Počas lockdownu spievajú vtáky pestrejšie melódie a sú viac sexi, tvrdia ornitológovia
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako by znel štebot vtákov, keby ich nerušil konštantný ruch miest?

SAN FRANCISCO 22. októbra - Už v 60. rokoch minulého storočia vedci zistili, že vtáci majú vlastné nárečia, podľa toho, kde žijú. Píše portál Citylab. Len naprieč San Franciscom zachytili ornitológovia viac ako 10 rôznych dialektov.
Doprava v mestách je každým rokom hustejšia. Hluk v uliciach rastie a prekrýva aj vtáčí spev.
Ako ovplyvnil lockdown spev vtákov?
Tak, ako mnoho miest na Zemi, aj kalifornskú oblasť Bay Area v marci paralyzoval lockdown. Docentke behaviorálnej evolúcie a fylogenetiky Elizabeth Derryberry napadlo, ako by znel vtáčí spev bez šumu. Vedkyňa analyzovala záznamy spevu strnádika jazvečieho spred piatich rokov a porovnala ich s nahrávkami z apríla a mája roku 2020, kedy ulice v San Franciscu doslova stíchli.
Môžu povedať viac
Vedci prišli na to, že sa spev strnádikov zmenil. Nebol hlasnejší, aj keď v prázdnych uliciach ho ľudské ucho ľahšie započulo, podľa vedcov bol však viac sexi. Vtáky boli podľa nich schopné vyjadriť viac, pretože nemuseli toľko kričať, aby sa navzájom počuli. Samce strnádikov, ktoré žijú v rušných mestách, musia podľa pozorovaní spievať trikrát hlučnejšie než ich kolegovia na vidieku. Zároveň musia voliť kompromis - aby sa ich piesne niesli dostatočne ďaleko nemôžu byť také pestré.
V čase, keď bolo v meste ticho, sa v speve týchto vtáčikov, typických pre Severnú Ameriku, objavili nové melódie a triky. Obyvatelia San Francisca mohli dokonca započuť štyrikrát viac spevu ako kedykoľvek predtým.
Ak ste náhle dostali chuť vypočuť si krásny a upokojujúci vtáčí spev, pustite si nasledujúce video.