Dobré noviny
Sibírsky tiger objímajúci strom je najlepšou fotkou divokej prírody za rok 2020
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Sibírsky tiger objímajúci strom je najlepšou fotkou divokej prírody za rok 2020

Víťazná fotografia za rok 2020.
Víťazná fotografia za rok 2020. — Foto: Sergey Gorshkov

Vzácnu snímku zhotovil ruský fotograf Sergej Gorškov.

LONDÝN 14. októbra - Vzácna fotka plná nádeje, ktorá zobrazuje sibírskeho tigra v Rusku, získala cenu za najlepšiu fotografiu divokej prírody Wildlife Photographer of the Year (WPY). Zhotovil ju ruský fotograf Sergej Gorškov. Víťazná fotografia má názov „Objatie“.

Ukazuje intímny okamih, ako ohrozená samica sibírskeho tigra objíma ihličnatý strom hlboko v lesoch ruskej časti Ďalekého východu, aby zanechala pachovú stopu a označila si svoje teritórium v Národnom parku Krajiny leoparda.

Ako olejomaľba

„Osvetlenie, farby, textúra – je to ako olejomaľba,“ povedala pre BBC predsedníčka poroty Roz Kidman-Cox. „Je to takmer akoby tigrica bola lesom. Jej chvost sa zmiešal s koreňmi stromu. Ako by boli jeden,“ opísala.

Dojímavý okamih.
Dojímavý okamih. Foto: Sergej Gorškov

O to mimoriadnejšie je, že ide o obraz z fotopasce. Na to, aby odfotil jedno z najohrozenejších zvierat planéty, musí byť človek neuveriteľné zručný a mať obrovské šťastie a veľa trpezlivosti.

Ohrozený druh

Táto najväčšia mačkovitá šelma bola dlhé roky prenasledovaná a lovená až takmer k vyhynutiu. Dnes sa na svete vyskytuje zrejme len zopár stoviek jedincov. A keďže sa populácia ich koristi, ktorú väčšinou tvoria jelene a diviaky, rovnako zmenšila, znamená to, že sa musia dostať na veľké vzdialenosti, aby si našli jedlo.

Zachytiť tigra je preto priam nemožné, pričom ruský fotograf Gorškov sa o to pokúšal 11 mesiacov. Našťastie sa mu to podarilo a my sa teraz môžeme kochať nádhernou snímkou. Tohtoročnú cenu, ktorú už 56 rokov organizuje Prírodovedecké múzeum v Londýne, odovzdala vojvodkyňa z Cambridgea Kate.

Už ste čítali?