Už je to 35 rokov od premiéry Perinbaby. Prekvapí vás, v akých krajinách si našu rozprávku zamilovali
TASR
TASR

Už je to 35 rokov od premiéry Perinbaby. Prekvapí vás, v akých krajinách si našu rozprávku zamilovali

Od svetovej premiéry legendárnej Perinbaby Juraja Jakubiska v Benátkach uplynulo 35 rokov.

Na snímke záber z rozprávky Perinbaba. — Foto: SFÚ

Bratislava 8. októbra (TASR) - Od svetovej premiéry legendárnej Perinbaby Juraja Jakubiska v Benátkach uplynulo 35 rokov. Kým v Československu sa o veľkolepej premiére rozprávky na benátskom filmovom festivale nehovorilo a nepísalo, jej režisér sa v Taliansku už vtedy tešil veľkej popularite. Predtým totiž ponúkol talianskemu publiku dve svoje snímky. „O prvú moju senzáciu v Benátkach sa postarali Zbehovia a pútnici, písali sa vtedy 60. roky. Neskôr som uspel s Tisícročnou včelou, a tak ma talianski novinári v roku 1985 už dôverne oslovovali krstným menom," priblížil Jakubisko s tým, že sa o to zaslúžil aj samotný Federico Fellini: „Spriatelil som sa s ním natoľko, že ma jeden z najväčších tvorcov svetovej kinematografie považoval za brata a často ma u seba hostil."

Keďže Jakubiskova tvorba nebola organizátorom benátskeho festivalu neznáma, šancu dostal aj v roku 1985 práve s rozprávkou Perinbaba. Tá na festivale získala napríklad Osobitné uznanie Sergia Trassatiho. Dôvod na oslavu však mala aj hlavná predstaviteľka Perinbaby, Giulietta Masina. „Naša rozprávka bola jej veľkým návratom na strieborné plátno po 20 rokoch, a tak si festival patrične užívala. Perinbaba bola premietaná v slovenskom znení, no niektorí novinári si mysleli, že hlas Evy Krížikovej patrí práve Giuliette, keďže boli veľmi podobné. Na otázku, či bolo ťažké naučiť sa po slovensky, bez zaváhania a s úsmevom odpovedala: Je to ľahký jazyk, za týždeň sa ho naučíte tak ako ja," spomína režisér.

Foto: SFÚ

Perinbabu si zamilovali Taliani aj Nemci

Rozprávku, ktorej v Benátkach udelili aj platinovú plaketu televízie RAI, si Taliani zamilovali na dlhé desaťročia, sledujú ju tam dodnes. Medzi cenami, ktoré získala, je aj vatikánska Gondola a mnohé ďalšie. „Spolu je to viac ako desať ocenení z filmových festivalov po celom svete. Dokonca i z miest, ktoré som osobne vôbec nenavštívil, napríklad až z ďalekého Buenos Aires," vymenúva Jakubisko. Jeho Perinbaba sa veľkej obľube teší aj v Nemecku, kde sa tiež spája s Vianocami. Podľa režiséra za to môže najmä prapôvodný námet v rozprávke bratov Grimmovcov a tiež herec, ktorý stvárnil Jakubka – Nemec Tobias Hoesl.

Na novú Perinbabu sa môžeme tešiť už v decembri

Aj koprodukcia so zahraničnými tvorcami dostala Jakubiska s Perinbabou na svetové filmové festivaly. O niekoľko desaťročí sa o rozprávku slovenského režiséra začal zaujímať aj Broadway. Muzikál mal dokonca režírovať samotný Jakubisko, no pre práce na veľkofilme Bathory ponuku odmietol. S odstupom času maestro tvrdí, že život mu Perinbaba zmenila dlhé roky po slávnostnej premiére v Benátkach. „Diváci mi veľmi často písali listy, aby som nakrútil pokračovanie Perinbaby. Žiaľ, Giulietta Masina už nebola na našom svete. Nemohol som im vyhovieť, keďže som si nedokázal predstaviť, že by ju mala stvárniť iná herečka. Našťastie, súčasné technológie mi môj názor pomohli zmeniť. Preto prichádzam s novým príbehom, s rozprávkou 21. storočia – Perinbaba a dva svety, ktorá vráti nám všetkým aj milovanú Giuliettu Masinu," dodal režisér.

Premiéra snímky je plánovaná na 3. december.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…