Kino Lumiére opäť otvára virtuálnu kinosálu v projekte Kino doma
TASR
TASR

Kino Lumiére opäť otvára virtuálnu kinosálu v projekte Kino doma

Bratislavské Kino Lumiére Slovenského filmového ústavu opäť otvára svoju virtuálnu kinosálu v projekte Kino doma, ktorý spustilo ešte počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu.

Kino Lumière — Foto: Facebook/Kino Lumière

Bratislava 15. októbra (TASR) - Bratislavské Kino Lumiére Slovenského filmového ústavu (SFÚ) opäť otvára svoju virtuálnu kinosálu v projekte Kino doma, ktorý spustilo ešte počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu. Prvá projekcia sa uskutoční v sobotu 17. októbra o 20.20 h. TASR o tom informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ.

„Pandémia ochorenia COVID-19 prichádza v druhej vlne ešte intenzívnejšie ako v marci. Medzi opatreniami, ktoré by ju mali pomôcť zastaviť, je aj obmedzenie prevádzky kín. Napriek tomu, že dlhodobo tvrdíme, že najlepším miestom na plnohodnotné sledovanie filmov je kinosála s veľkým plátnom a výnimočným zvukom a obrazom, rozhodli sme sa oživiť projekt Kino doma,“ uviedla k opätovnému spusteniu projektu jeho manažérka Zita Hosszúová.

Kino doma

Kino doma ponúka filmy ako live stream v presne určený deň a čas. Na rozdiel od VoD si ich nie je možné stopnúť, zastaviť, pretočiť ani odložiť na inokedy, diváci film sledujú spoločne v rovnakom čase ako v kine. Projekt vznikol počas prvej vlny pandémie s myšlienkou, že ak nemôže prísť divák do kina, musí ísť kino za divákom.

„Je to jeden zo spôsobov, ako zostať v kontakte s vernými fanúšikmi a zároveň podporiť legálne uvádzanie filmov na Slovensku. Súčasťou každej projekcie je aj čet s divákmi, do ktorého sa môžu alebo nemusia zapojiť," vysvetľujú autori projektu.

Otvárací film

Jeho jesenný program otvorí zábavný film noir La Gomera. Rumunský režisér Corneliu Porumboiu sa s ním vlani dostal do výberu hlavnej medzinárodnej súťaže MFF Cannes ako jediný východoeurópsky tvorca.

Hlavným hrdinom tejto kriminálnej komédie je skorumpovaný policajný inšpektor z protidrogovej jednotky, ktorý sa vydáva na kanársky ostrov La Gomera naučiť sa prastarý hvízdajúci jazyk el silbo. Len vďaka nemu sa môže vyhnúť prenasledovaniu a odpočúvaniu polície a pokračovať v komunikácii s gangstermi.

V nasledujúcom období sa v Kine Lumiére mali konať viaceré filmové podujatia. Jedným z nich je Týždeň slovenského filmu, ktorého termín bol z dôvodu prvej vlny pandémie presunutý z apríla na október, druhým je tradičný jesenný Filmový festival inakosti. „Výber filmov z oboch podujatí sa predstaví vo virtuálnej kinosále Kina doma v online podobe od 20. októbra,“ dodala Nôtová.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…