Na prestížnej klinike v USA Dominika hľadala liek na Parkinsonovu chorobu. Vrátila sa domov a v skvelej práci pokračuje na Slovensku
Radka Rosenbergová
Radka Rosenbergová

Na prestížnej klinike v USA Dominika hľadala liek na Parkinsonovu chorobu. Vrátila sa domov a v skvelej práci pokračuje na Slovensku

Slovenka získala cenu projektu L´Oréal-UNESCO Pre ženy vo vede, ktorý každoročne oceňuje dve úspešné vedkyne v kategórii do 35 a do 45 rokov.

Dominika Fričová realizovala svoj výskum na Mayo Clinic v USA — Foto: Dominika Fričová

BRATISLAVA 17. októbra - Slovenka Dominika Fričová pracovala na Mayo Clinic, prestížnom lekárskom centre v štáte Florida. Vo svojej práci sa sústredí na výskum v súčasnosti neliečiteľnej Parkinsonovej choroby. Na Slovensku pokračuje v tom istom výskume, ako začala aj v Amerike.

Na Slovensku si spravila doktorát z medicíny, dva doktoráty z biochémie a potom sa rozhodla odísť. V Dánsku, Čechách a Nemecku absolvovala rôzne stáže a pracovné pobyty, kde získala skúsenosti, ktoré hľadali práve na Mayo Clinic. Jedna z nich bola aj technika CRISPR/Cas9, ktorej tohto roku udelili Nobelovu cenu za chémiu. Bol to taký ten jednoduchý príbeh. Našla som inzerát, poslala životopis, absolvovala pohovory. Od zaslania životopisu, po moje vylodenie sa v USA, to trvalo približne tri mesiace. Táto technika zohráva kľúčovú úlohu v antivírusovom obrannom systéme u baktérií.

Foto: Archív Dominika Fričová

Výskum zameraný na neurodegeneráciu

Na Mayo Clinic začala Dominika skúmať neurodegeneratívne ochorenia. Vo februári tohto roka sa vrátila do svojej rodnej krajiny a od mája pokračuje na rovnakom výskume na Neuroimunologickom ústave Slovenskej akadémie vied. „V našom výskume sa sústredíme na úlohu mitochondrií v procese neurodegenerácie. Mitochondrie sú organely, ktoré v bunkách produkujú energiu. Keď sa poškodia, čo sa prirodzene deje v priebehu života, je potrebné, aby boli z bunky odstránené, inak produkujú škodlivé látky, vysvetľuje Dominika.

Zistili sme, že proces odstraňovania poškodených mitochondriíí je porušený u pacientov s Parkinsonovou chorobou. Mnohí z pacientov, ktorí trpia dedičnou formou tohto ochorenia, majú mutácie práve v génoch, ktoré zodpovedajú za kontrolu kvality mitochondrií. My študujeme, či tento proces zohráva úlohu aj v iných neurodegeneratívnych ochoreniach, akým je napríklad Alzheimerova choroba a ako ho opraviť, keď je nefunčný.

Neurovedkyňa si založila vlastnú vedeckú skupinu.
Neurovedkyňa si založila vlastnú vedeckú skupinu. Foto: Archív Dominika Fričová

Dve alternatívy liečby Parkinsonovej choroby

Dominika výskumom dospela k potenciálnej liečbe Parkinsonovej choroby. Aby ju bolo možné liečiť, nové medikamenty by podľa vedkyne mohli byť zamerané na aktiváciu dráhy, ktorá je zodpovedná za odstránenie poškodených mitochondrií.

Naše predbežné výsledky odhalili aj možnosť takejto aktivácie. Ďalšia časť môjho výskumu je zameraná na dráhu, ktorá sa volá senescencia, čo je proces, keď sa poškodená bunka prestane deliť. Takéto bunky sa ale v priebehu starnutia v organizme akumulujú a začnú produkovať veľa zápalových markerov, čím namiesto obrany organizmu začnú prispievať k jeho poškodeniu. Ukazuje sa, že selektívne odstraňovanie senescenčných buniek spomaľuje starnutie a zlepšuje priebeh niektorých ochorení súvisiacich s vekom, ako napríklad ochorenia kardiovaskulárneho systému alebo pohybového aparátu. Aj tu výskum odhalil, že táto dráha je viac aktivovaná u modelov pre Parkinsonovu chorobu. Tým pádom potlačenie senescencie alebo odstránenie senescenčných buniek môže predstavovať ďalšiu alternatívu pre liečbu tohto ochorenia,“ vysvetľuje neurovedkyňa.

Na Slovensku Dominika pokračuje v rovnakom výskume ako v USA.
Na Slovensku Dominika pokračuje v rovnakom výskume ako v USA. Foto: Archív Dominika Fričová

Na Slovensku Dominika pokračuje v rovnakom výskume ako v USA. Sústredí sa najmä na výskum Parkinsonovej choroby. Založila si vlastnú vedeckú skupinu, no problém má s financiami. „Nakoľko som začala len pred pár mesiacmi, značnú časť svojho času venujem písaniu grantov, aby som získala pre svoje projekty lepšie finančné zázemie. Takže momentálne pociťujem najväčšiu zmenu v množstve financií, ktoré mám, respektíve nemám na výskum. Ale založenie vlastnej vedeckej skupiny toto obnáša. Vedúci skupiny musí byť schopný zabezpečiť financovanie svojho výskumu,“ tvrdí mladá vedkyňa, ktorá chce týmto výskumom prispieť k objaveniu lieku na Parkinsonovu chorobu.

Liek na všetky neurodegeneratívne ochorenia

Dominika tvrdí, že prácou na prestížnej klinike Mayo Clinic si splnila dlhoročný sen. Túto skúsenosť nikdy neoľutovala a niečo z Ameriky jej na Slovensku chýba. „Nevedela som sa dočkať rána, aby som mohla ísť opäť bádať. Ale všetko má dve stránky a tlak na výsledky bol niekedy až príliš veľký. Nikdy som však túto skúsenosť neoľutovala a vedecké nasadenie podobné tomu na Mayo Clinic mi tu, na Slovensku, občas chýba.”

Týmto výskumom sa však nechce zameriavať len na Parkinsonovu chorobu. „V ideálnom prípade by som chcela prispieť k objaveniu lieku na všetky neurodegeneratívne ochorenia. No zatiaľ by mi postačilo, keby som prispela aspoň k objavu lieku na Parkinsovu chorobu,“ dodáva na záver.

Vo výskume sa sústredí na úlohu mitochondrií v procese neurodegenerácie
Vo výskume sa sústredí na úlohu mitochondrií v procese neurodegenerácie Foto: Dominika Fričová

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…