Ústna voda či slaný roztok by mohli blokovať infekciu koronavírusom, zistili vedci
Kloktanie, výplach nosa slanou vodou či ústna voda môžu chrániť proti COVID-19 usmrtením nového koronavírusu skôr, ako môže infikovať ľudské bunky.

BRATISLAVA 23. októbra - Vedecká obec preteká s časom. Celý svet čaká na to, kedy budeme mať spoľahlivú vakcínu, prípadne liek proti novému koronavírusu. Kým ich však nemáme, využívame spôsoby, ktoré nákazu aspoň obmedzia.
Ako upozornil Denník N, vedci najnovšie prišli na to, že ústna voda či dokonca roztok kuchynskej soli blokujú infekciu buniek novým koronavírusom. Zistili, že chlorid sodný spôsobuje inhibíciu replikácie celého radu DNA a RNA vírusov.
Test s bunkami
Treba však podotknúť, že tak ako mnohé štúdie v čase koronavírusu, ani táto ešte neprešla procesom peer review. To znamená, že nebola posúdená nezávislými odborníkmi. Vo veľkom množstve správ sa nájdu aj také, ktoré sú spoľahlivejšie, keďže boli publikované v renomovaných vedeckých časopisoch.
Viaceré výskumné skupiny svoj nápad s ústnou vodou otestovali na rôznych bunkových kultúrach a s rozličnými ústnymi vodami. Výsledky ich testovania boli publikované vo viacerých vedeckých časopisoch ako Explore, Journal of Medical Virology či New Microbes and New Infection.
Nejde o liek na nový koronavírus
Vedci tvrdia, že ich štúdie nemôže zaručiť, že pri testoch s ľudskými účastníkmi by boli výsledky rovnako priaznivé. Preto upozorňujú, že ústna voda nie je účinná ako liek na nový koronavírus.
„Sú potrebné klinické testy, aby sa zistilo, či tieto výrobky môžu efektívne znižovať počty pacientov s COVID-19, alebo či dokážu zabrániť šíreniu vírusu pri rozhovore či kašľaní,” vysvetľuje mikrobiológ Craig Meyers a dodáva: „Aj keby použitie týchto prípravkov mohlo znížiť prenos o 50%, malo by to veľmi zásadný vplyv.”