Stanke diagnostikovali rakovinu prsníkov: Keď nechcete nosiť rúško kvôli sebe, nasaďte si ho aspoň kvôli nám
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Stanke diagnostikovali rakovinu prsníkov: Keď nechcete nosiť rúško kvôli sebe, nasaďte si ho aspoň kvôli nám

Keď jej lekári oznámili diagnózu, bola presvedčená, že si museli pomýliť výsledky. Mladá hudobníčka a hrdá mamina sa však nevzdáva a jej slová by si mal prečítať každý.

Stanka spolu s dcérkou pred liečbou a počas chemoterapie. — Foto: archív Stanky Apfelovej

BRATISLAVA 21. októbra - Stanka Apfelová je známa ako gitaristka a basgitaristka. Priviedla na svet krásnu dcérku a spolu s partnerom si užívali spoločne strávené chvíle. Zdrvujúca správa však prišla v čase, keď mala ich ratolesť približne sedem mesiacov. Mladej mamine diagnostikovali rakovinu prsníkov. V dnešných dňoch podstupuje chemoterapiu, no čaká ju ešte operácia a ožiare. Ako onkologická pacientka má veľmi oslabenú imunitu a v čase pandémie nedokáže racionálne spracovať to, že si niektorí ľudia odmietajú nasadiť rúško. Ak už nechcú chrániť seba, mali by podľa nej myslieť na ostatných, ktorí patria do rizikovej skupiny.

Zo dňa na deň musela prestať kojiť dcérku

Keď mala jej dcérka približne sedem mesiacov, diagnostikovali jej rakovinu prsníkov. Spočiatku si myslela, že si lekári pomýlili výsledky. Bola presvedčená, že nemôže mať rakovinu prsníkov, keď kojí. Až keď jej lekár ukázal výsledky, uvedomila si, že situácia je nemenná. „V tom momente nastala tma. Celý čas som si opakovala, že kojím a mám malé dieťa. Partner ma čakal vonku spolu s dcérkou a keď som vyšla za nimi, dookola som si opakovala - čo ideme teraz robiť? Plakala som, ale po chvíli som už nedokázala ani plakať a v hlave nastalo prázdno,“ povedala pre Dobré noviny Stanka Apfelová.

Zo dňa na deň musela prestať kojiť dcérku. Sama tvrdí, že to bolo pre ňu ťažké nielen po psychickej, ale aj fyzickej stránke a takúto situáciu by neželala žiadnej mamine.

Stanka spolu s dcérkou.
Stanka spolu s dcérkou. Foto: archív Stanky Apfelovej

Diagnózu oznámila mamine

Keď jej lekári oznámili diagnózu, nedokázala tomu uveriť. Prednedávnom si podobnou diagnózou prešla jej mamina, keď jej diagnostikovali rakovinu vaječníkov. „Mala som strach oznámiť jej túto informáciu. Je však veľmi silná žena, zobrala to pragmaticky a racionálne. Povedala mi, že to zvládneme a ideme bojovať,“ zaspomínala na okamih, keď jej odľahlo.

Stanka spomína aj na prvé dni, ktoré boli pre ňu hrôzostrašné. Každú sekundu myslela na to, že má rakovinu. Vždy, keď sa s partnerom pozreli na dcérku, začali plakať. „Až s odstupom času som sa začala vyrovnávať s diagnózou. Pohľad na moje dieťa ma ženie vpred a viem, že musím bojovať a nevzdávať sa,“ vysvetlila.

Chemoterapiou sa liečba nekončí

Vzhľadom na to, že mala veľký nádor, ako aj uzlinu, nemohla podstúpiť operáciu. Najprv sa musela podrobiť chemoterapii. Keď jej zdravotná sestra podávala prvú chemoterapiu, povedala jej, že to nebude prechádzka ružovou záhradou. Jej chemoterapia sa hovorovo nazýva aj „kaderník“, keďže už po prvom cykle začnú pacientom vypadávať vlasy. A tak to bolo aj v prípade mladej maminy. „Je ťažké vysporiadať sa s tým, že prichádzate o korunu ženskej krásy. Mala som dlhé, husté ryšavé vlasy, ktoré som mala úprimne rada,“ dodala.

V týchto ťažkých časoch začala čítať knižku Tak trocha inak, ktorej autorkou je Eriky Mokrý. Tá si taktiež prešla rakovinou prsníka a v dnešných dňoch pomáha onkologickým pacientom. Stanka si nalistovala kapitolu, kde Slovenka žijúca vo Francúzsku píše o tom, ako sa vysporiadala so stratou vlasov.

Po každej chemoterapii je Stanke veľmi zle, nie je schopná normálne fungovať a približne až po týždni sa začína cítiť lepšie. Pre ňu, ako pre mamu, je však najhoršie to, že 24 hodín po podaní chemoterapie nemôže byť s dcérkou v priamom styku. Chemoterapiou sa však liečba nekončí. Mladú maminu čaká ešte operácia a následne ožiare.

V dôsledku chemoterapie prišla o korunu ženskej krásy.
V dôsledku chemoterapie prišla o korunu ženskej krásy. Foto: archív Stanky Apfelovej

Má okolo seba skvelých ľudí

Veľkou oporou jej je mamina, partner, ale aj skvelí kamaráti. Pomáhajú jej aj stretnutia s onkologickou psychologičkou, ktorú jej odporučila kamarátka. Psychologičku navštevujú spolu s partnerom.

Stanka berie stretnutia ako súčasť liečby a je veľmi rada, že má takúto možnosť. Sama však tvrdí, že chodiť ku psychológovi, keď človek potrebuje zvládnuť prekonať ťažšiu etapu v živote, nie je hanba, ale normálna, štandardná vec.

Nechápe, prečo si niektorí ľudia odmietajú nasadiť rúško

Mladá hudobníčka si prechádza ťažkými chvíľami. Poukazuje aj na súčasné problémy dnešnej spoločnosti, keď si niektorí ľudia odmietajú nasadiť rúško. „Keď nechcú nosiť rúško kvôli sebe, nech ho nosia aspoň kvôli iným ohrozeným skupinám. Napríklad aj kvôli mne. Onkologickí pacienti, ktorí podstupujú chemoterapie, sú prakticky bez imunity. My si musíme dávať veľký pozor aj na ´obyčajný soplík´. A keď to už nechcú robiť ani kvôli nám, nech to urobia aspoň kvôli starším ľudom alebo tým, ktorí sa radia do rizikových skupín. Len tak môžeme zlepšiť situáciu v našej krajine. Je to skutočne jednoduché - stačí si nasadiť rúško, dodržiavať odstup a dezinfikovať si ruky,“ uzavrela Stanka Apfelová.

Stanka je známa ako gitaristka a basgitaristka.
Stanka je známa ako gitaristka a basgitaristka. Foto: Šymon Kliman
Fotografia, ktorá vznikla ešte pred liečbou.
Fotografia, ktorá vznikla ešte pred liečbou. Foto: Tomáš Pospíchal

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…