Ako to bude vyzerať v odbernom mieste počas celoštátneho testovania? Ozbrojené sily SR zverejnili video
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Ako to bude vyzerať v odbernom mieste počas celoštátneho testovania? Ozbrojené sily SR zverejnili video

Pozrite si video, ako to bude vyzerať na odbernom mieste počas celoštátneho testovania na ochorenie COVID-19.

Ako postupovať pri testovaní? — Foto: Facebook/Ozbrojené sily SR, TASR/Milan Kapusta

BRATISLAVA 23. októbra - V okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov sa od piatka do nedele (25.10.) realizuje testovanie na ochorenie COVID-19. Odberné miesta sú otvorené v čase 8:00 až 12:00 hod. a 13:00 až 20:00 hod.

Občania sa musia pred testovaním preukázať občianskym preukazom, deti a mládež do 15 rokov preukazom zdravotného poistenia. Testovanie je bezplatné a dobrovoľné. Určené je pre obyvateľov od desať do 65 rokov, informuje TASR.

Každému bude pridelené identifikačné číslo

Celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska na uskutoční od 30. októbra do 1. novembra a 6. až 8. novembra 2020. Ozbrojené sily SR zverejnili na sociálnej sieti video, v ktorom podrobne popisujú postup testovania na odbernom mieste. Zároveň uvádzajú, že vzorky bude odoberať len zdravotnícky personál a bezpečnosť zabezpečí Polícia Slovenskej republiky, ako aj Ozbrojené sily SR.

Ako to teda vyzerá v praxi? Ľudia  stoja pred odberným miestom vo vyznačených dvojmetrových odstupoch. Vstup je regulovaný príslušníkom policajného zboru, ktorý vyzve človeka ku vstupu. Ten si pred vstupom prečíta informačný leták a postupuje na základe šípok.

Ako prvá dezinfekcia

Po vstupe na odberné miesto si vydezinfikuje ruky a následne pristúpi k registrácii k administratívnemu pracovníkovi, ktorému sa preukáže občianskym preukazom. Ten si zapíše všetky údaje ako meno, priezvisko, rodné číslo, bydlisko a telefónne číslo do vyznačeného formulára.

Každému bude pridelené identifikačné číslo a papierová vreckovka. Administratívny pracovník vyzve občana, aby si išiel vysmrkať nos a odkašľať si. Po tomto úkone si vydezinfikuje ruky a identifikačné číslo odovzdá druhému pracovníkovi na samotnom odbernom mieste. Potom pristúpi k pracovníkovi číslo jeden, ktorý ho vyzve, aby si dal dole rúško a vykoná samotný odber.

Na výsledok si počkáte 15 až 30 minút

Človek si následne nasadí rúško a presunie sa do čakacej miestnosti – vyhradeného a vydezinfikovaného priestoru. Po vyhodnotení výsledkov, teda po 15 až 30 minútach, tretí zdravotnícky pracovník zapíše výsledok testu na druhú stranu identifikačného čísla a odovzdá ho profesionálnemu vojakovi, ktorý ho odnesie na posledné pracovisko.

Pracovník po úkonoch vyzve človeka podľa identifikačného čísla, aby si prišiel prevziať zdravotnícky certifikát. Výsledok testu zapíše do priloženého zdravotníckeho certifikátu a zároveň tam napíše na základe predloženia identifikačného preukazu meno, priezvisko, dátum narodenia občana a dátum odberu. Certifikát vám odovzdá v zatvorenej obálke a usmerní vás, ktorým miestom máte vychádzať. Podrobnejšie informácie si môžete pozrieť vo videu.

Súhrnné informácie

Ďalšie súhrnné informácie k celoplošnému testovaniu na COVID-19 zverejnilo Ministerstvo obrany Slovenskej republiky v utorok na sociálnej sieti.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…