Profesor Krčméry: Keď budeme ťahať všetci spolu a budeme disciplinovaní, môže dôjsť k postupnému uvoľneniu
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Profesor Krčméry: Keď budeme ťahať všetci spolu a budeme disciplinovaní, môže dôjsť k postupnému uvoľneniu

Infektológ a profesor tropickej medicíny Vladimír Krčméry v rozhovore hovorí o tom, či bude očkovanie na nový koronavírus bezpečné, ale aj kedy zažijeme lepšie časy.

Na snímke infektológ Vladimír Krčméry. — Foto: TASR/Jakub Kotian

BRATISLAVA 24. októbra - Infektológ a profesor tropickej medicíny Vladimír Krčméry v rozhovore pre magazín Týždeň hovorí o tom, či bude očkovanie na nový koronavírus bezpečné, ale aj kedy zažijeme lepšie časy.

Asi najčastejšia otázka, ktorú si dnes ľudia kladú, je kedy bude koniec druhej vlny. „Veľa ľudí sa ma pýta, kedy sa skončí druhá vlna, a nezostáva mi nič iné, len odkázať ich na klub jasnovidcov,“ povedal v rozhovore.

Krčméry vysvetľuje, že v rôznych krajinách boli rozličné typy druhých vĺn. „My sme sa priradili k typu druhého vrcholu. Sme vo vzrastajúcej krivke, ale je celkom možné, že na Božie narodenie budeme sláviť už klesajúcu fázu,“ prezradil svoje prognózy.

Falošný pocit, že to máme za sebou

Profesor v rozhovore hovorí aj o tom, kde sme spravili chybu a či sa druhej vlne dalo vôbec zabrániť. Bezstarostnosť a pozitívne čísla u nás podľa neho navodili pocit, že to máme za sebou. Ako príklad uviedol ľudí na Karlovom moste v Prahe, ako na spoločnej hostine oslavovali pokorenie vírusu.

„Ďalší z faktorov je ten, že sme mohli lepšie rozvrhnúť reťazenie, keď došlo k reťazeniu šiestich udalostí, medzi ktoré by bolo dôležité zorganizovať štrnásť dní prestávku. Koncom augusta sa začala futbalová liga, potom boli odložené všetky svadby a oslavy na prelom augusta a septembra, v priemere sa vracalo z dovoleniek počas víkendu sto tisíc ľudí,“ vymenúva.

Dodáva, že navrhovali nástup do škôl odložiť a aby deti nenastupovali z dovoleniek rovno do školských zariadení. „Samozrejme, veľmi ťažko sa prikazuje, aby sa niekto vrátil z dovolenky skôr, keď už ju má zaplatenú. Nepredpokladali sme až taký rýchly nástup, preto z neho nikoho neviním. Otvorili sa internáty a vysoké školy a začala sa hokejová liga. Iný scenár ani nemohol nastať,“ tvrdí.

Sľubná vakcína?

Vedci po celom svete v posledných mesiacoch bojovali s časom, aby vyrobili účinnú vakcínu. Podľa Krčméryho by mohla byť najneskôr na prelome rokov. „Vakcíny sú vyrobené, len sa testujú. V dvoch krajinách sveta sa už očkuje, len sme opatrní voči nie­ktorým krajinám. Všetci si želáme, aby klesajúca krivka, teda plató, začala čím skôr a začali tomu zodpovedať aj niektoré opatrenia,“ vyhlásil.

Podľa jeho názoru by bolo dobré, ak by sme dosiahli 50-70% zaočkovanosť. Sám vidí osem skupín, kde by malo byť očkovanie povinné alebo vysoko odporúčané. Mali to byť vodiči v MHD, predavačky, hasiči, policajti, vojaci, zdravotníci, ľudia v domovoch a seniori.

Celoplošné testovanie

Krčméry už viackrát vyhlásil, že podporuje celoplošné testovanie. Prednedávnom v rozhovore TV Markíza uviedol niekoľko dôvodov, prečo je za takéto testovanie. Jeden z dôvodov, ktorý zdôraznil, je ekonomický. Vďaka plošnému testovaniu budeme môcť opatrenia postupne rušiť.

„Naše šťastie pre ekonomiku je, že najväčšia kríza bola na jar, keď bývajú reštaurácie a hotely prázdne. Keď budeme ťahať všetci spolu a budeme disciplinovaní, môže dôjsť k postupnému uvoľneniu,“ povedal.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…