Slovenský povrazolezec Ľubomír: Ak na lane myslíte na starosti, letíte dole. Človek musí mať prázdnu hlavu
Radka Rosenbergová
Radka Rosenbergová

Slovenský povrazolezec Ľubomír: Ak na lane myslíte na starosti, letíte dole. Človek musí mať prázdnu hlavu

Slackline zo začiatku trénoval v parku medzi stromami.

Ľubomír Varga chodí po povraze vo výškach — Foto: Ľubomír Varga

BRATISLAVA 24. október - Viete čo je slackline? Ide o moderné povrazolezectvo, resp. chodenie po napnutom popruhu. Tomuto športu sa na Slovensku už štyri roky intenzívne venuje Ľubomír Varga, ktorý takýmto spôsobom prešiel napríklad údolie vo Veľkom Maníne a v Súľove medzi skalnými vežami.

Túto nebezpečnú techniku sa naučil vďaka kamarátom, ktorí ho zavolali do parku, aby si ju vyskúšal. „Tak sa mi to zapáčilo, že som si kúpil vlastný popruh a trénoval medzi stromami pri mojom paneláku. Najviac som sa zlepšil cez moju otcovskú dovolenku, keď som s dcérou chodieval do parku a trénoval počas jej obedného spánku v kočiari,“ spomína hrdý otecko.

Ľubomír Varga sa venuje lezeniu po popruhu
Ľubomír Varga sa venuje chôdzi po popruhu Foto: Ľubomír Varga

Podstatou slacklinu je, aby ste rovnováhu držali pomocou tela. Cieľom je prejsť po popruhu bez pádu. „Existujú rôzne disciplíny slacklinu ako trickline - skákanie a triky na širšom dynamickom popruhu, longline s tridsať a viac metrov dlhým popruhom, highline – povrazolezectvo vo výškach s istením, alebo waterline - nad vodou. Slackline je chodenie po popruhu v parku bez istenia tesne nad zemou a highline je vo výškach s istením s rezervným lanom, popruhom. Highline je vysoká škola slacklinu, tzv. kráľovská disciplína, na ktorú treba veľa skúseností. Tu sa už používa aj rezervný popruh, lano, ďalej tiež lezecký sedák, odsedák, pričom ukotvenie musí byť stopercentné. Väčšinou sa lano ukotví do skál alebo sa zaistí okolo celej skalnej veže,“ vysvetľuje Ľubomír.

Správna technika je najdôležitejšia

Pri takto nebezpečnom športe je dôležité dodržiavať rôzne zásady, aby ste predišli zraneniam. Podľa Ľubomíra musíte poznať techniku napínania lana pri jeho uväzovaní o strom, aby pri jeho pretrhnutí nedošlo k úrazu. Pri samotnom chodení po popruhu tiež musíte dbať na správne držanie tela.

Ľubomír začínal liezť medzi stromami
Ľubomír začínal medzi stromami Foto: Ľubomír Varga

„Základom je byť vystretý, ísť mierne do kolien a pozerať sa na pevný bod oproti, najčastejšie na strom. Spočiatku sa každému trasú na popruhu nohy, musíme teda preniesť celú váhu tela na popruh a snažiť sa udržať rovnováhu. Po pár tréningoch je človek schopný prejsť aj niekoľko metrov,“ tvrdí Ľubomír.

V Česku je rozšírený viac

Ľubomír prešiel približne 127 metrov dlhý popruh v parku, čo je jeden z najlepších slovenských výkonov. Keďže tento šport ešte u nás nie je veľmi populárny, snaží sa o ňom prinášať ľuďom rôzne informácie. Ako sám tvrdí, slackline je na Slovensku ešte v plienkach na rozdiel od Česka, kde vytvárajú aj špeciálny materiál pre slacklinistov.

Musíte dbať na správne držanie tela.
Musíte dbať na správne držanie tela. Foto: Ľubomír Varga

„Vždy, keď sa pri mne v parku zastavia ľudia a pýtajú sa, čo to je za šport, rád im odpoviem na ich otázky a ponúknem im, aby si to tiež skúsili. Okrem toho o slackline organizujem aj rôzne workshopy pre školy, dospelých a firmy. Zároveň sa snažím rozvíjať komunitu cez sociálne siete a inšpirovať sa zahraničím, najmä u bratov Čechov, ktorí aj slackline materiál vyrábajú,“ hovorí.

Jóga na lane

Ľubomíra pri slackline najviac baví adrenalín, no priznáva, že si občas pri chodení po popruhu aj oddýchne. „Je to úžasný šport, ktorý ponúka rovnováhu tela a duše. Za pár minút sa dá kratší popruh natiahnuť hocikde medzi stromami, niekoľko centimetrov nad zemou a začať trénovať. Spočiatku je to náročné, no neskôr človek veľmi rýchlo napreduje a motivuje ho to k ďalším a ďalším krokom. Je to taká jóga na lane,“ dodáva.

Slackline je na Slovensku ešte v plienkach
Slackline je na Slovensku ešte v plienkach Foto: Ľubomír Varga

Podľa neho musíte mať pri slackline čistú myseľ: „Človek musí mať v hlave úplné prázdno a stopercentne sa sústrediť. Pokiaľ neprestanete myslieť na niečo, čo vás trápi, letíte dole.“

A či má pri lezení strach? „Neviem, či je to strach alebo skôr prekonávanie seba samého, ako aj prekonávanie pudu sebazáchovy. Jeden Francúz hovorí - na highline musí človek akceptovať to, že zomrie. Až vtedy sa dokáže na popruhu postaviť a spraviť nejaké kroky,“ uzatvára.

„Pokiaľ neprestanete myslieť na niečo, čo vás trápi, letíte dole.“
„Pokiaľ neprestanete myslieť na niečo, čo vás trápi, letíte dole.“ Foto: Ľubomír Varga

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…