Viktor Vincze o neplodnosti: Moju mužnosť neurčuje množstvo spermií, ale ako sa správam k žene
Známy moderátor Viktor Vincze sa k téme neplodnosti pravidelne vracia na sociálnych sieťach.
BRATISLAVA 23. októbra - „Mám vo svojom okolí mužov, ktorí by povedali, že o tomto sa nepatrí hovoriť na verejnosti. Ja tvrdím opak. Akékoľvek tabu vytvára len absurdné spoločenské čudno, v ktorom sa napríklad mladí ľudia boja povedať pravdu aj vlastným rodičom. Toto je realita a budúcnosť: dnešní mladí chlapci majú horšie spermie ako ich otcovia a starí otcovia a zrejme budú v budúcnosti potrebovať pomoc asistovanej reprodukcie,“ napísal na Instagrame k čoraz viac aktuálnejšej téme moderátor Viktor Vincze.
Sám pred tromi rokmi, pár mesiacov po svadbe s moderátorkou Adelou Banášovou, priznal, že kvalita a počet spermií sa u neho blížia k hranici neplodnosti. Mal vtedy len 26 rokov. Odvtedy sa na túto tému, o ktorej sa podľa neho muži hanbia rozprávať, vyjadruje čoraz častejšie.
Otvorene dnes hovorí aj o umelom oplodnení či začatí adopčného procesu a zdôrazňuje, že za problémy otehotnieť nemusí vždy iba žena. Aj v ich prípade sa ukázalo, že hoci je Adela o 10 rokov staršia, problém sa ukazuje u neho.
Edukovanie na sociálnych sieťach
Teraz sa k téme neplodnosti opäť vrátil. „Spermia musí na ceste za vajíčkom prekonať v tele ženy množstvo fyzických a chemických nástrah, preto mužské semenníky produkujú milióny spermií, aby zvýšili svoju šancu na úspech tej jedinej z nich,“ vysvetľuje.
Okrem ich množstva však rozhoduje aj tvar a pohyblivosť, ak niečo z toho nie je v poriadku, hovoríme o zníženej plodnosti. Ako ďalej uviedol, toto všetko sa však za posledné desaťročia zmenilo, prepad v množstve spermií v mužskom ejakuláte klesol o hrozivých 87 percent.
Vo svojich príbehoch cituje Jozefa Válkyho, bývalého hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre reprodukčnú medicínu, ktorý potvrdzuje: „Keď som skončil medicínu, vtedy bolo v jednom mililitri ejakulátu 120 miliónov spermií, dnes sme radi, keď nájdeme 15 miliónov.“ Potvrdzuje to aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá dnes za normu naozaj považuje 15 miliónov spermií. A lepšie čísla do budúcnosti neočakáva ani súčasný hlavný odborník pre reprodukčnú medicínu, Martin Petrenko, ktorý si skôr myslí, že čísla budú klesať.
Spermie majú u dnešných mladých mužov aj rôzne defekty, ako sú zdvojené hlavičky, deformované krčky, abnormálne bičíky, prípadne sa nepohybujú tým správnym smerom. „Ešte v roku 1980 považovala Svetová zdravotnícka organizácia za normu 80 percent správne tvarovaných spermií, dnešná norma sú 4 percentá,“ dodáva. V mužskom ejakuláte sa však nachádzajú aj mŕtve alebo žiadne spermie.
Veda nepozná odpoveď
Presnú odpoveď na to, prečo sa to deje, veda nepozná. „Áno, analýzy potvrdzujú, že za to môže stres, obtiahnuté oblečenie, zlá strava, alkohol, drogy, cigarety, životné tempo a podobne. Lenže deti majú aj obézni ľudia, narkomani, alkoholici, tí, čo nosia obtiahnuté nohavice. A naopak, často ich nemôžu mať zdraví športovci,“ zdôrazňuje.
Moderátor, ktorý v januári oslávi 30 rokov, sa okrem tejto problematiky venuje aj prevencii a zmene životného štýlu. „Vymenil som úzke boxerky za voľné šortky, jem viac zinku, robím si častejšie prechádzky v práci, aby som sa schladil. Úplne som prestal fajčiť, piť, lepšie sa stravujem," napísal v minulosti. Vitamíny sú jediná vec, ktoré môžu niečomu pomôcť, lieky neexistujú.
Téma mužského rozkroku by sa podľa neho nemala stigmatizovať. „Veď oveľa prirodzenejšie sa hovorí o rakovinách krčkov maternice či prsníkov, tak prečo sa nemôže hovoriť o semenníkoch a spermiách,“ pýta sa Vincze. Tabuizácia témy podľa neho spôsobila, že mladé páry sa o svojich problémoch boja povedať aj rodičom.
„Moje mužstvo však nie je definované rozkrokom, ako to možno ešte stále má veľa mužov zadefinované, byť mužom znamená byť rozhodný, starostlivý, ochraňujúci, láskavý. Ani miliardy spermií v mojich semenníkoch by zo mňa neurobili chlapa, keby som sa pritom správal k ženám ako buran,“ hovorí.
Chlapci, choďte na vyšetrenia
Podľa odborníkov v súčasnosti už platí, že dnešní 40-tnici majú lepšie spermie ako dnešní 20-tnici a v budúcnosti to bude len horšie. Na záver preto odporúča mladým chlapcom, aby sa nehanbili a šli na vyšetrenie počtu spermií.
„Jednak dostanú skoro odpoveď o svojom zdravotnom stav, budú sa vedieť zariadiť a tiež to môže zjemniť tlak na partnerku, keď sa im neskôr nebude dariť otehotnieť. Problémom je, že väčšina mužov nejde na takéto vyšetrenie ani raz za život, rovnako málo chodia k urológovi,“ v tomto prípade zložil poklonu ženám, ktoré chodia na takéto prehliadky pravidelne.