Dobré noviny
Príroda si vždy nájde svoju cestu. Týchto 10 opustených miest je toho jasným dôkazom
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Príroda si vždy nájde svoju cestu. Týchto 10 opustených miest je toho jasným dôkazom

Príroda je naozaj mocná.
Príroda je naozaj mocná. — Foto: Instagram/ vilsab, Romain Veillon

O sile prírody nikto nepochybuje. Pozrite si 10 opustených miest, ktoré premenila na hotové umelecké dielo.

BRATISLAVA 19. októbra - Opustené miesta nám evokujú rozpadajúce sa budovy pokryté grafitmi, špinu či zatuchnuté vône. Na druhej strane tu máme neuveriteľnú silu prírody, ktorá miesta, na ktorých už dlho nie je známka po človeku, dokáže premeniť na neobyčajnú krásu.

1. MS World Discoverer, Šalamúnove ostrovy

MS World Discoverer bola pôvodne nemecká expedičná výletná loď vyrobená v 70. rokoch. V roku 2000 už pod libérijskou vlajkou zasiahla nezmapovaný útes v prielive pieskovcov na Šalamúnových ostrovoch.

Kapitán Kruess vyslal tiesňový signál, ktorý bol prijatý v Honiare, hlavnom meste Šalamúnových ostrovov. Na loď bol vypravený osobný trajekt a všetci cestujúci boli následne prepravení do bezpečia. 

Interiér a dokonca aj okná si privlastnili miestni ľudia. Vrak lode leží už 20 rokov opustený a nemá žiadneho vlastníka.

Loď je možné vidieť dokonca aj na záberoch Google Earth.

2. La Chapelle De L'ange au Violon, Francúzsko

Koberec lístia, zlaté svetlo a úchvatná architektúra robia z tejto kaplnky, ktorá bola postavená v 19. storočí vo francúzskej Normandii, hotový sen. 

3. Boston Green Line

Vozne „zelenej linky“ na západe Pensylvánie stoja na rozpadnutých koľajniciach. Väčšina vozňov zaseknutých na „cintoríne električiek“, ako sa tomuto miestu hovorí, bola vyrobená v 40. rokoch 20. storočia.

4. Vallone dei Mulini v Sorrente, Taliansko

Iba kúsok od centra talianskeho mesta Sorrento sa nachádza údolie so starým priemyselným mlynom, ktorý je porastený trávou a papraďami. K mlynu nie je povolený prístup, ale dá sa naňho pozrieť z diaľky, zhora, vo dne aj v noci, keďže budova je nádherne vysvietená.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Svajonė atrasti šia nuostabią vietą išpildyta! #vallonedeimulini #Italy #sorrento #beautifullview #abandoned #photography

Príspevok, ktorý zdieľa Vilius Sabaliauskas (@vilsab),

5. „Park duchov“ Nara, Japonsko

Originálny názov parku je Nara Dreamland, teda krajina snov. Park spustili do prevádzky v roku 1961, mal byť akousi japonskou verziou Disnyelandu. Keď tento park v roku 2006 zatvorili, premenil sa skôr na nočnú moru. Francúzsky fotograf Romain Veillon sa dostal do opusteného parku skôr, ako buldozéry a nafotil sériu mierne strach naháňajúcich fotiek.

Park ostal opustený.
Park ostal opustený. Foto: Romain Veillon

6. Spreepark, východný Berlín, Nemecko

Po páde Berlínskeho múru stratil Spreepark vo východnom Berlíne svoju príťažlivosť. Miestnych obyvateľov priťahovala modernejšia zábava v západnom Berlíne. Spreepark bol jediný zábavný park svojho druhu vo Východnom Nemecku. Zatvorili ho v roku 2002. Dnes je park zaliaty sviežou zeleňou a mach pokrýva niekoľko zostávajúcich atrakcií.

7. Goqui, Čína

Opustenú rybársku dedinku rozprestierajúcu sa na súostroví Shengsi zahalila príroda do zelených šiat.

Príroda ukázala svoju silu.
Príroda ukázala svoju silu. Foto: Reprofoto thewildchild/ Tang Yuhong

8. Maják Rubjerg Knude

Maják na severnom pobreží Jutska v Dánsku podliehal deštruktívnej sile západných vetrov. Piesočné pobrežie a bezprostredné okolie majáku sa vplyvom veternej erózie a prenosu pieskových más veľmi rýchlo premieňali a pobrežie doslova pohlcoval piesok. Z dôvodu hroziaceho zrútenia bol maják v roku 2019 presunutý. 

Maják pred premiestnením.
Maják pred premiestnením. Foto: Tripadvisor

9. Ta Prohm, Angkór, Kambodža

Ta Prohm je jedným z najpopulárnejších chrámov v komplexe Angkór v Kambodži. Vyniká svojimi masívne zarastenými koreňmi stromov, ktoré sa prebíjajú cez chátrajúce múry chrámu, ktorý bol postavený na prelome 12. a 13. storočia. Slúžil ako budhistický kláštor a univerzita.

Ta Prohm. Foto: Pixabay/SuzyT

10. Černobyľ, Ukrajina

Havária černobyľskej atómovej elektrárne patrí k najväčším katastrofám, aké postihli ľudstvo. Avšak aj do radiáciou postihnutej krajiny sa vracia život. Viac sa dozviete v našom staršom článku.

Už ste čítali?