V Izraeli trojtýždňový lockdown zabral. Rapídne klesol počet nakazených aj reprodukčné číslo
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

V Izraeli trojtýždňový lockdown zabral. Rapídne klesol počet nakazených aj reprodukčné číslo

Izrael po zavedení trojtýždňových tvrdých opatrení spustil prvú fázu postupného uvoľňovania reštrikcií.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

JERUZALEM 23. októbra - Slovensko čaká v najbližších týždňoch čiastočný lockdown a celoplošné testovanie. Izrael si v septembri zvolil v bojom s pandémiou cestu trojtýždňového úplného lockdownu, informuje portál Aktualně.cz.

Krajina Blízkeho východu bola prakticky uzavretá, fungovali len najnutnejšie obchody a sociálne kontakty podliehali maximálnym obmedzeniam. Prinieslo to svoje ovocie. Znížil sa počet nakazených.

Pokles počtu pozitívnych prípadov

V polovici septembra, keď sa izraelská vláda rozhodla pre lockdown, bola nákaza u 15% testovaných. V nedeľu, keď začala tvrdé opatrenia pomaly uvoľňovať, klesol počet nakazených pri testoch pod štyri percentá.

Aj na grafe možno jasne vidieť pokles nových prípadov.
Aj na grafe možno jasne vidieť pokles nových prípadov. Foto: worldometers.info

Posledné čísla ukazujú, že v stredu deväťmiliónový Izrael evidoval tisíc novo nakazených. Podmienkou ministerstva zdravotníctva pre uvoľnenie reštrikcií bol pokles na hranicu dvoch tisíc nakazených denne. Pred mesiacom ich bolo za deň takmer sedem tisíc, na konci septembra dokonca deväť tisíc.

Reprodukčné číslo na Slovensku narastá

Reprodukčné číslo, ktoré hovorí o tom, koľko ľudí nakazí jeden pozitívny, kleslo v Izraeli na konci minulého týždňa na 0,8. Naši odborníci hovoria, že na to, aby bol vírus pod kontrolou, je treba držať toto číslo okolo 1.

Slovenský minister zdravotníctva Marek Krajčí na štvrtkovom brífingu uviedol, že okrem percenta pozitívne testovaných u nás stúplo aj reprodukčné číslo „V súčasnosti je medzi 1,2 a 1,45,” upozornil Krajčí. 

Uvoľnenie opatrení

Uvoľnenie opatrení je v Izraeli veľmi opatrné. Reštaurácie zatiaľ otvorené nie sú, jedlo smú predávať iba cez výdajné okienka.

Jedným z kľúčových opatrení, ktoré sa zrušilo, je zákaz pohybovať sa vo vzdialenosti viac ako jeden kilometer od domu. Toto pravidlo vyvolalo hnev časti Izraelčanov, ktorí tvrdili, že jeho cieľom bolo zastaviť protesty proti premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi.

Ľudia sa môžu od nedele voľne pohybovať, ale zakázané sú zhromaždenia nad 20 osôb. Minister zdravotníctva Juli Edelstein vo štvrtok vyhlásil, že nariadenie o maximálnom možnom počte 20 osôb na akciách sa týka aj svadieb.

Testovanie na koronavírus v Izraely.
Testovanie na koronavírus v Izraeli. Foto: TASR/AP

Školy sú zatiaľ zatvorené

Školy majú naďalej zatvorené. Tamojšie ministerstvo zdravotníctva to zdôvodnilo tým, že deti sú takzvaní superprenášači. Infekcia ich zasahuje rovnako ako dospelých, ale nemajú zvyčajne žiadne príznaky, takže vírus roznášajú ďalej. „Z testov vyplýva, že počet nakazených detí je vyšší ako dospelých,“ uviedol rezort.

Znovuotvorenie škôl sa predbežne plánuje na začiatok novembra. V pondelok sa otvorili materské školy a hneď prvý deň testy ukázali COVID-19 u ôsmich učiteliek a vychovávateliek v jednej škôlke na telavivskom predmestí Ramat Gan.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktuje odborníkov z Ligy za duševné zdravie na telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…