Ocenenie pre výnimočných vedcov Eset Science Award 2020 pozná svojich laureátov
TASR
TASR

Ocenenie pre výnimočných vedcov Eset Science Award 2020 pozná svojich laureátov

Ocenenie pre výnimočných vedcov Eset Science Award 2020 odovzdali v stredu v bratislavskej Starej tržnici za prísnych hygienických opatrení.

ESET Science Award — Foto: Facebook/ESET Science Award

Bratislava 14. októbra (TASR) - Ocenenie pre výnimočných vedcov Eset Science Award 2020 odovzdali v stredu v bratislavskej Starej tržnici za prísnych hygienických opatrení. Laureátov spoznala verejnosť prostredníctvom online vysielania.

V hlavnej kategórii výnimočná osobnosť slovenskej vedy sa laureátom stal Fedor Šimkovic, v kategórii výnimočný mladý vedec do 35 rokov cenu získal Tamás Csanádi. Ivan Varga je laureátom kategórie výnimočný vysokoškolský pedagóg.

Prvých dvoch laureátov vybrala medzinárodná komisia

Laureátov prvých dvoch kategórií vybrala medzinárodná komisia, ktorej v druhom ročníku ocenenia predsedal nositeľ Nobelovej ceny za fyziku Kip Thorne. Na vysokú úroveň hodnotiaceho procesu dohliadali aj česká chemička a filantropka Hana Dvořáková, britská biologička Fiona Wattová, nemecký fyzik Rolf-Dieter Heuer, maďarský matematik Tibor Krisztin a nemecký chemik Ralf Riedel. O laureátovi v kategórii výnimočný vysokoškolský pedagóg rozhodli zástupcovia slovenských vedeckých univerzít.

Laureát kategórie výnimočná osobnosť slovenskej vedy Fedor Šimkovic pôsobí na Katedre jadrovej fyziky a biofyziky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. V rámci vedeckej činnosti sa zaoberá neutrínami, ktoré patria medzi najrozšírenejšie elementárne častice vo vesmíre. Vznikajú v jadrových reakciách na Slnku (vo hviezdach), pri zrážkach kozmického žiarenia s našou atmosférou, pri rozpade ťažkých jadier vnútri Zeme, ale aj v našom tele.

Tamás Csanádi, ktorý je laureátom kategórie výnimočný mladý vedec do 35 rokov, pôsobí v Ústave materiálového výskumu Slovenskej akadémie vied v Košiciach, kde skúma deformačné správanie keramiky v mikro/nano škále s cieľom vyvinúť novú pokročilú štrukturálnu keramiku s vylepšenou plasticitou. Vďaka tomu by bola spoľahlivejšia, a tým by mohla slúžiť ako alternatíva kovov, no s vyššou teplotou topenia a lepšou tvrdosťou a pevnosťou.

Laureát kategórie výnimočný vysokoškolský pedagóg Ivan Varga pôsobí na Lekárskej fakulte UK v Bratislave. Jeho výskumný tím ako jeden z prvých na svete opísal široké lymfatické priestory v stene vajíčkovodov a výskyt špecializovaných buniek imunitného systému potláčajúcich obranné reakcie vo výstelke vajíčkovodov. Na tieto základné výskumy teraz nadväzuje a zisťuje, ako by sa dali nové poznatky využiť pri liečbe neplodnosti žien.

Ocenenie vzniklo z iniciatívy Nadácie Eset s cieľom vyzdvihnúť osobnosti slovenskej vedy, ktorých prínos je významný nielen pre Slovensko, ale aj v medzinárodnom vedecko-výskumnom priestore.

„Všetci laureáti, ale aj finalisti ocenenia sú príkladom toho, ako by mala vyzerať súčasná veda na Slovensku. Ich vedecká práca je prepojená na medzinárodný výskum a pozerá na problémy aj z pohľadu iných vedeckých odborov. Ich výskum tiež odpovedá na súčasné problémy, ktorým čelí slovenská či medzinárodná spoločnosť," uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Eset Richard Marko.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…