Ministerstvo obrany je pripravené. V prípade zhoršenej situácie má takýto plán
TASR
TASR

Ministerstvo obrany je pripravené. V prípade zhoršenej situácie má takýto plán

Ministerstvo obrany (MO) SR nateraz v súvislosti so zhoršujúcou sa situáciou s ochorením COVID-19 pracuje s viacerými operačnými plánmi.

Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Bratislava 16. októbra (TASR) - Ministerstvo obrany (MO) SR nateraz v súvislosti so zhoršujúcou sa situáciou s ochorením COVID-19 pracuje s viacerými operačnými plánmi. Jedným z nich je aj Izolátor, ktorý počíta s poľnou nemocnicou a izoláciou až do 1500 pacientov s novým koronavírusom v priestoroch Centra výcviku Lešť. V piatok to uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO). TASR o tom informovala hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Ako šéf rezortu priblížil, Ozbrojené sily SR pomáhajú intenzívne priamo v teréne aj v piatok. Aktuálne je na plnenie rôznych potrebných úloh nasadených celkovo 567 profesionálnych vojakov v 28 nemocniciach, 31 regionálnych úradoch verejného zdravotníctva a 19 mobilných odberových miestach po celom Slovensku.

Siahnuť môžu aj na ďalšie kapacity

Rezortná Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) v Ružomberku má po reprofilizácii pre pacientov s ochorením COVID-19 vyhradených 106 lôžok, pričom takmer 50 z nich je ešte voľných. „Ak by sa situácia rapídne zhoršovala a došlo k naplneniu aj tejto nemocnice, budeme siahať na ďalšie naše kapacity,“ povedal Naď.

V tejto súvislosti informoval, že Ozbrojené sily SR disponujú približne 450 zdravotníckymi pracovníkmi, kapacitami v rámci Centra výcviku Lešť a tiež jednou poľnou chirurgickou nemocnicou, ktorá je primárne určená na liečenie bojových zranení a polytráum, ako aj ďalších chirurgických výkonov.

V Lešti môžu izolovať až 1500 osôb

Vzhľadom na to jej kapacita predstavuje 30 lôžok s krátkodobou možnosťou zvýšenia na 40 lôžok. Časť z nej je už nasadená na podporu ÚVN v Ružomberku. V prípade realizácie operačného plánu Izolátor by však bola komplexne rozložená v priestoroch Centra výcviku Lešť, ktorého kapacity predstavujú možnosť izolácie pre celkovo do 1500 nakazených osôb.

„V rámci Centra výcviku Lešť by sme poskytli izoláciu a zdravotnú starostlivosť pre pacientov, ktorí by mali určitý priebeh ochorenia a, samozrejme, tie najťažšie prípady by zostávali v nemocniciach. Do takýchto alternatívnych riešení by išli primárne stredne ťažké prípady,“ priblížil Naď.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…