Viktor Vincze v ťažkých časoch vyzýva: Kupujte, čo je slovenské a vyrobené našimi rukami, no všímajte si pri tom tieto veci
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Viktor Vincze v ťažkých časoch vyzýva: Kupujte, čo je slovenské a vyrobené našimi rukami, no všímajte si pri tom tieto veci

Známy moderátor sa pustil do aktuálnej a horúcej témy. Slovákov vyzýva, aby kupovali domáce výrobky, pretože teraz je to viac ako potrebné.

Viktor Vincze — Foto: Instagram/viktorvincze

BRATISLAVA 21. októbra – Slovensko potrebuje v tomto období viac ľudskosti a spolupatričnosti ako kedykoľvek predtým. Každý z nás môže viac či menej pomôcť, je to len otázkou možností a výberu.

Moderátor Viktor Vincze, ktorý si uvedomuje, že ho na sociálnych sieťach sleduje množstvo ľudí a môže u niektorých byť akýmsi tvorcom verejnej mienky, sa pustil do výzvy, ako pomôcť Slovensku.

Každé euro k dobru

Jednou z možností je uprednostniť slovenské výrobky: „Toto nie je reklamný post, napriek tomu hovorím: KUPUJTE! Kupujte, čo je slovenské, vyrobené našimi rukami. Je to dôležité nielen z ekologického, teda lokálneho dôvodu, ale aktuálne aj z ekonomického,“ vysvetľuje na Instagrame.

Viktor Vincze nakupuje slovenské výrobky, no nepohrdne ani secondhandovými kúskami.
Viktor Vincze nakupuje výrobky vyrobené na Slovensku, no nepohrdne ani secondhandovými kúskami. Foto: Instagram/Viktor Vincze

Sám moderátor spolu s manželkou Adelou Vinczeovou nepodliehajú nákupnej horúčke - Viktor sa neraz vyznal, že s obľubou nakupuje obnosené veci v second handoch a už si nepotrpí ani ani najnovšie technické výdobytky.

„Prvýkrát v živote si pri predĺžení paušálu neberiem nový telefón. Milovníci inovácií pochopia, prečo je to krok mimo moju komfortnú zónu. Nikdy som si ho nekupoval preto, aby som sa chválil najnovším modelom, ale preto, že ma výsledok technologického pokroku úprimne fascinoval už od základnej školy. Štúdia OSN ale odhadla, že v roku 2016 sme vyhodili 43 miliónov ton elektroniky - to je hmotnosť 4 a pol tisíc Eiffeloviek,“ vyjadril takto moderátor svoju voľbu pred rokom.

Pomôže aj euro

Teraz sa však pustil do koronakrízy a chce poukázať na to, že treba kupovať domáce produkty, pretože je to viac ako potrebné. Takáto podpora pomáha ekomonike a peniaze sa udržia doma: Každé utratené euro, ktoré v tejto dobe zostane doma, až magicky pomôže našim podnikateľom. Podnikateľom, ktorí vytvárajú pracovné miesta a ktorí živia väčšinu tohto malého národa.“

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prvý krát v živote si pri predĺžení paušálu neberiem nový telefón. Milovníci inovácií pochopia, prečo je to krok mimo moju komfortnú zónu. Nikdy som si ho nekupoval preto, aby som sa chválil najnovším modelom, ale preto, že ma výsledok technologického pokroku úprimne fascinoval už od základnej školy. Štúdia OSN ale odhadla, že v roku 2016 sme vyhodili 43 miliónov ton elektroniky - to je hmotnosť 4 a pol tisíc Eiffeloviek. Elektroodpad je tak najrýchlejšie rastúcim typom odpadu na svete, dvojnásobne rýchlejším ako plasty. Navyše, 60 percent svetovej produkcie kobaltu, bez ktorého moderné batérie nemôžu fungovať, pochádza z Konga. Tam ho stále ručne zbierajú aj tisíce maloletých detí, ktoré už podľa reportáže denníka Guardian majú popritom v šatkách uviazané vlastné bábätká. Dennodenne vdychujú minerálny prach, celé okolie je zamorené splaškami, vzduch je plný škodlivého oparu. Za jediné vrecko suroviny získajú na konci dňa od čínskych obchodníkov 60 centov. A takto dokola, každý deň. Takže po otázke, či naozaj potrebujem nový mobil, som od svojho svedomia dostal len odpoveď chcem. A vlastne je to aj dobre. Stovky ušetrených Eur mi zostanú na zážitky so ženou, ktorá mi na ruku pred dvomi rokmi nasadila tento prsteň - s doživotnou viazanosťou. ❤️ #ewaste #marriage

Príspevok, ktorý zdieľa Viktor Vincze (@viktorvincze),

Čo si všíma moderátor

Aby to malo želaný efekt, podľa slov moderátora, je potrebné si zistiť o produktoch či službách čo najviac. „Ak si dnes potrebujete niečo kúpiť, zaujímajte sa, odkiaľ veci sú, kto ich vyrobil, v akých podmienkach a dajte prednosť slovenskému priemyslu,“ tvrdí.

Ako príklad uvádza svoje oblečenie na fotkách spred pár dní. Všetko bolo ušité na Slovensku - vrátane topánok: „Lebo ako sa hovorí, ži a nechaj šiť! Na Slovensku.“ Na záver sa Vincze pýta, kedy sme si kúpili niečo skutočne slovenské.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…