Vláda schválila návrh rozpočtu, budúci rok očakáva deficit takmer 7,5 % HDP
TASR
TASR

Vláda schválila návrh rozpočtu, budúci rok očakáva deficit takmer 7,5 % HDP

Deficit verejných financií by mal v budúcom roku dosiahnuť 7,44 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Na snímke minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO) — Foto: TASR/Jaroslav Novák

Slovenská ekonomika klesne v roku 2020 podľa prognózy, na ktorej je rozpočet postavený, o 6,7 %. V roku 2021 sa má hospodárstvo zotavovať a HDP už môže rásť o 5,5 %. Ministerstvo varuje, že ak by si situácia vyžiadala návrat k radikálnym obmedzeniam, slovenská ekonomika by sa v štvrtom kvartáli opäť dostala do recesie.

Rizikový scenár predpokladá pokles HDP v roku 2020 o 8,4 % a oživenie rastu v budúcom roku len na úrovni 4,3 %. Prípadná druhá vlna vynútených reštrikcií by tak znížila príjmy o ďalšiu približne 1 miliardu eur.

Na informatizáciu by sa v roku 2021 malo minúť pol miliardy eur

Celkové plánované bežné výdavky na informatizáciu v roku 2021 v štátnom rozpočte by mali dosiahnuť pol miliardy eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na nasledujúce tri roky, ktorý na rokovanie vlády predložilo Ministerstvo financií (MF) SR. Kabinet ho v stredu schválil s pripomienkou. Do konca roka ho musí schváliť aj parlament, kde môže dôjsť ešte k viacerým úpravám.

Z pol miliardy je 354 miliónov eur rozpočtovaných v medzirezortnom programe informačné technológie financované zo štátneho rozpočtu, pričom gestorom výdavkov na informačné technológie je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR. V tomto medzirezortnom programe odhaduje štát výdavky na rok 2022 na úrovni zhruba 292 miliónov eur a na rok 2023 približne rovnako. Z rezortov má podľa návrhu na informatizáciu v roku 2021 najviac minúť Ministerstvo financií (MF) SR, a to zhruba 120 miliónov eur.

„Ďalšie výdavky na informatizáciu budú financované z európskych fondov a spolufinancovania (112 miliónov eur),“ dodalo MF SR v materiáli. V rozpočtovej kapitole sa nachádza aj ďalších 34 miliónov eur, ktoré sú však rozpísané mimo štátneho rozpočtu. Súčasťou plánovaného rozpočtu tiež nie sú osobné výdavky interných IT zamestnancov v priemernej ročnej výške 47,8 milióna eur.

„Do rozpočtov kapitol na rok 2021 boli alokované výdavky na IT v objeme 43,6 milióna eur,“ dodal rezort v materiáli. V rozpočte tiež navrhuje vláda plánované výdavky príspevkovej organizácie Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) vo výške 30,3 milióna eur.

„Hlavnými cieľmi v oblasti informatizácie je jednoduchý prístup k informáciám a službám štátu pomocou digitálnych technológií, efektívna komunikácia medzi občanom a štátom, informačná a prevádzková bezpečnosť, efektívnejší výkon agendy úradov a ochrana kritickej infraštruktúry,“ napísali autori návrhu rozpočtu.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 2 / 12

Už ste čítali?

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…