Keď ostravská nemocnica prišla o 200 zamestnancov, celá trieda stredoškolákov sa ihneď prihlásila pomôcť
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Keď ostravská nemocnica prišla o 200 zamestnancov, celá trieda stredoškolákov sa ihneď prihlásila pomôcť

Ešte nedokončili strednú školu a už v týchto zložitých časoch pomáhajú. Veronika Chýlková sa spolu so spolužiakmi rozhodli dobrovoľne pomôcť v nemocnici.

Ilustračná fotka. — Foto: Instagram/smepripraveni.sk, TASR/AP

OSTRAVA 21. októbra – Keď vo Fakultnej nemocnici Ostrava ohlásili, že im chýba takmer 200 zamestnancov, pretože mnohí z nich sa buď nakazili novým koronavírusom, sú v karanténe, alebo sa musia starať o svojich blízkych, študenti istej strednej zdravotníckej školy vypočuli prosbu o pomoc. Neváhali ani sekundu a celá trieda študentov sa jednoznačne prihlásila do nemocnice.

„Keď sa nás v triede spýtali, kto by chcel ísť dobrovoľne pomôcť do nemocnice, prihlásili sme sa všetci. Vďaka tomu to dopadlo tak, že škola nám mohla zrušiť on-line výučbu a zahrnúť túto dobrovoľnú pomoc do povinnej praxe. Až sa znovu otvoria školy, budeme sa potom učiť aj miesto praxe. Potrebujeme sa pripraviť na maturitu,“ opisuje pre Idnes.cz Veronika Chýlková, študentka 4. ročníka Strednej zdravotníckej školy v Ostravě-Vítkovicích.

Počítajú vopred, že v nemocnici ostanú dlhšie

V nemocnici teraz pracuje celá trieda a to 28 budúcich zdravotných sestier či bratov. Vidieť tam však aj iných študentov. Stredoškoláci by mali ostať pomáhať dva týždne, ale vopred počítajú aj s dlhšou praxou.

„Ráno sme kúpali pacientov, rozdali raňajky, potom sme upravovali postele a rozniesli obedy. Priebežne sme kontrolovali, ako sa cítia a či niečo nepotrebujú. Robili sme to, čo zvyčajne robíme na školskej praxi," vraví Veronika, ktorej sa „ušlo“ miesto na chirurgickom oddelení.

Myslí zodpovedne na mamu

Veronika sa mohla priamo starať o pacientov nakazených ochorením Covid-19, ostala však zodpovedná pre svoju rodinu: „Nemám z nákazy koronavírusu panický strach. Zatiaľ našťastie ani nikto z mojich blízkych neochorel. Ale musím na seba dávať väčší pozor, pretože nechcem nakaziť svojich rodičov. Mama patrí do rizikovej skupiny.“

Svoj názor vyjadrila aj smerom k ľudom, ktorí koronavírus zľahčujú: „Len tú situáciu zhoršujú. Nemocnice sú zahltené, chýba im personál. A zdravotné sestry, ktoré tam zostali, majú veľa práce. Napríklad na demonštrácii sa mohlo nakaziť veľa ďalších ľudí,“ vyjadrila sa aj na margo víkendovej demonštrácie proti opatreniam, ktorá sa konala v Prahe v nedeľu, len deň po tom, ako obdobná demonštrácia prebehla aj na Slovensku.

V Moravsko-sliezskom kraji bojujú s červenými číslami. Od marca registrujú 19 534 ľudí s novým koronavírusom a v pondelok pribudlo ďalších 807 prípadov. Nemocnica však myslí najmä na zabezpečenie personálu: „To hlavné, na čo sa teraz sústredíme, je zabezpečiť dostatok personálu do nemocníc, pretože aj medzi zdravotníkmi pribúda ľudí v karanténe alebo v izolácii. Určite sa nezaobídeme bez pomoci medikov a študentov zdravotníckych škôl," vyjadril sa hejtman Ivo Vondrák.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…