Dobré noviny
Nezabudnite. Zo soboty na nedeľu si opäť posunieme ručičky hodín dozadu
TASR
TASR

Nezabudnite. Zo soboty na nedeľu si opäť posunieme ručičky hodín dozadu

V nedeľu 27. októbra 2002 si opäť prestavíme hodiny na zimný čas . Úderom tretej hodiny letného  času  sa vrátia hodiny na druhú hodinu stredoeurópskeho času .
V nedeľu 27. októbra 2002 si opäť prestavíme hodiny na zimný čas . Úderom tretej hodiny letného času sa vrátia hodiny na druhú hodinu stredoeurópskeho času . — Foto: TASR - Radovan Stoklasa/TASR, 25.10.2002

V nedeľu 25. októbra 2020 sa na Slovensku, tak ako vo viacerých ďalších európskych štátoch, skončí letný čas.

Bratislava 23. októbra (TASR) - V nedeľu 25. októbra 2020 sa na Slovensku, tak ako vo viacerých ďalších európskych štátoch, skončí letný čas. Znamená to, že sa o 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ) posunú hodiny na 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ). Ľudia teda budú spať o hodinu dlhšie.

Letný čas platil v roku 2020 od nedele 29. marca na území Slovenska aj ostatný európskych štátov, ktoré sú súčasťou stredoeurópskeho časového pásma.

Efektívnejšie využívanie denného svetla

O efektívnejšom využívaní denného svetla uvažoval už v roku 1784 americký politik Benjamin Franklin a v roku 1907 formuloval návrh na zmenu času londýnsky staviteľ William Willet. Švédsko, Nemecko či Rakúsko-Uhorsko zaviedli letný čas už počas prvej svetovej vojny, opatrenie si však nezískalo obľubu.

V súčasnej podobe bol letný čas na území Československa zavedený v roku 1979. K prijatiu tohto opatrenia prispela aj energetická kríza. Čas sa posúval o hodinu dopredu prvú aprílovú sobotu o polnoci, od roku 1981 to bolo už poslednú marcovú sobotu, a o hodinu naspäť zasa o 1.00 h v noci zo soboty na nedeľu počas posledného septembrového víkendu.

Hlavný argument

Od roku 1996 Európska komisia (EK) predĺžila obdobie letného času do posledného októbrového víkendu. Posúvanie času sa ustálilo na 2.00 respektíve 3.00 h, pretože v tejto dobe najmenej ovplyvňuje dopravu. Aj keď sa letný čas zaviedol pôvodne pre energetické úspory, dnes je hlavným argumentom efektívnejšie využívanie denného svetla.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?