Banská Bystrica vyhrala nad Košicami, Trenčín nad Popradom

Hokejová extraliga dnes pokračovala zápasmi 14. kola.

Trenčania Vladimír Kútny (uprostred) a Ondrej Rusnák (vľavo) v súboji o puk s Popradčanom Dávidom Gaborčíkom v zápase 14. kola hokejovej Tipsport extraligy HK Dukla Trenčín - HK Poprad 20. októbra 2013 v Trenčíne. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Trenčín 20. októbra (TASR) - Trenčania mali výborný vstup do zápasu, keď protivníka pritlačili a už v 1. minúte vďaka Kútnemu aj skórovali. Podtatranci sa potom postupne dostali do hry, obe mužstvá predvádzali snaživý hokej, ale do čistých šancí sa príliš často nedostávali. Gólový stav sa preto opäť menil až v polovici stretnutia, keď najskôr Sýkora vyrovnal, aby sa už o 12 sekúnd Mikulovou zásluhou domáci znovu ujali vedenia.

V záverečnej tretine to bol už najmä boj o každý kúsok ľadu. Obaja súperi mali niekoľko šancí na úpravu skóre, najväčšiu z nich v 54. minúte domáci Petrovický, ale zblízka nastrelil žŕdku. V závere zápasu sa Popradčania odhodlali k hre bez brankára a počas nej Mikula gólom do prázdnej bránky pečatil trenčianske víťazstvo.

Roman Chatrnúch, asistent trénera Trenčína: "Tento pre nás veľmi dôležitý zápas sme začali dobre a rýchlo sme vyťažili prvý gól. Potom sme sa však dostali do kŕča, pričom súper sa postupne zlepšoval. Našťastie v ďalšom priebehu sa nám opäť podarilo odskočiť o gól a nakoniec naše víťazstvo ubrániť. S predvedenou hrou však nemôžeme vyjadriť spokojnosť."

Valdimír Turan, asistent trénera Popradu: "Prišli sme s predsavzatím bodovať, ale odhodlanie hráčov pravdepodobne zostalo v kabíne. Veľmi rýchlo sme dostali gól, ktorý ovplyvnil ďalší vývoj zápasu. Napriek tomu, že sa nám podarilo ešte vyrovnať, naše ďalšie šance sme už nedokázali využiť a na rozdiel od nás sa domácim podarilo ešte pridať ďalšie góly."

Banská Bystrica zdolala Košice 4:3

Banská Bystrica 20. októbra (TASR) - Súboj druhého s prvým sľuboval dobrý hokej a aj drámu na ľade. Košičania to so svojím sebavedomím prehnali, spočiatku korčuľovali zaspato a domácim nebolo viac treba. Naskočili na ľad správne rozhorúčení a aj si zaslúžili odmenu v podobe úvodného gólu. Postaral sa oň v presilovke Heizer v 6. min po šikovnom tečovaní nahodenej strely od Melanda. Hokej 'baranom' doslova chutil a v 12. min po obliehaní bránky dvakrát Handlovský i Kafka siahali po ďalšom góle. V 19. min sa zasa krásne uvoľnil Saracino a nebyť Hyláka mohli Košičania dopadnúť oveľa horšie. Prvá tretina im nakoniec dopriala viac ako si zaslúžili, v 12. min ešte pred Bartošom zachránil pred prázdnou bránkou Bambúch, no v 20. min si Češík zapísal premiérový gól po nešťastne vyrazenej strele brankára Kalembu.

Češík sa kamarátsky nezachoval, aj keď bývalého hráča Bystričanov privítal na zimáku sympatický transparent s nápisom 'vitaj doma kamarát'. V druhej tretine Košičania už precitli, no až vtedy, keď im Kafka v 24. min opäť pohrozil a v 30. min sa v prečíslení po spolupráci s Whiteom nepresadil strelecky, dokonca v oslabení, Handlovský. Práve v tomto momente akoby sa rozozvučal ozajstný budíček, hostia rozkrútili dlhý kolotoč a zasypali Kalembu spŕškou striel. V 35. min spálil samostatný nájazd Svatoš, góly však padli na opačnej strane. V 37. min sa Macík pretlačil od zadného mantinela až pred bránku a šikovne vsietil a keď o 52 sekúnd neskôr po chybe Jokeľa sa k odrazenému puku v strednom pásme dostal Kafka a s istotou zavŕšil samostatný nájazd, nad Košičanmi sa poriadne zamračilo. Ďalší direkt Košičanom uštedril v 42. min Zigo, v tlačenici, zblízka na tretí pokus prepasíroval puk a zasial na nečakaný výsledok.

Domáci kráčali za piatym víťazstvom v sérii, no vyhraté nemali ani zďaleka. V 44. min pohotovou strelou znížil Konečný po spolupráci so Svatošom, v 50. min z uhla na rozdiel jedného gólu skresal priebežný stav po práve skončenej presilovke Nagy. V 52. min Kafkovu šancu zlikvidoval Hylák, v presilovke mal rozhodnutie na hokejke Saracino, ani on presne nezamieril, podobne ako Macík v brejku a železiarom ponechal nádej, vrátane minútovej power-play, až do samého konca.

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "Veľmi dobre sme vstúpili do zápasu, paradoxne však súper vyrovnal, prevzal po prestávke iniciatívu, opäť však zaúradoval ďalší paradox a góly sme strieľali my. Ku koncu sme víťazstvo ubránili vďaka všetkým, zvládli sme všetko, aj keď mal súper korčuliarsky navrch. Naše druhé miesto nás zaväzuje na to, aby sme zvýšili zodpovednosť v každom zápase. Nie sme hokejoví virtuózi, zdobí nás bojovnosť, jednoduchosť, priamočiarosť. Pozeráme sa stále dopredu so snahou neustále sa zlepšovať."

Anton Tomko, kouč Košíc: "Bol to dramatický zápas, nám v prvej tretine chýbal pohyb a súper nás prestrieľal. Skóre bolo však priaznivé, pridali sme aj lepší pohyb, no dve hrubé chyby nás stáli veľmi veľa. Prehrávali sme o dva, v úvode tretej tretiny hrozivo o tri a aj keď sme sa dostali na kontakt, už sme vyrovnať proti odhodlanému súperovi nestihli. Bystričania hrajú bojovne, so systémom, a to ich zdobí. Aj Američania v tíme sú pre nich prínosom a brankár ich taktiež podržal, považujem ich za príjemné prekvapenie sezóny."

Martin prehral s Nitrou 1:5

Martin 20. októbra (TASR) - V stretnutí posledného tímu s tretím v tabuľke boli veľkým favoritom hostia z Nitry, ktorí prišli do Martina so sériou piatich víťazstiev. Do duelu nastúpili sebavedome a už v 2. minúte sa ujali vedenia, keď Hamrák pred bránkou tečoval strelu Kuzmu od modrej. V 5. minúte už viedla Nitra 2:0 po góle Ordzovenského. Domáci si neverili a len ťažko sa dostávali do útočnej tretiny. A keď sa aj prepracovali k streleckým pozíciám, pozorný Kristan ich pokusy likvidoval bez väčších problémov. Naopak hostia boli nebezpeční z každého útoku.

Aj v druhej tretine to bolo rovnaké. Domáci ani zo sľubných šancí nevedeli dostať puk do bránky Nitry. V 24. minúte už viedli hostia trojgólovým rozdielom, keď si Šúrek nešťastne zrazil do siete strelu Pupáka. Martinského brankára potom vystriedal Dzubina. Tomu vydržalo čisté konto len 38 sekúnd, prekonať ho dokázal so šťastím Stümpel. V 29. minúte sa po súboji v domácej tretine rozbilo plexisklo, a tak sa v Martine 15 minút nehralo. V 33. a 35. minúte sa vyznamenal Dzubina pri tutovkách Ručkaya či Chrenka. Martin zahrozil až v závere druhej tretiny, no aj vtedy bol Kristan na mieste. V 39. minúte už viedli hostia 5:0, do čierneho sa počas oslabenia trafil Kováčik.

Na začiatku tretej časti sa v oslabení presadili aj domáci, keď po prihrávke Markoviča znížil pekným gólom Beran. Hostia už potom hrali len to, čo potrebovali a bez väčších ťažkostí doviedli zápas do víťazného konca.

Daniel Babka, tréner Martina: "V úvode sme dostali dva rýchle góly a tretí nás psychicky úplne zlomil. Mužstvo sa len ťažko dvíhalo proti rozbehnutému súperovi, ktorému sa darí a vyhral aj s Košicami. Kým ľahko inkasujeme, v zakončení nám chýba šťastie, um či rozvaha."

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Vydaril sa nám vstup do zápasu. Naopak, na domácich po dvoch inkasovaných góloch dopadla kríza. Boli síce nebezpeční z protiútokov, ale my sme kontrolovali hru. V druhej tretine sme pridali ďalšie góly a potom to už bolo bezproblémové. Výsledok ovplyvnila skutočnosť, že domáci brankári nemali svoj deň."

Žilina zdolala Skalicu 5:3

Žilina 20. októbra (TASR) - Hneď v úvode zápasu sa dostal do veľkej šance hosťujúci Jankovič, ale nikým nekrytý zakončil len do Laca. V ďalšom priebehu sa tempo hry spomalilo, ani jeden z brankárov nemal veľa práce. Žilina zatlačila až v polovici tretiny počas presilovej hry, Kalla ani Varga však spoľahlivého Lipovského neprekonali. Sekundu pred návratom vylúčeného Baráka zabudla obrana Skalice medzi kruhmi na Šterbáka a ten prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste. V 15. minúte domáci využili aj druhú početnú výhodu, keď Kalla našiel milimetrovou krížnou prihrávkou Nováka, ktorý z prvej nedal gólmanovi súpera žiadnu šancu.

Skalica dostala ideálnu možnosť znížiť hneď po prestávke, keď si v jednom zo súbojov počínal nedovolene Tomas. Už po 24 sekundách vystrelil od modrej čiary Obdržálek, Laco mal zakrytý výhľad a puk uvidel až vo svojej sieti. Vyrovnať mohol o malú chvíľu Stieler, ale jeho samostatný únik domáci brankár v páde zlikvidoval. Následne mali Záhoráci výhodu presilovej hry, na jej konci však unikol paradoxne domáci Ostrčil a puk po jeho strele prešiel Lipovskému pomedzi betóny. 152 sekúnd pred sirénou viedli domáci už o tri góly, keď od pravého mantinelu namieril presne Buc. O ďalších 51 sekúnd kapituloval aj domáci brankár, keď ho od modrej prestrelil Barák.

Kontaktného gólu sa Skaličania dočkali v 44. minúte. Pri strele Tršku Laco dvíhal lapačku márne, netrafil a puk na prekvapenie všetkých skončil v sieti. Na opačnej strane sa v dobrých pozíciách ocitli Dlouhý a o pár sekúnd v skrumáži najmä Valášek s Čavrkom, ležiaci Lipovský však dokázal zázračne všetky možnosti pochytať. V 56. minúte sa už ale nedokázal presunúť pri strele Tomasa, ktorý v presilovej hre zužitkoval krížnu prihrávku od Petra Kloudu. V posledných 46 sekundách ešte hrali hostia v početnej výhode o dvoch hráčov, odvolali aj Lipovského, ale domáci si svoje vedenie postrážili a pripísali si do tabuľky dôležité tri body.

Jan Neliba, tréner Žiliny: "Som rád, že sme tento zápas zvládli, hoci súper nastúpil bez piatich hráčov. Tí, ktorí dostali šancu, sa snažili. Pre nás to bol ťažký zápas, pretože posledné stretnutie v Nitre nám nevyšlo. Začiatok bol síce trochu ospalý, ale potom sme si vypracovali viac šancí a zaslúžene sme vyhrali."

Štefan Mega, asistent trénera Skalice: "Nastúpili sme bez piatich hráčov základnej zostavy. To nie je výhovorka, ale skutočnosť. Máme úzky káder a títo hráči nám chýbali. Dnes rozhodli presilovky, v ktorej dali domáci tri góly. Priebeh zápasu bol vyrovnaný, súper však mal viac streleckého šťastia a zaslúžene zvíťazil."

Piešťany vyhrali po predĺžení nad Zvolenom 5:4

Piešťany 20. októbra (TASR) - Zo začiatku videli diváci veľmi nudný hokej s množstvom nepresností. Všetko sa zmenilo v 7. minúte, keď Ľ. Zuzin poslal od mantinelu prihrávku na modrú čiaru Hraškovi a ten strelou prekvapil Tomeka – 0:1. Domáci odpovedali v presilovej hre. Mišura vytiahol dvojicu obrancov, prihral Bartánusovi, ktorý videl ešte lepšie postaveného Lušňáka a ten nemohol nedať – 1:1. V 16. minúte sa Piešťanom podaril zvrat. Saliji potiahol puk až za Šimkovu bránu, odtiaľ ho vyviezol pred Šimka Lelkeš, priťukol nabiehajúcemu Brňákovi a ten nezaváhal.

Tréner Zvolena Júliu Šupler preskupil cez prestávku svoje rady a vyplatilo sa. Vyrovnanie prišlo už v 22. minúte, kedy Jurík prestrelil Tomeka pomedzi betóny. V 28. minúte sa Brabenec obtočil okolo Drgoňa a strelou popod neho prekvapil Tomeka – 2:3. Prešlo jedenásť sekúnd a Zvolenčania sa tešili opäť. Vyhrali vhadzovanie, Ťavoda vysunul Baláža a ten prekonal Tomeka štvrtýkrát a vyhnal ho z bránky. Domácim pomohol oddychový čas a do konca druhej časti bolo pred Šimkom veľmi horúco, ale gól už nepadol.

V tretej tretine sa dlho nič nedialo, až prišla 50. minúta. Piešťany hrali presilovku a po strele od modrej nastal pred Šimkom závar. Zvolenský brankár nevedel, kde má puk a hráči okolo neho sa tlačili pred bránkou. Zrazu sa domáci tešili z gólu, ale radosť im jasným gestom prekazil hlavný rozhodca, ktorý gól neuznal. Po chvíli sa však poradil s čiarovými rozhodcami a na prekvapenie všetkých gól uznal. Ten bol pripísaný Nemcovi. Piešťany po góle ovládli ľad a v 58. minúte po zaváhaní hosťujúcej obrany vyrovnal sám pred Šimkom Lušnák.

V predĺžení gól nepadol, na rad prišli samostatné nájazdy. Tie začali Zvolenčania, ale ani jeden z troch hráčov nebol úspešný, zatiaľ čo za Piešťany sa presadil Lelkeš a rozhodol o výhre domácich.

Roman Sýkora, asistent trénera Piešťan: "Po dvoch výhrach na ľade súperov sme chceli naplno bodovať aj doma. V prvej tretine sme boli aktívnejší a hoci dal súper gól, dokázali sme nepriaznivý stav zvrátiť. Škoda druhej časti, v ktorej sme inkasovali tri lacné góly. Nakoniec sa nám podarilo aj so šťastím vyrovnať a v nájazdoch sme doviedli zápas do šťastného konca."

Július Šupler, tréner Zvolena: "Videli sme veľmi dobrý a dynamický zápas so šancami na oboch stranách. Za predvedený výkon v druhej tretine som chlapcov pochválil. Zápas ovplyvnil diskutabilný tretí gól. V posledných minútach sme pri našej nekoncentrovanosti dostali vyrovnávajúci gól, čo znamenalo stratu bodov."