Významný krok v boji proti rakovine: Sľubný český liek sa začal testovať na ľuďoch
Prví pacienti dostali sľubnú látku na liečbu rakoviny, ktorú vyvinul česko-americký tím vedcov.

PRAHA/BALTIMORE 9. októbra - Dobrá správa. Sľubnú látku na liečbu niektorých typov rakoviny už dostali prví pacienti. Látku DRP-104 vyvinul tím Pavla Majera z Ústavu organickej chémie a biochémie Akadémie vied ČR (ÚOCHB) v spolupráci s vedcami z Univerzity Johna Hokpinsa v Baltimore.
Klinické testovanie zahájila americká spoločnosť Dracena Pharmaceuticals, pričom prvá fáza má trvať tri roky, uvádza portál ČT24. O posune informoval samotný ÚOCHB. „Začatie testovania našej látky na ľuďoch je skvelá správa a dôležitý míľnik na ceste k novej liečbe pre onkologických pacientov. Na oslavy je však ešte príliš skoro. Pred našou látkou je ešte dlhá cesta a rad prekážok. To, že sa dostane úspešne až do cieľa, nie je zďaleka isté,“ povedal Majer.
Látka pro léčbu některých typů rakoviny vyvinutá v týmu Pavla Majera z @IOCBPrague @Akademie_ved_CR ve spolupráci s vědci z Univerzity Johnse Hopkinse v USA se dostala do první fáze klinických testů. https://t.co/sRKzuclv4E
— IOCB Prague (@IOCBPrague) October 8, 2020
Látka potláča bujnenie zhubných buniek
Podľa vedcov látka DRP-104 v nádoroch uvoľňuje antimetabolit DON, ktorý zastavuje bunkový metabolizmus glutamínu. To je kľúčový zdroj dusíka, ktorý potrebujú rakovinové bunky. Látka tak potláča ich bujnenie.
Glutamín je síce zdrojom dusíka aj pre zdravé bunky, vedcom sa však tento „problém“ podarilo prekonať a zabezpečiť, aby v zdravej tkanine ostala liečebná látka neaktívna.
Kombinácia liečby
Nádejná je podľa vedcov najmä kombinácia tejto liečby s takzvanou imunoterapiou, ktorá je určená na posilnenie imunitnej reakcie organizmu voči nádoru. Rakovinové bunky využívajú rad spôsobov, ako oklamať bunky imunitného systému a uniknúť ich pozornosti.
Pri imunoterapii sa pacientom podávajú PD-1 protilátky. Zameriavajú sa na posilnenie imunitnej reakcie organizmu, aby si s rakovinovými bunkami mohli poradiť. Prvotné testy na zvieratách podľa Ústavu ukázali, že pri použití liečebnej látky z Česka sú metabolicky strádajúce bunky na PD-protilátky citlivejšie, vďaka čomu má imunoterapia oveľa lepší efekt.
Začatie klinických testov je veľký krok
„Než sa potenciálny liek prvýkrát dostane do fázy klinických testov na ľuďoch, musí prejsť dlhou cestou a mnohých čiastkovými skúškami. Väčšine kandidátnych látok sa to nikdy nepodarí. Začatie klinických testov je samo o sebe vzácnym úkazom a prejav veľkej dôvery k tejto molekule. Sme pyšní, že sa niečo také podarilo ďalšej látke vymyslenej v našom ústave,“ vyjadril sa k pokroku riaditeľ ÚOCHB Zdeněk Hostomský.