Kasteláni sú zväčša muži, v Čachticiach však majú kastelánku Katku: Letné dovolenky nepoznám, práca na hrade je ale magická
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Kasteláni sú zväčša muži, v Čachticiach však majú kastelánku Katku: Letné dovolenky nepoznám, práca na hrade je ale magická

Podľa jej slov musí byť na hrade atmosféra, prekvapenie a musí to mať celé dušu. Vraví Katarína, ktorá spravuje tamojší hrad už tretí rok.

Katarína Orthová si bez tejto práce nedokáže predstaviť život. — Foto: Katarína Orthová

ČACHTICE 25. októbra - Katarína Orthová je energická žena, u ktorej by zrejme len málokto uhádol, čomu sa profesionálne venuje. Katarína je totiž kastelánkou hradu. Vládne hradu, ktorý patril medzi prvé, čo strážili v minulosti západnú hranicu Uhorska. Napriek tomu, že už nič nestráži, je tam stále rušno. Aj vďaka šikovnej Slovenke.

A ako Katarína prezradila pre Dobré noviny, táto práca pre ňu nie je prácou, je celým jej životom. Na hrade sa zoznámila so svojím priateľom, našla tu však nielen partnerskú lásku, ale aj lásku k tomuto hradu, pretože úlohu kastelánky nevie oddeliť od svojho súkromného života - Čachtický hrad sa jej za niekoľko rokov priveľmi vryl do srdca.

V rozhovore s Katarínou Orthovou sa dozviete:

  • Čo obnáša práca kastelánky,
  • ako veľmi a prečo miluje svoju prácu,
  • kedy môže kastelán oddychovať,
  • ako jej hrad „privial“ priateľa,
  • čo všetko sa chystá na hrade.

Katarínu vídavať na hrade v krásnych dobových šatách. Ak by sme si v mysli odmysleli dnes bežne oblečených turistov a dostavali nejeden múr tamojšieho hradu, pravdepodobne by nemala problém „zapadnúť“ aj o niekoľko storočí vzad.

Sympatická kastelánka však nie je romantickou postavou a za dlhými a veľakrát bohato vyšívanými či inak zaujímavými šatami sa ukrýva práca, ktorú v úlohe kastelána vykonávajú najmä muži. Ona sa však nezľakla a na hrade panuje už tretí rok: „Kastelánka je správkyňou hradu, čiže sa stará o bežný chod hradu, jeho údržbu, o návštevníkov, zamestnancov a brigádnikov. O výber suvenírov a zásobovanie. Kontakt s remeselníkmi, predajcami, s účinkujúcimi a aj kontakt s médiami. A aj tvorí akcie. Vymýšľam, čo v sezóne urobiť, s kým to urobiť, ako, kedy,“ len tak sa jej to sype pri odpovedi na otázku, čomu sa vôbec venuje kastelán či kastelánka.

Kastelánka Katarína Orthová miluje svoju prácu.
Kastelánka Katarína Orthová miluje svoju prácu. Foto: Katarína Orthová

S priateľom sa zoznámila na hrade

Hrady podľa jej slov majú väčšinou kastelánov mužov. „Možno preto, že je to multifunkčná manažérska pozícia,“ myslí si. Aj Čachtický hrad pred ňou spravoval muž. „Netvrdím, že vždy všetko zvládam, som žena so všetkými možnými náladami a obavami, ale som taký vodcovský typ,“ a o tom niečo vie aj jej priateľ.

„Môj priateľ, keď už ma má plné zuby, tak ma uzemní, že som „her komander“, tak sa vždy upracem,“ smeje sa od srdca. S priateľom sa zoznámila, ako inak, na hrade: „Vtedy som ešte nebola kastelánkou, obaja sme boli návštevníci na koncerte. Teda, neviem ako to vníma on, ale pre mňa to bolo magické. A aj stále je.“

Prácu kostalánky vykonáva už tretí rok.
Prácu kastelánky vykonáva už tretí rok. Foto: Katarína Orthová

Aby to malo dušu

Predchádzajúceho kastelána nešetrí chválou, no ako žena potrebuje, aby hrad mal tú správnu atmosféru. „Predtým, než som nastúpila na hrad, tak sme mali kastelána. Veľmi šikovný mladý chalan. Robil výborné sprievody, mal skvelé nápady. Akcií bolo menej. Ja som skôr za to, že ľudia sa potrebujú uvoľniť, niečo zažiť, takže takmer každý víkend vymýšľam, čo pripraviť pre deti, pre dospelákov. Som ženská, musí to mať atmosféru, ‚atmošku‘, prekvapenie, skôr sa zameriavam na program a aby to malo dušu.“

Zároveň nás šokuje, keď sa prizná, že nerada sprevádza na hrade: „Priznávam, dobrovoľne, bez násilia, že kým to nie je nevyhnutné, tak nesprevádzam po hrade. Nebaví ma to. Je to pre mňa príliš stereotypné. Robím to, čo ma baví, vtedy do toho vdýchnem dušu, dám do toho celé srdce. Každý máme talent na niečo a na niečo nie. Tak sa riadim svojím pocitom.“ Katarína je jednoducho akčná žena.

Návštevníkom chce dopriať viac ako len prehliadku hradu.
Návštevníkom chce dopriať viac ako len prehliadku hradu. Foto: Katarína Orthová

Návštevníkom servíruje to najlepšie

Na Čachtickom hrade sa stále niečo deje a aj keď z neho odrýzol kus času, stále láka množstvo návštevníkov. Katarína popri všetkom stíha pozorovať návštevníkov a všímať si, čo by ich mohlo zaujať: Ľudia sú v neustálom strese, napätí, potrebujú sa uvoľniť rozptýliť baviť. Potrebujú zážitky. A tak ich pre nich tvoríme. Samozrejme, by som to bez mojich kolegov a kolegýň nezvládala, táto práca pohltí celého človeka. Táto práca vlastne nie je prácou, je celým životom. Nedá sa oddeliť od súkromného života, nie je ohraničená pracovnou dobou, opisuje Katarína.

Sama nevedela, čo jej táto práca prinesie, no napriek všetkým povinnostiam to zhrnula do jednej vety: „Tak, ako sa starám o domácnosť, zvieratká, priateľa, rovnako sa starám aj o hrad,“ rozpráva s úsmevom.

Prácu brala najprv ako výzvu, no i dnes ju dokáže stále niečím prekvapiť: „Áno, stále... tým, že neexistuje manuál, ani šablóna na tento druh práce, tak sú stále nové veci, prekvapenia. Je to o ľuďoch, je to „živé,“ smeje sa a týmto priznaním sa vôbec nesťažuje.

Keď sa hrad „zazimuje“, vtedy si na chvíľu vyloží nohy

Spravovanie hradu jej dalo množstvo skúseností, počas ktorých stretla veľa fantastických ľudí, zažila veľa radosti aj zábavy, no dodáva, že za všetko sa platí. „Možno to súkromie, taký ten normálny rodinný život. Po začiatku sezóny neviem odísť na dovolenku, to isté platí aj o víkendoch s rodinou, opekačkách a grilovačkách. Všetko „to letné“, čo si ľudia bežne užívajú, si vlastne nemám kedy dopriať. Môj oddych sa začína v zime. Vtedy sa hrad zazimuje a mne začína relax. Teda čiastočný, lebo už začínam tvoriť novú sezónu.“

Na hrade spoznala Katarína aj svoju lásku.
Na hrade spoznala Katarína aj svoju lásku. Foto: Katarína Orthová

Dnes bojuje s koronou, no myslí na program

Pandémia neobišla ani hrady a s ňou prišli aj viaceré obmedzenia. „Táto sezóna bola kvôli korone výrazne obmedzená a skrátená. A veľmi náročná. Pripravovať akcie a program s tým, že ich musíte oklieštiť alebo zrušiť bolo chvíľami na palicu,“ zúfa si na chvíľu kastelánka.

Program na hrade doteraz začínal vždy pálením Moreny na prelome februára - marca a končil Silvestrom. „Tento „korona rok“ sme začínali v máji a všetky jesenné a zimné akcie už máme stopnuté.“

Hrad bol otvorený a prístupný do 23. októbra v obmedzenom režime, no vzhľadom na epidemiologickú situáciu zatvoril svoje brány do 1. novembra. Už teraz však čachtická kastelánka rozmýšľa o tom, ako prekvapí svojich budúcich hostí.

„Určite bude plná prekvapení a zábavy, ak nás nesekne „korona režim“. Zatiaľ sme v prípravnej fáze tvorby. Určite bude Dračia cesta, Cesta za dukátmi, budú rytieri, kone, remeselníci, umelci, stredoveká muzika, stredoveká kuchyňa. Budete sa mať na čo tešiť,“ sľubuje.

Napriek všetkému doterajšia práca kastelánky a jej tímu priniesla ovocie a do konca septembra podľa jej slov navštívilo Čachtický hrad približne 56 500 návštevníkov.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…