Čím to je, že Dáni sú šťastní aj na jeseň a bez slnka? Slovenka žijúca v Kodani odhaľuje ich tajný recept
Lucia Čížová
Lucia Čížová

Čím to je, že Dáni sú šťastní aj na jeseň a bez slnka? Slovenka žijúca v Kodani odhaľuje ich tajný recept

O tom, ako sa žije v Dánsku a čo robí ich životný štýl takým osobitým, sme sa porozprávali s Dominikou Koprdovou, ktorá tam pôsobí už päť rokov.

Pohoda s priateľmi pri dobrej káve je pre Dánov typická. — Foto: archív D. Koprdovej

BRATISLAVA 14. októbra - Viete vďaka čomu patrí Dánsko dlhodobo medzi najšťastnejšie krajiny na svete? Je to fenomén hygge. Nie, nie je to len „otrepaný trend“, toto vyjadrenie pocitu šťastia, spokojnosti a pohody je totiž obsiahnuté v celom ich spôsobe života - od pracovného prostredia, cez rodinnú atmosféru, vnímanie stresu, trávenie voľného času (napríklad bicyklovanie, záujem o meditácie či jogu, otužovanie) až po materiálnejšie a konzumnejšie vnímanie hygge ako je jedlo a pitie, interiérové vybavenie, oblečenie a podobne. A práve jesenné a zimné mesiace sú hlavnou sezónou. Pre Dánov je to čas, kedy trávia čas doma, relaxujú, užívajú si pohodu. Ako vyzerá „dánsky recept na šťastie“ a ako k tomu prispieva útulnosť domova porozpráva Slovenka, ktorá v hlavnom meste Kodaň žije už 5 rokov.

Dominika Koprdová, ktorá len pred pár dňami oslávila 28. narodeniny, chodievala do Dánska už ako malá, jej otec totiž pracoval pre dánsku spoločnosť Lego. „Na Dánsko mám z detstva krásne spomienky. Pamätám si na naše návštevy Legolandu, je to úplný raj pre deti i dospelých. No to, čo mi dodnes utkvelo v pamäti najviac, je dánske more . Vždy ma to ťahalo k vode, a to, že mám teraz more na dosah, mi robí veľkú radosť. Okrem toho tu nie sú len také prvoplánové pláže, dánske pobrežie je divokejšie, fúka silný vietor, more býva rozbúrené s veľkými vlnami - tá akási mystickosť mi je sympatická,“ začína svoje rozprávanie o svojom druhom domove.

Dominike sa páči, že je v Kodani všetko blízko, vrátane pláže.
Dominike sa páči, že je v Kodani všetko blízko, vrátane pláže. Foto: archív D. Koprdovej

Aká bola vaša cesta do Dánska?

Kým som sa v Dánsku usadila, žila som nejakú dobu v Paríži, v Indonézii aj Nórsku. Tam som chvíľu študovala aj pracovala, no kamaráti sa mi smiali, že viac času som strávila v Kodani ako v Osle, keďže som medzi mestami pendlovala, kedy sa len dalo. Potom som sa rozhodla absolvovať magisterské štúdium v oblasti medzinárodného rozvoja na Copenhagen University. Vravela som si, že buď sa tam dostanem alebo si dám od štúdia dlhšiu pauzu. Vedela som, že štýl učenia, poznatky a najmä osobný rozvoj, ktorý som od magisterského štúdia očakávala, je pre Dánsko špecifický. Podarilo sa. Aktuálne pracujem na slovenskej ambasáde v Kodani, nie som však vyslanec zo Slovenska, ale v podstate miestna sila. Pracujem ako finančný referent, prekladám do a z dánčiny a vypomáham kolegom na diplomatickom či konzulárnom oddelení, čiže musím napríklad sledovať politickú situáciu v Dánsku a na Slovensku.

Kde v Kodani ste našli váš domov?

V Kodani, tak ako aj v iných veľkomestách, je ťažké nájsť si hneď ubytovanie tam, kde vám to vyhovuje najviac. Sama som sa niekoľkokrát sťahovala a nájdenie miesta s pocitom domova mi chvíľku trvalo. Aj s priateľom, s ktorým sme spolu už 3,5 roka, bývame teraz v štvrti Norrebro. Je to moja obľúbená časť Kodane, je viac hip ako napríklad centrum mesta, je aj multikulturálnejšia a živšia, máme tu veľa cool kaviarničiek, vintage obchodov, barov a reštaurácií, kultúrnych možností. No hlavne máme tu krásny park, kam chodievame behávať. Pritom sme stále 10 minút bicyklom od pláže a 15 minút od úplného centra mesta.

Čomu sa venuje váš priateľ?

Je fotograf, no okrem toho pracuje ako produkčný asistent vo firme, kde produkujú komerčné reklamy a filmy. Sám by chcel mať raz vlastnú produkčnú firmu a pomaličky na tom pracuje. Vo voľnom čase sa venuje stand up komédii, veľa bicykluje a venuje sa tzv. boulderingu, teda indoorovému lezeniu na lezeckých stenách.

Oddych doma je pre Dánov veľmi dôležitý. 
Oddych doma je pre Dánov veľmi dôležitý. Foto: archív D. Koprdovej

Ako ste zapadli medzi Dánov - zakladajú si veľmi na osobných vzťahoch?

Z môjho pohľadu a na základe vzťahu s priateľovou rodinou vnímam, že čas strávený s rodinou je pre nich veľmi dôležitý. Vzťahy sa všeobecne vytvárajú dlhšie, ale mám pocit, že sú pevnejšie. S rodinou sa stretávame na večeru minimálne raz za týždeň. Taktiež vždy na narodeniny kohokoľvek z rodiny, na sviatky, chodíme spolu na výlety, pomáhame si. Prekvapilo ma napríklad, akú Dáni pripisujú hodnotu narodeninám. Podľa tradície je oslávenec ráno zobudený zvyškom rodiny, ktorá drží dánske vlajky a spieva mu narodeninové pesničky. Každý dostane slová piesne napísané na papieri a všetci naraz začnú spievať, niekedy niekoľko piesní jednu za druhou. Celkovo Dáni počas sviatkov či iných osláv veľa a radi spievajú. Rodina taktiež pripravuje raňajky a na stole nemôžu chýbať dánske vlajky.

Ako vyzerá pracovné prostredie v Dánsku a ako vnímajú stres?

Všeobecne musím povedať, že Dáni sú veľmi „chill“, snažia sa balansovať rodinný a pracovný život. Väčšinou v práci končia okolo 15.30 popoludní a tým, že všetko je v Kodani relatívne blízko a všade sa dostanete na bicykli do 20 minút, máte v podstate ešte pol dňa voľno. Čo sa týka stresu, je to dôležitá téma. Pokiaľ ste v práci vystresovaní a máte to oficiálne potvrdené od psychológa, máte možnosť ostať pár preplatených mesiacov doma. Nedá sa to vôbec porovnať napríklad s Parížom. Žila som tam rok, z práce som odchádzala o 18-tej, hodinu mi trvala cesta domov v preplnenom metre plnom nahnevaných Parížanov a večer som bola rada, keď som sa vládala dať do pyžama. Samozrejme, taká je moja skúsenosť, každý to môže vnímať inak. Všeobecne by som teda povedala, že sú menej vystresovaní, no treba uviesť aj druhú stranu mince, a to, že je ťažké sa k psychológovi dostať a je to drahé. No a občas sú Dáni až príliš zodpovední, kladú na seba vysoké nároky a sú veľmi kompetitívni, čo tiež môže viesť k prehnanému stresu.

S priateľom bývajú v štvrti Norrebro.
S priateľom bývajú v štvrti Norrebro. Foto: archív D. Koprdovej

Ako trávia čas mimo práce?

Dáni prioritizujú čas v prírode a voľnočasové aktivity. Voľný čas je pre nich rovnako dôležitý ako práca. A platí to napríklad aj pri univerzitnom štúdiu, kvalita času stráveného v škole je dôležitejšia ako jeho kvantita. Všeobecne trávia veľa času vonku, nezávisle od toho, aké je počasie. Chodia do prírody, veľa ľudí otužuje, športuje, takmer všetci bicyklujú. V lete sa môžete kúpať v jazerách v meste či v kanáloch alebo oddychovať na pláži. V zime si zájdete do sauny, ktorá má taktiež antistresové účinky.

Dáni majú zväčša uzavretý kruh priateľov, ktorých poznajú roky a trávia s nimi veľa času - priateľstvo a rodina sú určite hlavné priority. Okrem toho, že priatelia spolu chodia na kávu či do barov, sa mi veľmi páči, že kamaráti spolu často hrajú spoločenské hry a chodia spolu na chaty do prírody. V lete sú všetci vonku čo najdlhšie, nikto nesedí doma. V Kodani sa neustále niečo deje, za normálnych okolností sa konajú blšie trhy, street festivaly, koncerty. Teraz, ako sa ochladzuje, sa veľa priateľov stretáva doma. Je to celkom jednoduché, keďže Kodaň je malá a rýchlo sa k hocikomu dostanete.

Čomu sa vy venujete okrem práce?

Joge, je to moja najväčšia vášeň. Prvýkrát som do štúdia tu v Kodani zavítala, keď som mala veľmi stresujúce obdobie v škole. Odvtedy sa moja jogová cesta dosť menila a vyvíjala, našla som sa v jej filozofii a minulý rok som v Indii dostala oficiálnu certifikáciu na učenie. A dnes sama učím v tom istom jogovom štúdiu, kde som s jogou začína a kde som sa do nej zamilovala, čo si neskutočne vážim.

Dominika miluje jogu a čas strávený v prírode.
Dominika miluje jogu a čas strávený v prírode. Foto: archív D. Koprdovej

Dáni teda majú menej stresu, viac pohybu na čerstvom vzduchu a zakladajú si na vzťahoch - aký dôraz kladú všeobecne na svoje zdravie? Sú zodpovední?

Áno, určite. Zodpovednosť ku zdraviu je podľa mňa v určitej miere aj socio-ekonomická otázka a keďže Dánsko je sociálny štát, väčšina ľudí má finančné zdroje na investície navyše do zdravia, wellnessu, dobrého jedla a podobne. Čo sa týka vnímania situácie okolo šíriaceho sa koronavírusu, páči sa mi, že sa tu nešíril strach. Ľudia sú zodpovední a všeobecne dôverujú štátu a pravidlám vlády, no nemala som pocit, že by tu panikárili alebo naopak, že by sa voči pravidlám búrili. Treba však dodať, že tu máme ľahko dostupné a hlavne bezplatné testovanie pre všetkých, takže zvládanie pandémie vnímam pozitívne.

A čo gastronómia? Čo máte najčastejšie na tanieri?

Veľa Dánov sa smeje, že ich národné jedlo je kebab. Práve rýchla pizza a spomínaný kebab sú totiž celkom populárnymi a určite lacnejšími možnosťami stravovania sa. Inak v Dánsku vidno striedanie kuchýň - od tradičnej až po modernú nordic cuisine. A súhlasím s tým, že si dávajú pozor na kvalitu, radi nakupujú organické potraviny, a tak ako všade vo svete, aj tu sa teraz viac kladie dôraz na životné prostredie, zdravie a vzťah k jedlu. No a vzťah k alkoholu aj ku káve je tu veľmi pozitívny - pivo a filtrovaná káva sú národnými klenotmi.

Pri výbere jedla sa kladie dôraz na kvalitu. 
Pri výbere jedla sa kladie dôraz na kvalitu. Foto: archív D. Koprdovej

Severské krajiny, Dánsko nevynímajúc, sú známe a obdivované pre minimalistický spôsob života. Je to tak aj v oblečení?

Áno, minimalizmus prevláda aj v oblečení, ale Dáni radi podliehajú aj lokálnym trendom. V meste začína byť štýlová funkčná móda ako napríklad flísové mikiny, outdoorová obuv a podobne. Taktiež Dánky a Dáni, najmä vo väčších mestách, radi kombinujú vzory, farby, materiály a štýly. V prvom rade sa však podľa mňa kladie dôraz na pohodlnosť a až v druhom na to, ako byť cool. Nosia aj veľa škandinávskych dizajnérov, ale aj vintage oblečenia. Second hand obchody sú tu asi desaťkrát drahšie ako na Slovensku a tiež drahšie ako reťazce s „rýchlou módou.“  Čím viac vyzeráte, že ste si na oblečení nedali príliš záležať, tým lepšie.

Ako konkrétne sa hygge prejavuje v bývaní?

Interiérový dizajn je tu populárny a útulnosť domova dôležitá. Dáni napríklad vôbec nepoužívajú záclony, takže tie útulné obývačky častokrát vidno priamo z ulice. Doma majú veľa kvetín, sviečok, lámp, pohodlné vankúše a deky všetkého druhu. Večer na gauči pod príjemnou prikrývkou, tlmeným svetlom a teplým čajom je klasika. Všeobecne je hygge atmosféra tak nejak automatická, je až zvláštne, ak niečo útulné nie je. Najviac sa mi teda určite páči útulnosť domovov, menej už veľkosť kúpeľní v apartmánoch. Častokrát sa sprchujete priamo nad záchodom.

Ako vyzerá váš byt?

Kuchyňu máme otvorenú, byt je tak svetlý a viac priestranný. Čiže keď jeden z nás varí a druhý sedí v obývačke, stále sme spolu. Je to fajn aj keď máme doma kamarátov a všetci spolu varíme, umocňuje to príjemnú atmosféru. Väčšina nábytku je drevená, máme radi taký, čo má charakter, je niečím špecifický. Prevládajú u nás teplé farby - hnedá, oranžová, žltkastá. V obývačke je tiež priestor na cvičenie jogy, klavír a na veci, ktoré máme radi a charakterizujú nás. Základom je aj knižnica, máme aj pár poličiek na esenciálnu lampu, sviečky a malé doplnky. Spálňa je jednoduchá, snažíme sa ju udržiavať čistú a vzdušnú. Používame jednoduché posteľné prádlo, príjemný matrac a máme tam tiež malé lampy s tlmeným svetlom. Základom sú pre nás kvalitné veci, spánok je pre nás oboch dôležitý. Bez neho nevieme ani jeden poriadne fungovať.

Čistý a útulný, taký je Dominikin domov v Kodani.
Čistý a útulný, taký je Dominikin domov v Kodani. Foto: archív D. Koprdovej

Aké doplnky prevládajú a prečo?

U nás doma máme veľa dreva, kvetov, kníh, suvenírov z ciest a vecí, ktoré nás vystihujú. Nemáme radi preplnené byty, preto sa snažíme udržiavať množstvo vecí relatívne nízke, ale funkčné a charakterové. Vždy máme po ruke niečo na prikrytie a veľa vankúšov, ktoré zároveň používame pri meditácii alebo joge, do ktorej priateľa občas chtiac-nechtiac donútim. (Úsmev)

Ako vnímajú Dáni „byť doma“?

Možno je to tým, že je tu chladnejšie a premenlivejšie počasie, ale byť doma je veľmi dôležité. Je to miesto, kam sa tešíte po upršanej a prefúkanej jazde bicyklom, kde trávite čas s ľuďmi, ktorých máte radi a taktiež je to miesto na oddych. A neplatí to len doma, útulnosť v kaviarniach, reštauráciách, pracovniach, univerzitných priestoroch či dokonca v stanici metra je tu zreteľná. Vybavenie nemusí byť prepychové, pokiaľ je útulné. 

Vytvorte si pravú hygge atmosféru po svojom

K tomu, aby ste sa cítili doma dobre, netreba veľa. Je to miesto, kde sebe a svojím blízkym uvaríte dobré jedlo, kde sa dobre vyspíte, aby ste načerpali energiu a kde radi trávite čas sami alebo s priateľmi a rodinou. Dáni tomu hovoria hygge a vy si tento pocit pohodlia a šťastia môžete jednoducho dopriať tiež. Začnite v spálni, zadovážte si kvalitný matrac, aby ste sa do postele tešili a aby vášmu chrbtu poskytoval maximálnu oporu, správne zakrivenie chrbtice a uvoľnenie reflexných bodov. Matrac Ergo Comfort, ktorý patrí k najergonomickejším v Európe, sa vďaka pridanej vrstve Ergo dokonale prispôsobí telu a dopraje vám potrebný oddych. Okrem toho vďaka jeho špeciálnemu ošetreniu celú noc spíte v suchom a čistom prostredí. 

Nepodceňujte však ani prikrývku tela, či už pri spánku alebo obyčajnom relaxe. Antistresová prikrývka Dormeo, ktorá je ťažšia ako bežné prikrývky, bola vyrobená tak, aby vážila približne 10 percent z vašej celkovej hmotnosti, rovnomerne zaťažila celé telo jemným tlakom, čím simuluje objatie, prináša prirodzené uvoľnenie a zlepšuje kvalitu spánku. Ak naopak máte radi jemnú a ľahkú prikrývku, siahnite po Hrejivom sete Warm hug. Jeho prednosťou sú však vankúše so špeciálnou štruktúrou, vďaka čomu sú objemné, ale aj vzdušné a jemné na dotyk.

Zmysluplne oddychovať a hrať by sa mali aj naše deti. Ako rastú, učia sa rozumieť svetu, ľuďom, aj emóciám, s čím im môžu pomôcť Náladové sovy Dormeo. Vybrať si môžu z niekoľkých emócií (strach, smútok či šťastie a nezbednosť) a tiež farieb, ktoré môžu ovplyvňovať ich náladu. V tomto prípade však dostanete hračku, vankúš aj deku (vnútri) v jednom.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Studio moderna.

Už ste čítali?

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…