetky sú predmetom trestného stíhania a budú dotiahnuté do úspešného konca. Pretože Dobroslav Trnka na prokuratúru nepatrí, to hovorím dlhodobo. Ten človek sa nielenže nesmie vrátiť na Generálnu prokuratúru SR, on nesmie ani len prejsť okolo okresnej prokuratúry. Teraz, keď kdesi v záverečnom návrhu tvrdí, že by bol stopercentne prospešný z pozície prokurátora... to hádam nemyslí vážne. To kde sa chce vrátiť? Na organizačné a kontrolné oddelenie generálnej prokuratúry, kde pracoval doteraz? Snáď nechce kontrolovať ostatnú tisícku prokurátorov, snáď nechce organizovať a riadiť ostatných, poctivých prokurátorov na Slovensku? Jeho zotrvanie v rezorte je pre mňa absolútne neprijateľné. To je tá kvapka jedu, ktorú keď kvapnete aj do čistého jazera, tak je zamorené a darmo, že je tu nepomer čistej vody a jedinej kvapky jedu,“ uzavrel Ján Šanta.

Viac sa dozviete v priloženom videorozhovore.

Už ste čítali?