Keď ostravská nemocnica prišla o 200 zamestnancov, celá trieda stredoškolákov sa ihneď prihlásila pomôcť
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Keď ostravská nemocnica prišla o 200 zamestnancov, celá trieda stredoškolákov sa ihneď prihlásila pomôcť

Ešte nedokončili strednú školu a už v týchto zložitých časoch pomáhajú. Veronika Chýlková sa spolu so spolužiakmi rozhodli dobrovoľne pomôcť v nemocnici.

Ilustračná fotka. — Foto: Instagram/smepripraveni.sk, TASR/AP

OSTRAVA 21. októbra – Keď vo Fakultnej nemocnici Ostrava ohlásili, že im chýba takmer 200 zamestnancov, pretože mnohí z nich sa buď nakazili novým koronavírusom, sú v karanténe, alebo sa musia starať o svojich blízkych, študenti istej strednej zdravotníckej školy vypočuli prosbu o pomoc. Neváhali ani sekundu a celá trieda študentov sa jednoznačne prihlásila do nemocnice.

„Keď sa nás v triede spýtali, kto by chcel ísť dobrovoľne pomôcť do nemocnice, prihlásili sme sa všetci. Vďaka tomu to dopadlo tak, že škola nám mohla zrušiť on-line výučbu a zahrnúť túto dobrovoľnú pomoc do povinnej praxe. Až sa znovu otvoria školy, budeme sa potom učiť aj miesto praxe. Potrebujeme sa pripraviť na maturitu,“ opisuje pre Idnes.cz Veronika Chýlková, študentka 4. ročníka Strednej zdravotníckej školy v Ostravě-Vítkovicích.

Počítajú vopred, že v nemocnici ostanú dlhšie

V nemocnici teraz pracuje celá trieda a to 28 budúcich zdravotných sestier či bratov. Vidieť tam však aj iných študentov. Stredoškoláci by mali ostať pomáhať dva týždne, ale vopred počítajú aj s dlhšou praxou.

„Ráno sme kúpali pacientov, rozdali raňajky, potom sme upravovali postele a rozniesli obedy. Priebežne sme kontrolovali, ako sa cítia a či niečo nepotrebujú. Robili sme to, čo zvyčajne robíme na školskej praxi," vraví Veronika, ktorej sa „ušlo“ miesto na chirurgickom oddelení.

Myslí zodpovedne na mamu

Veronika sa mohla priamo starať o pacientov nakazených ochorením Covid-19, ostala však zodpovedná pre svoju rodinu: „Nemám z nákazy koronavírusu panický strach. Zatiaľ našťastie ani nikto z mojich blízkych neochorel. Ale musím na seba dávať väčší pozor, pretože nechcem nakaziť svojich rodičov. Mama patrí do rizikovej skupiny.“

Svoj názor vyjadrila aj smerom k ľudom, ktorí koronavírus zľahčujú: „Len tú situáciu zhoršujú. Nemocnice sú zahltené, chýba im personál. A zdravotné sestry, ktoré tam zostali, majú veľa práce. Napríklad na demonštrácii sa mohlo nakaziť veľa ďalších ľudí,“ vyjadrila sa aj na margo víkendovej demonštrácie proti opatreniam, ktorá sa konala v Prahe v nedeľu, len deň po tom, ako obdobná demonštrácia prebehla aj na Slovensku.

V Moravsko-sliezskom kraji bojujú s červenými číslami. Od marca registrujú 19 534 ľudí s novým koronavírusom a v pondelok pribudlo ďalších 807 prípadov. Nemocnica však myslí najmä na zabezpečenie personálu: „To hlavné, na čo sa teraz sústredíme, je zabezpečiť dostatok personálu do nemocníc, pretože aj medzi zdravotníkmi pribúda ľudí v karanténe alebo v izolácii. Určite sa nezaobídeme bez pomoci medikov a študentov zdravotníckych škôl," vyjadril sa hejtman Ivo Vondrák.

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.