Dobré noviny
Veľký prehľad, čo všetko zatiaľ vieme o plošnom testovaní
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Veľký prehľad, čo všetko zatiaľ vieme o plošnom testovaní

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Martin Baumann

Plošné testovanie na nový koronavírus sa pomaly blíži. Čo o ňom zatiaľ vieme?

BRATISLAVA 21. októbra - Plošné testovanie na nový koronavírus s cieľom spomaliť jeho šírenie sa pomaly, ale isto blíži. Čo všetko o pláne, ktorý premiér Igor Matovič verejnosti oznámil v sobotu 17. októbra, zatiaľ vieme?

Minister obrany SR Jaroslav Naď v utorok uistil, že počet nezodpovedaných otázok okolo organizácie plošného testovanie je malý. „O všetkých súvislostiach zodpovedne komunikujeme so strešnými organizáciami samospráv, príslušnými ministerstvami i regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva,“ povedal.

Pomoc zdravotníkov

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí uviedol, že na výzvu pre zdravotníkov a študentov lekárskych fakúlt i študentov ošetrovateľstva, aby sa prihlásili pomôcť pri testovaní, sa v utorok poobede, iba pár hodín po spustení, zaregistrovalo už 2600 záujemcov. „Verím, že čísla budú ešte rásť,“ dodal.

Vláda v nedeľu (18. 10.) poverila Ozbrojené sily (OS) SR prípravou a vykonaním celoštátneho testovania obyvateľov v súvislosti s novým koronavírusom. Vyčlenených má byť do 8000 príslušníkov OS SR. Ako priblížil minister obrany, pôjde o operačnú misiu s názvom Spoločná zodpovednosť. Uviedol, že plánujú nasadiť všetkých disponibilných vojakov, policajtov a hasičov.

Kedy sa bude testovať?

  • Prvé testovanie by malo na Orave a v Bardejove prebehnúť už v piatok 23. októbra do 25. októbra o 22:00.
  • Na testovaní 180 000 osôb v rámci 235 odberných miest v tomto regióne sa bude podieľať viac ako 2500 vojakov, policajtov, hasičov, zdravotníkov a administratívnych pracovníkov.
  • Vo zvyšku Slovenska by sa plošné testovanie malo udiať 30. októbra až 1. novembra a 6. novembra až 8. novembra.

Ako sa bude testovať?

  • Postup testovania bude organizovaný v jednom smere a tak, aby testované osoby nestáli v tom istom priestore. V prípade, že to podmienky dovolia, bude podľa MO SR testovanie realizované v exteriéri.
  • Po vstupe do odberného miesta si musia ľudia vydezinfikovať ruky. Dezinfekčné prostriedky budú k dispozícii na mieste. Po administratívnych úkonoch, vypísaní formulára a registrácii treba následne pristúpiť k odpadkovému košu, vyfúkať si nos, odkašlať a vreckovku zahodiť.
  • Zdravotníkovi odovzdáte pridelené číslo a následne vám odoberie vzorku z nosohltana jemnou tyčinkou. Na výsledky počkáte vo vyhradenom, vydezinfikovanom priestore. Zdravotník následne privolá otestovaných podľa prideleného čísla k pracovisku. Opäť je potrebné predložiť občiansky preukaz.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí
Minister zdravotníctva Marek Krajčí Foto: TASR/Jakub Kotian
  • Výsledok bude odovzdaný každému testovanému osobne v zalepenej obálke. V prípade pozitívneho výsledku testu budú súčasťou oznámenia aj ďalšie informácie a povinnosti.
  • Testovací tím bude tvoriť osem osôb. Veliteľom odberového tímu bude profesionálny vojak, pričom súčasťou tímu budú štyria zdravotnícki pracovníci, ďalej príslušník Policajného zboru a tiež dvaja až traja administratívni pracovníci.
  • Každý tím bude okrem toho možné posilniť aj o príslušníkov miestnej mestskej alebo obecnej polície a dobrovoľných pomocných pracovníkov.
  • Odberové miestnosti musia spĺňať prísne hygienické opatrenia.

Čo ak bude človek pozitívny?

  • Karanténa pozitívne testovaných bude trvať desať dní a ak bude po tomto období osoba bez príznakov, karanténa sa pre ňu končí. O spôsobe vykonávania kontrol dodržiavania karanténnych opatrení bude verejnosť informovaná v najbližších dňoch.
  • Pre pozitívne testované osoby na nový koronavírus, ktoré nechcú nakaziť negatívne testovaných členov svojej domácnosti, bude počas celoplošného testovania k dispozícii niekoľko ubytovacích zariadení.

Kto by sa mal ísť testovať?

  • Otestovať sa môžu všetci vrátane detí od desať rokov, pričom imobilných ľudí testovať nebudú - ak sú však mladší, môžu požiadať mestský úrad, aby ich prišiel pretestovať mobilný tím.
  • Výnimku z plošného testovania predstavujú napríklad klienti DSS, či pacienti v nemocniciach, ktorí budú testovaní rovnako ako personál priamo v zariadeniach. Okrem toho sa testovať nemusia ani pacienti s diagnózami, u ktorých by nebolo objektívne a rozumné vyžadovať absolvovanie testu z rôznych medicínskych dôvodov.
Na snímke minister obrany Jaroslav Naď
Na snímke minister obrany Jaroslav Naď Foto: TASR/Martin Baumann
  • Seniorom nad 65 rokov, ktorí dodržiavajú domácu karanténu, nie je odporúčané ísť na plošné testovanie.
  • Testovanie vraj nemá byť dôvodom na zvýšenie mobility občanov - nie je nutné vracať sa do miesta trvalého pobytu, pretože testovanie bude všetkým obyvateľom umožnené na najbližšom odberovom mieste.

Bude testovanie dobrovoľné?

  • Podľa Matoviča bude testovanie s veľkou pravdepodobnosťou dobrovoľné. Osoba, ktorá sa podľa jeho slov nepreukáže testom, však zrejme bude musieť ostať desať dní v karanténe - o tejto téme však premiér ešte chce rozhodnúť.
  • Ľudia, ktorí sa otestovať nedajú a radšej budú chcieť byť v karanténe, nebudú mať zrejme nárok na dávky OČR alebo PN. Pozitívne testovaní zrejme áno.

Informácie pre dobrovoľníkov - zdravotníkov

  • Záujemcovia - dobrovoľníci sa môžu prihlásiť cez formulár na stránke korona.gov.sk, deň aj miesto pomoci si môžu vybrať.
  • Pracovníci by mali byť ohodnotení sumou sedem eur na hodinu a dostanú rizikový príplatok v sume 20 eur za jeden pozitívny prípad.

Opatrenia ostávajú platné aj naďalej

  • Aktuálne epidemiologické opatrenia ostanú platné aj naďalej, pričom bezplatné celoplošné testovanie celého obyvateľstva zabezpečí v prípade vysokej účasti vyšší stupeň bezpečnosti a nižšiu pravdepodobnosť prenosu ochorenia vzhľadom na to, že infekčné osoby budú v karanténe.

Už ste čítali?