Vyhlásili víťazov Ceny za architektúru CE ZA AR. Zaujalo krásne Korzo Zálesie aj chalupa v Čahticiach
TASR
TASR

Vyhlásili víťazov Ceny za architektúru CE ZA AR. Zaujalo krásne Korzo Zálesie aj chalupa v Čahticiach

Pozrite si tohtoročných víťazov prestížnej ceny CE ZA AR.

Na snímke ocenené Korzo Zálesie aj unikátna Lesná sauna. — Foto: Instagram/korzozalesie, lesnasauna

Bratislava 7. októbra (TASR) - Vyhlásením laureátov vyvrcholil v stredu večer v bratislavskej Starej tržnici 19. ročník Ceny za architektúru CE ZA AR 2020, ktorej vyhlasovateľom je Slovenská komora architektov (SKA).

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

LAUREÁTI 2020 - blahoželáme! Kategória RODINNÉ DOMY Letný dom / Vajnory architekti: Aleš Šedivec, Tomáš Tokarčík Kategória BYTOVÉ DOMY Bytový komplex Drotárska / Bratislava architekti: Michaela Hantabalová, Juraj Hantabal Kategória EXTERIÉR Korzo Zálesie / Zálesie architekti: Vojtech Krumpolec, Peter Derevenec Kategória OBČIANSKE A PRIEMYSELNÉ BUDOVY #monument majer / Banská Bystrica - Majer architekti: Benjamín Brádňanský, Vít Halada, Maroš Greš Kategória FENOMÉNY ARCHITEKTÚRY Prístavba k chalupe / Čachtice architekt: Pavol Paňák Kategória INTERIÉR Oddelenie odbornej literatúry Mestskej knižnice / Senec architekt: Matúš Bišťan CENA VEREJNOSTI Cena verejnosti sa udeľuje na základe získaných hlasov v online hlasovaní na portáli cezaar.tv. Z celkového počtu 7214 hlasov získalo tento rok najviac hlasov (dovedna 1039) dielo: Lesná sauna / Spišský Hrhov architektky: Danica Pišteková, Anna Cséfalvay, Marianna Maczová, Veronika Michalíková ... o PATRÓNOVI ARCHITEKTÚRY zajtra! Vyhlasovateľ @slovenskakomoraarchitektov

A post shared by CE ZA AR (@ce_za_ar) on

V kategórii rodinné domy ocenili Letný dom vo Vajnoroch. Jeho autormi sú Aleš Šedivec a Tomáš Tokarčík. Rodinný dom porotu očaril najmä rozsiahlou a kultivovanou, relatívne prázdnou pôvodnou záhradou, okolo celého domu, rozdeleného na tri funkčné jasne čitateľné, rovnaké časti (domy) - dennú, nočnú a exteriérovú (s prekrytou terasou). Práve riešenie exteriérovej časti porotcov výrazne upútalo.

Bytový komplex Drotárska zvíťazil v kategórii bytové domy. Jeho autormi sú Michaela Hantabalová a Juraj Hantabal. Hlavnou prednosťou bytového komplexu na Drotárskej ceste v Bratislave je podľa poroty „veľmi invenčné použitie drevenej prevetrávanej fasády, vďaka ktorej autori dokázali vytvoriť bohatý svet polosúkromných priestorov lodžií a balkónov poskytujúcim obyvateľom rôznu škálu intimity a súkromia“.

Víťazmi aj mestská knižnica v Senci či prístavba v Čahticiach

Prístavba k chalupe v Čachticiach, dielo Pavla Paňáka, získalo cenu v kategórii fenomény architektúry. Obytná izba pristavaná k domu dávneho tehliara je situovaná v areáli zaniknutej dedinskej tehelne a slúži ako víkendové bývanie.

Oddeleniu odbornej literatúry Mestskej knižnice v Senci, ktorého autorom je Matúš Bišťan, patrí CE ZA AR v kategórii interiér. Porota zdôraznila, že pri tomto diele je investorom mesto Senec, ktorého knižnica oslovila architekta už vo fáze žiadosti o grant: „Architektonický návrh bol súčasťou projektu už od začiatku a bol obdivuhodne a dôsledne dotiahnutý do realizácie. Ku kvalite diela prispelo aj to, že si architekt prizval na spoluprácu ďalších autorov na riešenie grafického dizajnu a závesovej steny."

Víťazným dielom v kategórii exteriér je Korzo Zálesie, ktorého autormi sú Vojtech Krumpolec a Peter Derevenec. Korzo prepája obec s nedotknutým prírodným prostredím Malého Dunaja. Ide o projekt iniciovaný a z veľkej časti realizovaný angažovanými občanmi. Podľa poroty však v plnej miere napĺňa ambíciu stať sa multifunkčným priestorom pre kultúru s funkciou námestia, promenády a dopravného uzla.

V kategórií Občianske a priemyselné budovy zvíťazil projekt #monument majer, obnova vojenského cintorína z prvej svetovej vojny v Banskej Bystrici. Objekt je dielom Benjamína Brádňanského, Víta Haladu a Maroša Greša.

Cena verejnosti patrí na základe online hlasovania na portáli cezaar.tv dielu Lesná sauna, ktoré súťažilo v kategórii Fenomény a vytvorili ho architektky Danica Pišteková, Anna Cséfalvayová, Marianna Maczová a Veronika Michalíková.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

LESNÁ SAUNA ZÍSKALA CENU CE·ZA·AR VAŠIMI HLASMI ? Náš spoločný projekt Lesnej sauny v Spišskom Hrhove práve získal Cenu za architektúru @ce_za_ar 2020 v hlasovaní verejnosti. Ďakujeme, že ste si ju tak obľúbili!? Lesnú saunu navrhli architektky @woven_studio a realizovala ju obecná firma @obecspisskyhrhov. Nepíšeme to len tak. Spišský Hrhov je skvelým príkladom obce, ktorá pomohla miestnym Rómom dostať sa z kolobehu chudoby a umožnila im žiť kvalitný život. Projekt Lesnej sauny, ktorý inde považovali za nemožný, našiel v Spišskom Hrhove skvelé miesto. A skvelú opateru u správcu Matúša. Za rok fungovania si Lesnú saunu rezervovalo zhruba 1700 ľudí, aj na rok dopredu. Nemuseli sme riešiť žiadny vandalizmus, len drobné opravy. Sami sme nečakali, že bude tak dobre fungovať a že za ňou budú cestovať aj ľudia zo zahraničia. Ubytujú sa u miestnych, navštívia okolie, pozrú si pamiatky. PS: Áno, je to cena verejnosti. Môžete nás volať Miss sympatia ? ? @dee_x_gee #lesnasauna #spisskyhrhov #woven_studio #sauna #cezaar

A post shared by Lesná sauna (@lesnasauna) on

Patrónom architektúry je Trenčín

Súčasťou galavečera bolo aj ocenenie Patrón architektúry. „Udeľujeme ho už štvrtý rok. Poslaním špeciálneho ocenenia je, aby sme okrem prezentovania najlepších profesionálnych výsledkov našich členov, architektov, ocenili aj druhú stranu - investorov, samosprávy, inštitúcie, ktoré spolupracujú s architektmi a sú neskutočne prínosné a kľúčové pre výsledok," uviedla pre TASR riaditeľka Úradu SKA Viera Hanuláková. Titul Patrón architektúry udelilo predstavenstvo SKA tento rok mestu Trenčín. „Považujeme ho za príklad samosprávy, ktorá svoje významné verejné investície podmieňuje súťažou návrhov. Dúfame, že Trenčín sa stane vzorom aj pre iné mestá v použití otvorenej a transparentnej metódy pre získavanie projektu svojich mestotvorných investícií,“ uzavrela.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…