Ľudia sa ma pýtali, či to robím za trest, vraví stredoškoláčka, ktorá pomáha bezdomovcom. Teraz za to dostala medzinárodné ocenenie
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Ľudia sa ma pýtali, či to robím za trest, vraví stredoškoláčka, ktorá pomáha bezdomovcom. Teraz za to dostala medzinárodné ocenenie

Sympatickú Košičanku Simonu Voleskovú posmešky okolia za pomoc ľuďom bez domova neodradili. Napísala krásny Európsky projekt, za ktorý si vyslúžila prestížne medzinárodné ocenenie.

Stredoškoláčka Simona Volesková a ľudia bez domova. — Foto: DoFe

KOŠICE 17. októbra - Simona Volesková mala vždy k téme dobrovoľníctva blízko. Až rozvojový program Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE) ju inšpiroval k tomu, aby sa odvážila a urobila prvý krok. Rok tak okrem iného dobrovoľne pomáhala pri výdaji jedla. „Začiatky boli náročné. Ľudia sa ma často pýtali, či to robím za trest,“ vraví úsmevne dvadsaťročná študentka, ktorá na základe tejto skúsenosti napísala úspešný projekt Homeless is more.

Prvá skúsenosť s dobrovoľníctvom

Simona pred touto skúsenosťou ešte nikdy nedobrovoľníčila. Nevedela totiž, ako a kde začať. „Rozmýšľala som nad výdajom jedla, ale hanbila som sa ozvať. Až DofE ma nakoplo k tomu a zahodila som ostych,“ vraví mladá študentka. „Ta skús“ bola reakcia ľudí, ktorí viedli túto aktivitu. „Ta som skúsila,“ dodáva s úsmevom.

Simona Volesková.
Simona Volesková. Foto: DoFe

Keď udrie zima

A tak každý týždeň viac ako rok pomáhala rozniesť jedlo a upratať stoly pre skoro 100 ľudí bez domova. Za ten čas mala Simona možnosť vypočuť si niekoľko životných príbehov a skamarátiť sa. „Po prvotnom šoku a otázkach, lebo vraj mladí ľudia tam nikdy nechodia, sme si na seba rýchlo zvykli. Vždy som sa tešila, keď som tam videla staré známe tváre,“ spomína. „Pamätám si tiež však, že v zime k nám prestal chodievať jeden pán. Umrzol na ulici,“ vraví so slzami v očiach. „Na stene sme mali fotky ľudí, ktorí takto odišli z tohto sveta. Je strašné uvedomiť si, koľko ľudí zomrie len tak, kvôli zime,“ zamýšľa sa nahlas vyspelá stredoškoláčka. 

Nevzdala sa

Simona sa rozhodla týmto ľuďom aktívne pomôcť. Najprv zorganizovala na svojej škole zbierku pre útulok ľudí bez domova. Bolo zaujímavé osobne vnímať predsudky ľudí. To, s čím sa ľudia bez domova stretávajú bežne. Pričom, jediné, po čom túžia, je nebyť odsudzovaní, vraví. Na škole sa jej nakoniec podarilo vyzbierať vyše 70 eur. 

Ostýchavá tanečnica

Keďže na získanie medzinárodnej ceny DofE je potrebné byť aktívny v troch oblastiach - dobrovoľníctvo, šport a rozvoj talentu, Simona sa rozhodla vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a za cieľ v športe si stanoviť sólo vystúpenie s prvkami herectva. 

„Dovtedy som nikdy netancovala sama pred publikom,“ vraví. Simona sa však poctivo chopila tejto výzvy a trénovala svoje kabaretné číslo s trénerkou. „Na záverečné vystúpenie prišli aj moji kamoši, čo mi teda namiesto povzbudenia dodalo ešte viac trémy,“ rozosmeje sa a priznáva, že nakoniec si svetlá reflektorov veľmi užívala. 

Simona priznáva, že vďaka rozvojovému programu DofE sa naučila pozerať na veci inak. „Vždy som bola veľký rojko a chcela som robiť zaujímavé aktivity. Až stanovanie konkrétnych cieľov s mojou mentorkou ma však naozaj nakoplo. Zrazu som mala naozaj chuť dokázať sama sebe, že to zvládnem. A prekonať sa,“ uzatvára.

Simona Volesková.
Simona Volesková. Foto: DofE.

O medzinárodnej cene vojvodu z Edinbrughu

Mladý človek, ktorý chce získať toto prestížne ocenenie, musí na sebe vytrvalo niekoľko mesiacov pracovať a prekonať štyri výzvy - rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu v prírode. 

Vzhľadom k tomu, že program, ktorý priamo rozvíja cieľavedomosť, vytrvalosť a vnútornú motiváciu tisícok mladých ľudí sa teší veľkej popularite medzi študentmi a školami, sa Trnavský samosprávny kraj rozhodol podpísať memorandum o vzájomnej spolupráci a podpore deň pred slávnostnou ceremóniou, kde bolo ocenených aj niekoľko desiatok študentov z tohto kraja. Pripojil sa tak k Bratislavskému, Trenčianskemu a Žilinskému kraju.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…