Dobré noviny
Predchádzajte astme: Ako steny ovplyvňujú naše zdravie
Inzercia
Inzercia

Predchádzajte astme: Ako steny ovplyvňujú naše zdravie

— Foto: Unsplash.com

Plesnivé steny v interiéri vážne ohrozujú vaše zdravie. Viete, ako sa ich zbaviť?

Plesne na stene v dome alebo v byte môžu viesť k trvalým zdravotným ťažkostiam. Plesne sú totiž vláknité huby, ktoré produkujú spóry. Tie voľným okom neuvidíte, ale postupne sa rozšíria do ďalších miestností a okrem stien môžu napadnúť aj nábytok.

Ako vznikajú plesne?

Najčastejšou príčinou vzniku plesní v interiéri je zvýšená vlhkosť. K tej môže dôjsť napríklad pri praní, sušení bielizne, sprchovaní či varení. Preto ich väčšinou nájdete v kúpeľni alebo v kuchyni. Problémom je tiež nedostatočné vetranie, nekvalitný stavebný materiál a zlé tesnenie okien.

Plesne môžu spôsobiť astmu

Samotné plesne vám nemusia ublížiť. Nebezpečné sú najmä látky, ktoré vypúšťajú do ovzdušia. Tie môžu spôsobiť alergické reakcie horných dýchacích ciest, podráždenie slizníc, zápal priedušiek či dokonca astmu. V mnohých prípadoch nechýbajú ani bolesti hlavy, rôzne kožné ochorenia a žalúdočné problémy.

Ako sa brániť proti plesniam

Problém s plesňami viete pravidelným vetraním - ideálne niekoľkokrát za deň. Počas varenia nezabudnite otvoriť okná. Ak zbadáte pleseň, odstráňte ju čím skôr špeciálnym prípravkom. Občas skontrolujte teplotu samotnej steny. Čím je vyššia, tým je menšia šanca, že sa vám na nej vytvorí pleseň. Preto je dôležité kvalitné zateplenie.

Nepodceňujte zateplenie

Už pri výstavbe domu myslite na kritériá zdravého bývania. Správnym zateplením zabezpečíte teplotnú stálosť vo vnútri. V lete v ňom bude príjemne a v zime nebudete musieť tak často kúriť. Zateplenie domu zároveň zabezpečí udržiavanie optimálnej úrovne vlhkosti v priestoroch, kde žijete, čím zabránite vzniku plesní.

Foto: Unsplash.com

Pomôžte si špeciálnymi nátermi

Využiť môžete nátery proti plesniam. Okrem toho, že ich viete naniesť na všetky známe povrchy, niektoré z nich fungujú na základe nanotechnológie, ktorá im poskytuje ďalšie vlastnosti - dodatočnú ochranu pred tvorbou plesní, antibakteriálne účinky a ochranu pred zašpinením. V ponuke nájdete aj nátery vyrobené z nanočastíc striebra. Tie sú vhodné aj pre alergikov.

Správna vlhkosť je nutnosť

Príliš suchý vzduch poškodzuje sliznice a môže vyvolať pocit suchých očí. To môže viesť ku vzniku zápalu, prechladnutiu či krvácaniu z nosa. Preto by ste mali zabezpečiť optimálnu vlhkosť v interiéri, čím sa ochránite aj pred infekčnými ochoreniami. Ideálna vlhkosť vnútri by mala byť medzi 40 a 60 %. Preto by ste mali vetrať často a krátko. Určite tak urobte hneď ráno a pred spaním.

Ochráňte sa pred hlukom

Nadmerný hluk z ulice môže byť zdrojom úzkosti, srdcovo-cievnych chorôb alebo mŕtvice. Hluku z ulice viete zabrániť dobre zatepleným domom z kvalitných materiálov. Vhodný je betón, tehla i masívne drevo. Zároveň ušetríte na energiách. Myslite tiež na tesnenie okien a dverí. Práve cez tie môže prenikať škodlivý hluk. Riziko srdcového infarktu je vyššie, ak dosiahne viac ako 60 dB. Spálne, obývacie a detské izby by preto mali byť čo najďalej od zdroja hluku.

Foto: Unsplash.com

Pri murovaní použite ťažší materiál

V kúpeľni a na toalete sú vhodné tvárnice s vyššou objemovou hmotnosťou, napríklad plná tehla alebo vápenno-piesková tehla. Pri rozhodovaní, či dáte obklad na celú kúpeľnu, zvážte jeho umiestnenie iba okolo vane, sprchy a umývadiel. Ostatné miesta nechajte v omietke. Znížite tak hlučnosť v týchto priestoroch.

Oplatí sa akustická izolácia?

Dobrá akustika v miestnosti má zásadný vplyv na kvalitu života. Rovnaké materiály môžu mať rozdielne akustické vlastnosti podľa toho, ako a kde budú umiestnené. Betón a tehla síce výborne izolujú pred hlukom, ich akustika v interiéri je však horšia. Preto sa oplatí zvážiť použitie štruktúrovaných omietok alebo vyskúšať akustické omietky či priečky.

Myslite aj na kročajovú a zvukovú izoláciu podlahy. Vhodné sú drevovláknité dosky a podlahový polystyrén. Pomôcť si môžete aj kobercami a závesmi, ktoré výborne tlmia hluk. Pokúste sa vyhnúť tvrdým materiálom, ktoré hluk naopak znásobujú.

Už ste čítali?