Dobré noviny
Londýn a Sydney zosadili Paríž z pozície najlepšieho mesta sveta
TASR
TASR

Londýn a Sydney zosadili Paríž z pozície najlepšieho mesta sveta

Londýn obsadil prvé miesto medzi mestami, ktorých návštevníci majú pocit, že práve tu nájdu pochopenie pre svoju kultúru a ľahko sa tu udomácnia.

Bratislava 20. októbra (TASR) – Sydney je najbezpečnejšie mesto sveta s najprívetivejšími obyvateľmi a Londýn je považovaný za najviac otvorený rôznym kultúram.

Londýn Foto: TASR/AP

K týmto záverom dospel Anholtov index GfK City Brands (CBISM), ktorý každé dva roky skúma silu a atraktivitu miest. Obe mestá obsadili prvé dve miesta v tomto rebríčku, Paríž si naopak pohoršil a klesol na tretiu priečku.

"Index CBISM poskytuje celkový obraz, ktorého súčasťou je aj sociálne a kultúrne prostredie mesta, jeho podoba a atmosféra, verejné služby, ekonomické a vzdelávacie možnosti a spôsob, akým mesto vplýva na svet," vysvetlil poradca Simon Anholt.

"Zatiaľ čo Paríž stále vedie v oblasti atmosféry, jeho celkový výsledok v indexe nepriaznivo ovplyvňuje nižšia priečka v oblasti obyvateľ a vybavenosť," doplnil Anholt. Okrem Paríža sa oproti roku 2011 v rebríčku výrazne prepadlo aj Tokio, ktoré z 10. miesta kleslo až na 17. priečku. Naopak, Amsterdam sa posunul o šesť priečok hore na 11. pozíciu.

"Väčšina miest nachádzajúcich sa v z rozvíjajúcich sa ekonomikách obsadila miesta v dolnej polovici rebríčka, ale práve nedávny posun smerom hore v oblasti potenciálu naznačuje, že priepasť medzi západnými metropolami a týmito mestami sa môže postupne zmenšovať," zhodnotil riaditeľ indexu CBISM Xiaoyan Zhao.

Pri posudzovaní miest podľa prístupu ich obyvateľov víťazí Sydney, ktorého obyvatelia sú ústretoví a prívetiví. Na druhom mieste v tejto oblasti je Toronto. Sydney taktiež zvíťazilo pred Ženevou a Viedňou v pocite bezpečia, ktorý poskytuje svojim návštevníkom.

Londýn obsadil prvé miesto medzi mestami, ktorých návštevníci majú pocit, že práve tu nájdu pochopenie pre svoju kultúru a ľahko sa tu udomácnia. V rebríčku ho nasledovali Sydney a New York. Londýn bol jediné európske mesto, ktoré v tejto kategórii uspelo.

Medzi rozvíjajúcimi sa ekonomikami zaznamenali úspech mestá ako Singapur (20. miesto v kategórii prívetivosti obyvateľov), Praha (23. miesto v kategórii pocitu bezpečia) či Rio de Janeiro a opäť Praha, ktoré sa delia o 29. miesto medzi mestami otvorenými kultúrnym rozdielom.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…