Obyvateľov tohto mesta uchvátil livestream sokola a jeho mláďat. Tešia sa ním počas karantény
Lucia Čížová
Lucia Čížová

Obyvateľov tohto mesta uchvátil livestream sokola a jeho mláďat. Tešia sa ním počas karantény

Rastúca popularita sokolov, ktoré už roky hniezdia na melbournskom mrakodrape, a ich nová rodina, sa stala pre mesto symbolom slobody.

Ľudí fascinuje sledovanie života vtákov. — Foto: Collins Falcons

MELBOURNE 17. októbra - Stali sa obľúbenou rodinou v melbournskej štvrti Central Business District. Presne pred dvoma týždňami sa na rímse, na okraji jednej z výškových budov na Collins Street, narodili sokolom sťahovavým tri mláďatá. Nebolo by to nič zvláštne, keby to nebolo na mieste, kde je umiestnená kamera a tisíce ľudí tak môže každý deň sledovať priamy prenos z ich vtáčieho života.

Kamera tam už je roky, avšak až teraz, po narodení vtáčat, sa záujem o ich sledovanie rapídne zvýšil. Pre obyvateľov aktuálne uzamknutého mesta sa „operení priatelia“ stali symbolom slobody a zdrojom radosti. Rovnako, ako teraz ľudia v Melbourne, aj sokoly opúšťajú domov iba z „pracovných dôvodov“ alebo pri získavaní potravy (živé holuby, potkany a niekedy ryby), píše Guardian.

Ľudia v meste sú tým fascinovaní, je to pochopiteľné a úžasné. Aj ja mám tendenciu cítiť sa uvoľnenejší,“ povedal Victor Hurley z BirdLife Australia pre Guardian. Ako ďalej uviedol, ozývajú sa mu aj učitelia, ktorí sokoly hodiny sledujú a dúfajú, že sa stanú dobrou lekciou v dôležitosti zachovania zelených plôch v meste.Je to dobrá vzdelávacia vec,“ dodáva, „ak sa ľudia nemôžu dostať von do prírody, nie je nič zlé na tom, keď ju zažijú aj prostredníctvom internetu.Práve zelené plochy v Melbourne sú jedinými miestami, ktoré im poskytujú korisť a kde môžu prežiť.

Je to zároveň dobrá správa po dlhšej dobe, keďže v minulosti sa Melbournčania museli pozerať aj na mŕtve mláďa, ktoré na rímse ostalo samé a bolo v zábere kamery.

 

Medzi najobľúbenejšie a najsledovanejšie činnosti patrilo kladenia vajec, deň vyliahnutia, prvé jedlo a keď jedno z mláďat nakrátko vyskočilo z hniezda. Všetky tri vajcia boli kladené s odstupom šiestich dní, ale vyliahli sa do troch hodín od seba, čo je bežný spôsob synchronizácie liahnutia. Hurley si je istý, že tento rok budú mláďatá pripravené na let už o mesiac, opustia matkino hniezdo a vydajú sa do sveta samé. „Odletia v polovici novembra. Očakávam pre nich úspešnú jar.“

Akonáhle deti odletia, rodičia sa vrátia k svojim životom a budúci rok sa budú pravdepodobne opäť množiť.Majú tendenciu páriť sa celý život,“ povedal Hurley.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…