Vedci konečne odhalili, čo spája úspešné deti. Ich rodičia nezabúdajú na týchto 9 vecí
Mnohé veci robia rodičia so svojimi deťmi bez toho, aby si to uvedomovali, no niektoré je dobré si pripomenúť.
BRATISLAVA 21. októbra - O tom, čo by mali robiť dospelí, aby dosahovali dobré výsledky a odlišovali sa od ostatných, sa už popísalo veľa, no položme si otázku inak: „Čo môžem ako rodič urobiť, aby moje deti v živote uspeli?“ Takto na to podľa portálu Business Insider odpovedajú vedci.
1. Nehovorte im, že môžu byť čímkoľvek chcú.
Samozrejme, nehovoríme, aby ste ich v živote nepovzbudzovali. V dnešnej dobe sa však teenegeri väčšinou chcú venovať hudbe, športu či napríklad tvorbe videohier, teda nie profesiám, ktoré budú za pár rokov žiadané. V zdravotníctve či stavebníctve a iných podobných odvetviach bude onedlho nedostatok pracovných síl, tak prečo nenasmerovať deti aj týmto smerom?
2. Večerajte spolu.
Podľa neziskovej organizácie pôsobiacej na Harvardskej univerzite deti, ktoré jedia so svojimi rodinami aj päť dní v týždni, vykazujú nižšiu mieru užívania návykových látok, tehotenstva u dospievajúcich dievčat, obezity a depresie. Majú tiež vyššie priemery známok, lepšiu slovnú zásobu a väčšiu sebaúctu.
3. Presadzujte čas bez displejov.
Vedci prišli na to, že detský mozog sa môže častým používaním smartfónov či tabletov natrvalo zmeniť. Americká pediatrická akadémia preto odporúča, aby deti do 18 mesiacov nemali vôbec kontakt s displejmi, od dvoch do piatich rokov sa odporúča obmedziť čas na jednu hodinu denne. U starších detí ide najmä o zabezpečenie toho, aby tento čas nenahrádzal spánok, pohyb a spoločenské interakcie.
4. Pracujte mimo domu.
Samozrejme, toto je bod, ktorý nie je možný dokonale splniť v týchto časoch, ale myslite na to do budúcnosti alebo si vyhraďte špeciálne miesto len na prácu. Vedci z Harvard Business School zistili, že keď mamy pracujú mimo domova, ich dcéry sú samy zamestnané, majú vedúce úlohy a zarábajú viac peňazí ako rovesníčky, ktorých matky nemali kariéru.
5. Nechajte ich pracovať.
Autorka knihy „Ako vychovať dospeláka“, Julie Lythcott-Haims, vo svojich prednáškach cituje Harvardskú štúdiu, podľa ktorej účastníci, ktorí dosiahli najväčší profesionálny úspech, vykonávali ako deti často domáce práce alebo boli inak aktívne.
6. Pestujte im dobré návyky.
Už v roku 1972 skúšali vedci tzv. Marshmallow experiment, kedy pred dieťa umiestnili marshmallow, s tým, že ak ho vydrží nezjesť 15 minút, kým výskumný pracovník opustí miestnosť a vráti sa, dostane aj druhý. Následné štúdie v priebehu nasledujúcich 40 rokov zistili, že z detí, ktoré dokázali odolať tomuto pokušeniu, vyrástli ľudia, ktorí majú lepšie sociálne schopnosti, vyššie skóre v testoch, boli menej obézni a lepšie zvládali stres. Pomôžte deťom vybudovať si túto zručnosť a trénujte ich tak, aby mali návyky, ktoré sa musia robiť každý deň, aj keď na ne nemajú chuť.
7. Povzbudzujte ich k cestovaniu.
Združenie Travel and Student Travel Association urobilo prieskum, ktorého sa zúčastnilo 1 432 amerických učiteľov, ktorí u žiakov badali vplyvom cestovania rôzne zmeny, najmä: zvýšenú toleranciu k iným kultúram a etnikám, ochotu učiť sa, ale tiež zvýšenú nezávislosť, sebaúctu a dôveru či väčšiu intelektuálnu zvedavosť. Ak nemôžete deti poslať zahraničia alebo ich vziať so sebou na cesty, nezúfajte, pomáha aj domáce cestovanie.
8. Čítajte im.
Vedci z Newyorskej univerzity zistili, že deti, ktorých rodičia im čítajú, majú pred nástupom do školy lepšie jazykové aj čitateľské schopnosti. A stávajú sa z nich deti, ktoré majú potom radi knihy a čítajú pre radosť. „Porovnali sme deti z rovnakého sociálneho prostredia a zistili sme, že tí, ktorí čítali knihy vo veku 10 rokov viac ako raz týždenne, mali neskôr lepšie vyššie výsledky testov ako tí, ktorí čítali menej,“ potvrdzuje doktorka Alice Sullivan z Veľkej Británie.
9. Nechajte ich zlyhať.
Aj keď sa to môže zdať nesprávne, je to jedna z najlepších vecí, ktoré rodič môže urobiť. Podľa doktorky Stephanie O'Learyovej, klinickej psychologičky so špecializáciou na neuropsychológiu a autorky knihy „Rodičovstvo v skutočnom svete: Pravidlá sa zmenili“, je zlyhanie pre deti dobré: prežívanie neúspechu im pomáha naučiť sa ho zvládať, čo je zručnosť, ktorá je v skutočnom svete potrebná a tiež vzbudzuje potrebu tvrdej práce a vytrvalého úsilia. Postupom času si deti, ktoré zažili porážku, vybudujú odolnosť a budú ochotnejšie skúšať zložité úlohy a činnosti, pretože sa neboja zlyhať. Neustálym zachraňovaním vášho dieťaťa tak skôr dávate najavo, že mu nedôverujete. „Vaša ochota vidieť, ako vaše dieťa bojuje, naznačuje, že ste presvedčení, že je schopné a že zvládne čokoľvek, aj negatívne veci,“ dodáva doktorka.