Pôžička sa dá vybaviť čoraz rýchlejšie: Je však práve rýchlosť taká dôležitá?
Inzercia
Inzercia

Pôžička sa dá vybaviť čoraz rýchlejšie: Je však práve rýchlosť taká dôležitá?

V dnešnej dobe chceme všetko vybaviť veľmi rýchlo. Úradné náležitosti, nákupy v obchode či iné úkony spadajúce do každodennej rutiny. Minúty rozhodujú, každý chce predsa efektívne hospodáriť so svojím časom a táto rýchlosť je čoraz viditeľnejšia aj na trhu spotrebných úverov. Telefonický kontakt či vyplnenie formulára elektronicky. Tak málo mnohokrát stačí na to, aby ste podali žiadosť o malú pôžičku. Je však takéto šetrenie času skutočnou výhodou?

Ilustračné foto. — Foto: Shutterstock.com/baranq

Opatrnosti nikdy nie je dosť a pri pôžičkách to platí hneď dvakrát. Svoje finančné rozhodnutie by sme si mali zakaždým dobre premyslieť a zvážiť aj to, ako veľmi nás taký úver ovplyvní aj v nadchádzajúcich mesiacoch či rokoch. Dnes však už poznáme aj riešenie, ako rýchlo získať menší obnos peňazí bez toho, aby ste sa viazali na dlhé časové obdobie.

Rýchlosť a jednoduché vybavenie bez zdĺhavého papierovania či dokladovania. To všetko sú nesporné výhody pôžičky ihneď, no v jej prospech hovorí najmä to, že peniaze máte pripísané na účte v pomerne krátkej dobe. Mnohí však zabúdajú aj na nástrahy, ktoré sú úzko späté s týmto finančným produktom a výrazne podceňujú samotný výber a priebeh žiadosti. Na čo si teda dávať obzvlášť pozor a čomu venovať vysokú mieru ostražitosti?

Informujte sa o podmienkach

V dnešnej dobe si môžete vybaviť úver rôznymi spôsobmi. Niekto preferuje štandardný spôsob osobnej návštevy priamo v pobočke. Iný víta možnosť vybaviť všetko z pohodlia domova a vyberá si medzi telefonickým kontaktom či elektronickým spojením, no nie vždy a všade všetko vybavíte behom pár minút, ako ste sa pôvodne nazdávali.

Vždy by ste sa tak mali informovať aj o tom, čo všetko bude potrebné pri vybavení predmetnej žiadosti a aký bude postup. Niekedy môže ísť o čiastočné vybavenie náležitostí telefonicky a zvyšnú časť je nutné absolvovať osobne. Inokedy môže ísť o inú kombináciu a ak teda chcete vedieť, aké by boli jednotlivé kroky pri danej žiadosti, najprv by ste sa mali nezáväzne informovať o všetkom, čo z predmetnej žiadosti pre vás vyplýva.

Online žiadosť v otázke rýchlosti prevláda

Práve online priestor rozšíril naše možnosti a zjednodušil nám mnohé činnosti vďaka svojim inováciám. Zrýchlená objednávka s donáškou až domov, okamžitý kontakt s blízkymi či iné prednosti, ktoré využívame na dennej báze. Táto neobmedzenosť priniesla však aj viaceré nástrahy v podobe rôznych špekulantov, pofidérnych ponúk či subjektov, ktoré konajú bez akéhokoľvek oprávnenia. Odlíšiť, či ide o overeného poskytovateľa alebo vám ponúka peniaze podvodník, je pre mnohých aj naďalej pomerne náročné. Viaceré tieto subjekty totiž pôsobia hodnoverne a pokiaľ potenciálny záujemca koná unáhlene a bez akejkoľvek rozvahy, môže sa tiež stať obeťou tohto podvodníka. Žiaľ, takýchto prípadov je stále pomerne veľa.

Čomu venovať zvýšenú pozornosť?

Pozor by ste si mali dávať aj na to, čo všetko o sebe druhej strane poviete. Poskytovateľ síce nežiadal o žiaden osobný doklad, no v konečnej fáze bolo potrebné pri uzavretí zmluvy uviesť číslo vášho občianskeho preukazu. Touto informáciou si môžete veľmi uškodiť, nakoľko tomuto subjektu poskytnete svoje osobné údaje bez akékoľvek zvažovania.

Ďalší nekalý postup predstavujú aj akékoľvek platby vopred. Takýto podvodník mnohokrát vyzve potenciálneho klienta na úhradu poplatkov za služby. Tieto služby však nikdy záujemcovi neposkytne a ten utrpí nemalé peňažné škody. Potom nezostáva nič iné, len sa domáhať vrátenia peňazí, no nie vždy je to aj reálne, nakoľko tento subjekt už nemusí byť viac možné vyhľadať.

Finančný subjekt je možné overiť

Legitimita finančného subjektu je dôležitá a tú si môžete pomerne jednoducho overiť. Daná inštitúcia musí mať totiž povolenie na ponúkanie spotrebných úverov od Národnej banky Slovenska. Overiť si tak môžete pomerne ľahko, či sa na tomto zozname konkrétny subjekt nachádza. Pomôcť vám v tom môžu aj finančné portály, ako napríklad Hyperfinancie.sk, kde nájdete ponuky len od overených poskytovateľov.

Férový poskytovateľ má na seba uvedených viacero kontaktov, vrátane konkrétnych adries na jednotlivé pobočky, čísla telefónu a uvedený má aj e-mail. Podvodnícky subjekt uvádza najčastejšie len e-mailovú adresu, ktorá často pôsobí nedôveryhodne.

Rovnako zásadné je samotné spracovanie webovej stránky. Pokiaľ natrafíte na viaceré gramatické chyby, pôsobiace nedôveryhodným dojmom, a rovnako bude platiť aj všetko vyššie zmienené, s najväčšou pravdepodobnosťou máte tú česť s niekým, kto sa nezachová čestne a bude chcieť profitovať z vašej nevedomosti. Nie vždy je tak ušetrený čas tým najlepším riešením. Nesprávnym rozhodnutím môžete stratiť oveľa viac.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…