Dobré noviny
Muž roky odmieta predať svoj pozemok. Uprostred letiskovej dráhy si naďalej pestuje zeleninu
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Muž roky odmieta predať svoj pozemok. Uprostred letiskovej dráhy si naďalej pestuje zeleninu

Letisko postavili aj napriek odporu farmárov. Pár z nich sa odmieta podvoliť aj po desaťročiach.
Letisko postavili aj napriek odporu farmárov. Pár z nich sa odmieta podvoliť aj po desaťročiach. — Foto: FB: ISTANBUL HAVACILIK KULUBU 1995 UYE GRUBU

Japonský farmár odmietol 1,7 milióna dolárov za svoj pozemok. Nevie si predstaviť život na inom mieste, ako žili generácie jeho predkov.

TOKIO 11. októbra – Celý život bol farmárom. Jeho otec pestoval zeleninu a aj jeho starý otec prežil na farme celý svoj život. Japonec už desaťročia vedie spory s letiskom, ktoré má záujem odkúpiť jeho pozemok.

Ten to odmieta a uprostred letiska si aj naďalej pestuje zeleninu. Takao Shito má 70 rokov a žije doslova uprostred medzinárodného letiska Narita v Tokiu, informuje BBC.

Letisko za normálnych okolností ročne prepraví 40 miliónov cestujúcich, lietadlá pristávajú a odlietajú 24 hodín denne, bez prestávky. Letiskové dráhy jeho farmu úplne obklopili. Do niektorých častí farmy sa dá dokonca dostať iba podzemnými tunelmi.

Takao Shito bojuje proti letisku desaťročia. Peniaze odmieta. Chce iba pokračovať vo farmárčení ďalej.
Takao Shito bojuje proti letisku desaťročia. Peniaze odmieta. Chce iba pokračovať vo farmárčení ďalej. Foto: FB: ISTANBUL HAVACILIK KULUBU 1995 UYE GRUBU

Predať odmietol už otec

Celý spor vznikol už v roku 1966, keď vláda aj napriek odporu domácich farmárov navrhla postaviť letisko s tromi dráhami práve na ich pozemkoch. Letisko o 12 rokov neskôr otvorili s jednou dráhou. Druhá pribudla v roku 2002 po tom, čo letisko legálne odkúpilo ďalšie pozemky.

Takao Shito však odpredať ten svoj naďalej odmietal. Letisko teda zmenilo trať tak, aby sa krútila okolo jeho pozemku. Za jeho farmu mu ponúkali 1,7 miliónov dolárov. Odmietol. Tvrdí, že nie je všetko len o peniazoch.

Do väčšiny častí farmy sa dá dostať iba podzemnými tunelmi.
Do väčšiny častí farmy sa dá dostať iba podzemnými tunelmi. Foto: FB: ISTANBUL HAVACILIK KULUBU 1995 UYE GRUBU

Ľudia jeho boj podporujú

Takao sa venuje ekologickému poľnohospodárstvu. Hoci by sa mohlo zdať, že zelenina, ktorá rastie uprostred letiskovej dráhy, nebude najzdravšia, opak je pravdou. Všetky testy potvrdili, že ani tieto podmienky nezmenili nič na kvalite pôdy a jej plodín.

V Tokiu má asi 400 pravidelných odberateľov, ktorí jeho boj proti letisku podporujú a držia mu palce. Súdne pojednávanie sprevádzajú celé skupiny jeho podporovateľov, ktorí dokonca žiadajú demontáž letiska a návrat pozemkov do pôvodného stavu.  

Už ste čítali?