Dobré noviny
10 rád, ako udržíte váš terajší mobil dlho fit. Nemusíte kupovať každé dva roky nový, zbytočne trápite prírodu
Lucia Čížová
Lucia Čížová

10 rád, ako udržíte váš terajší mobil dlho fit. Nemusíte kupovať každé dva roky nový, zbytočne trápite prírodu

Neustálym kupovaním nových mobilov zväčšujeme množstvo elektroodpadu vo svete.
Neustálym kupovaním nových mobilov zväčšujeme množstvo elektroodpadu vo svete. — Foto: Pexels/Kaboompics, Emre Kuzu

Miliardy mobilov, ktoré sa vo svete ročne vyprodukujú, zaťažujú životné prostredie a zbytočne aj naše peňaženky. Stačí sa pritom dobre starať o ten, ktorý práve používame.

BRATISLAVA 26. októbra - Ak by sme sa vás spýtali, koľko nepoužívaných mobilných telefónov máte doma v zásuvke, aké číslo by to bolo? Jeden, dva kusy či po každom členovi domácnosti za posledné roky aj tri? V slovenských domácnostiach by sa ich našli milióny. Niektoré ešte používame ako zálohy, na telefonovanie doma alebo ako hračku pre deti, no ich dlhodobým nepoužívaním sa z nich postupne stáva nefunkčné zariadenie. A neskôr elektroodpad. Lepším riešením je jeho odovzdanie a recyklácia, pri ktorej sa dajú vyťažiť materiály, ktorým vieme dať druhý život.

Elektroodpad ako globálny problém

V domácnosti bežného človeka alebo rodiny nájdeme rôzne elektronické zariadenia, ktoré sa podľa aktualizácie smernice o elektroodpade dajú rozdeliť na šesť základných skupín - zariadenia na tepelnú výmenu (chladničky a mrazničky alebo tepelné čerpadlá), zobrazovacie zariadenia (televízie a počítačové monitory, notebooky), svetelné zdroje, veľké a malé spotrebiče, a napokon špeciálne IT zariadenia, kam patria aj mobilné telefóny.

A práve elektroodpad, kam mobily patria, je globálne najrýchlejšie rastúci odpad. Podľa najnovších výsledkov globálneho monitorovania elektronického odpadu sa v roku 2019 vyprodukovalo rekordných 53,6 milióna ton, za posledných 5 rokov je to nárast o 9,2 milióny tony, teda o viac ako 17 percent. Monitoring takisto upozorňuje na to, že krok s globálnym rastom tohto odpadu nedržia recyklačné aktivity. Z celkového množstva vyprodukovaného elektroodpadu v minulom roku, ktorý si môžete predstaviť ako kopu 5-tisíc Eiffelových veží, bolo zrecyklovaných len niečo cez 17 percent a toto číslo rokmi stúpa veľmi pomaly.

Ročne sa celosvetovo vyrobí cez miliarda mobilov, z toho sú tisíce ton zariadení a následne elektroodpadu. Na výrobu jedného bežného 120 gramového mobilu je treba 70 kilogramov rôznych materiálov, ktoré precestujú svet 4-krát než skončia v našich rukách. Že je to šialené? Áno. Okrem toho sa kobalt, ktorý je ešte stále súčasťou batérií, ťaží v Afrike v neľudských podmienkach. A pokračovať by sme mohli ďalej.

Čo teda môžete robiť? Obmedzte kúpu nových mobilov, tie, čo máte doma správne separujte a o ten, čo aktuálne máte, sa dobre starajte a používajte ho, čo najdlhšie. Pretože platí - najekologickejší mobil pre planétu je ten, ktorý máte už teraz.

Takýto odpad robia mobily.
Foto: Orange

Nepatria do koša - ale späť do predajní

Pozreli ste sa niekedy na zadnú stranu svojho mobilu? Možno ste si to nikdy nevšimli, ale nájdete tam malý symbol prečiarknutého koša, ktorý znamená, že toto zariadenie nepatrí do nádob na komunálny odpad. Ani do žiadnej inej, ktorá vám stojí na dvore alebo pri paneláku. Týmto spôsobom sa dostane do spaľovne alebo na skládku, kde sa z neho postupom času začnú uvoľňovať toxické látky, napríklad nikel z batérií, ortuť z osvetľovacích trubíc pod displejom či brómové spomaľovače horenia. Tie môžu konzumovať zvieratá, ktoré sa na skládkach zbiehajú, ale rovnako nebezpečné je aj ich uvoľňovanie do podzemných vôd.

Okrem nebezpečných prvkov, ktoré musia byť riadne zlikvidované s prísnym ohľadom na životné prostredie, obsahuje každý starý mobil množstvo opakovane využiteľných materiálov ako meď, zlato, striebro, hliník či paládium, ktoré sa už nemusia ťažiť z prírody, ale opätovne sa využijú na tvorbu nových objektov. Pri sto odovzdaných mobiloch sa napríklad zbytočne nevyťaží 2,4 kg bauxitu alebo 3,7 kg vápenca a pri rovnakom množstve sa zníži produkcia skleníkových plynov, pretože sa nevyprodukuje 122 kg CO2. To je množstvo, ktoré osobný automobil vytvorí za viac ako 700 km jazdy. Aj preto je recyklácia mobilov zodpovedná úloha.

Staré a nefunkčné zariadenia patria do nádob na elektroodpad, nie je to žiadna veda. Z mobilu pred odovzdaním nemusíte vybrať batériu a dávať ju do samostatnej nádoby určenej na batérie. Batérie zo zariadení vyberú spracovatelia elektroodpadu. Zberné nádoby nájdete v každej predajni s elektrom alebo napríklad v predajniach Orange, ktorý sa výberu a ekologickej recyklácii mobilov venuje mnoho rokov a každý rok sa ich vďaka tomu podarí vyzbierať niekoľko desiatok tisíc. Za odovzdanie starého mobilu v predajni neplatíte a predajca nesmie podmieňovať prevzatie starého zariadenia kúpou nového. Táto zásada však platí pre všetky drobné elektrospotrebiče – od holiacich strojčekov, cez kanvice až po vysávače.

Ako prebieha recyklácia mobilov?

Spýtali sme sa na to Dagmary Tábiovej, riaditeľky spoločnosti OFIR-JULIO TABI, ktorá pre Orange recykluje mobily. „Oddelíme tie telefóny, ktoré majú zabudovanú batériu a tie, z ktorých sa dá batéria vybrať. Tie potom od nás odoberá firma, ktorá má povolenie na spracovanie batérií. Je to nebezpečná časť mobilu, ktorá nemôže ísť na ďalšie spracovanie a mletie do mlyna. Niekedy sa v mobiloch nachádzajú aj SIM karty.“ Po vytriedení mobily predrvia a rozomelú na 3-4 centimetrové časti. Vo firme ich potom už nespracúvajú, ale zomletú zmes posúvajú ďalej hutiam. Tie zmes roztavia a následne nastáva vyťažovanie vzácnych kovov. „Po roztavení zmesi odpadnú napríklad plasty, ktoré vyhoria. Farebné a vzácne kovy ostávajú a pomocou náročných chemických procesov je ich možné vyťažiť do maximálnej možnej miery,“ dodáva Tabiová.

Získané materiály sa predávajú ďalej. Z medi sa vyrábajú nové rúrky či káble, pretože takto získaná meď je v čistom stave. „Telefón“ sa tak vráti naspäť do výroby ako druhotná surovina. Tú však využívajú nielen výrobcovia elektronických zariadení, ale napríklad aj šperkári. Myslite na to, nielen pri kúpe nového mobilu, ale aj vtedy, keď sa budete chcieť zbaviť tých starých, nepoužívaných.

Takto sa môžete správať ekologickejšie.
Foto: Orange

Manuál: 10 krokov, ako udržať svoj smartfón, čo najdlhšie fit

1. Vyberte si mobil vyrobený šetrne k životnému prostrediu
Zaujímajte sa, ako bol váš telefón vyrobený, kde, za akých podmienok a z akých materiálov.

2. Chráňte obal mobilu
Tvrdené sklá a ochranné obaly by už dnes mali patriť k povinnej výbave každého telefónu. Nielen, že si nezničíte pri páde displej mobilu, ktorý bude treba vymeniť, ale dobrým krytom viete zmierniť aj otrasy pri páde. Pri výbere krytov však nepodliehajte rôznym výstrelkom - obal by nemal byť príliš hrubý ani z nevhodných materiálov. Nevhodne zvoleným obalom ho môžete zbytočne prehrievať. Takisto sa odporúča vyberať mobil z obalu, keď ho nabíjate, aby vzniknuté teplo mohlo unikať von a telefón sa aktívne chladil.

3. Batériu nabíjajte správne a pravidelne
Každý z nás si isto spomína na staré zlaté pravidlo pri kúpe nového telefónu: trikrát vybiť a nabiť. To už dnes pri moderných mobiloch neplatí. Zdravé nabíjanie telefónu znamená, že ho nebude vybíjať pod 15-30 percent a nabíjať nad 80-90 percent. Aby sa vám podarilo dosahovať tieto čísla, môžete si nastaviť v telefóne režim nízkej spotreby. Nabíjať ho skúste cez deň, nie v noci, aby ste zbytočne telefón neprebíjali (aj keď niektoré dnešné telefóny sú už vybavené ochranou funkciou).
Dôležitá je aj pravidelnosť nabíjania. Telefón by vám nemal ležať niekoľko týždňov len tak. K pravidelnosti nabíjania vám pomôžu externé nabíjačky, ktoré môžete mať stále po ruke. Úplné vybitie a okamžité nabitie na plnú kapacitu môžete pre dobro batérie robiť približne každé 3 mesiace, no nie na dennej báze.

Šetrné pre batériu je aj pokojné nabíjanie. To znamená, že počas nabíjania nebudete telefonovať alebo používať aplikácie, ktoré telefón ešte viac zaťažia. Počas nabíjania sa totiž batéria zahrieva sama o sebe. Inak vedeli ste, že niektorí výrobcovia dávajú k mobilom čoraz kratšie káble na nabíjanie, práve preto, aby ste počas nabíjania netelefonovali? Dnešné batérie sa pri správnom používaní môžu „dožiť“ až 800 cyklov, teda povedzme 2-3 roky. Potom sa dostane kapacita batérie na približne 50-60 percent.

4. Vyhýbajte sa neoriginálom
Je dobré používať originálne adaptéry a káble priamo od výrobcu. Originálna nabíjačka je nastavená priamo vlastnostiam konkrétnej batérie, a to pomáha jej životnosti. Samozrejme, dnes sa dá kúpiť aj dobré neoriginálne príslušenstvo, avšak vyrobené podľa pokynov a zásad oficiálneho výrobcu. Vyhýbajte sa preto nekvalitným a lacným náhradám.

Pravidelné a správne nabíjanie vám predĺži životnosť batérie
Pravidelné a správne nabíjanie vám predĺži životnosť batérie. Foto: Pexels/Lisa Fotios

5. Zbytočne nesvieťte
Ak sa vám batéria rýchlo míňa, môže to byť aj tým, že máte vysoký automatický jas displeja. Pre úsporu ho stačí znížiť. Rovnako si môžete nastaviť automatické zamykanie na kratší čas, nech vám displej zbytočne nesvieti.

6. Vypínajte, čo vám nie je treba
Začnite letovým režimom, ktorým môžete vášmu telefónu dopriať oddych, keď spíte (alebo chcete mať pokoj). Avšak, ak ho nebudete dlhšie používať, pokojne vypnite aj bluetooth, wifi, mobilné pripojenie na internet, NFC, GPS a podobne. Keď ich nepoužívate, šetríte batériu.

7. Nepodceňujte vonkajšiu teplotu
Niektoré telefóny sú citlivé viac, niektoré menej, všeobecne však platí (ako aj pri všetkých zariadeniach), že by ste sa mali vyhýbať nízkym teplotám pod -20°C a tým vysokým nad 45-55°C.

8. Zatvorte všetky aplikácie, ktoré nepoužívate
V Nastaveniach si viete pozrieť, ktorá aplikácia vám najviac zaťažuje pamäť či batériu. Aplikácie, ktoré nepoužívate, vymažte. A tie, ktoré nepoužívate práve v danom momente, zatvárajte. Pozor na aplikácie, ktoré monitorujú vašu polohu, hoci ich nepoužívate, odráža sa to na výdrži batérie. V Nastaveniach si vyberte možnosť „zapnuté počas používania.“

Dobré zaobchádzanie s mobilom, predlžuje jeho životnosť. 
Dobré zaobchádzanie s mobilom, predlžuje jeho životnosť. Foto: Pexels/Negative Space

9. Zredukujte notifikácie a upozornenia
Týka sa to mailov, sociálnych sietí a podobne. A tiež veľa aplikácií sa neustále obnovuje a aktualizuje aj vtedy, keď ich nepoužívate. Zrušiť alebo obmedziť to viete v Nastaveniach.

10. Aktualizujte softvér
Je to jednoduchý trik, ako udržať telefón v kondícii, pretože vývojári neustále pracujú na optimalizáciách. Čas od času je tiež dobré mobil reštartovať a vyčistiť vyrovnávaciu pamäť. Informácie, ktoré v nej máte uložené, možno už nie sú potrebné. Avšak netreba ísť do extrémov, časté vymazávanie dát môže telefón spomaliť. Optimálne je to približne každé tri mesiace.

Tip na záver: Batéria sa dá vymeniť
Ak vám váš telefón „umrie“, ako sa hovorí, netreba ho odpísať a hneď hodiť do koša či zásuvky. V servisoch a autorizovaných predajniach (ak sa o to budete pokúšať sami, môžete prísť o záruku) vám vedia zistiť, či je problém v samotnej batérii, v USB konektore alebo len v nabíjačke. V prípade, že batéria odišla nadobro, je možné ju vymeniť a telefón je ako nový. Ide to samozrejme v prípade, že batéria sa dá vybrať. Jednoliate konštrukcie súčasných moderných smartfónov to niekedy neumožnia. Avšak, v poslednej dobe sa práve v tejto téme angažuje aj Európska únia, nový návrh plánuje uľahčiť výmenu batérie, aby sme telefóny mohli používať dlhšie.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Orange.

Už ste čítali?