Dobré noviny
Status slovenskej lekárky zaplavil internet: Ste unavení z nosenia rúšok? Poviem vám, z čoho sme unavení my
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Status slovenskej lekárky zaplavil internet: Ste unavení z nosenia rúšok? Poviem vám, z čoho sme unavení my

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Lekárka Danka Rošková už nedokázala mlčať a prelomila to, čo trápi nejedného lekára v prvej línii. Nie je to vírus, práca, zvyšovanie kapacít, ale prístup niektorých z nás.

BRATISLAVA 7. októbra – Slovensko čelí druhej vlne pandémie ochorenia COVID-19 a tento pohnutý čas zasiahol aj lekárov, ktorí ho vnímajú najintenzívnejšie. Nehovoria o tom, ale mnohí doktori sa cítia unavení – nie z neznámeho vírusu, ale z nás, ľudí.

V prvej vlne sme im tlieskali, teraz sa situácia otočila. Necítia podporu, ale úplne niečo iné. Verejne sa k celej situácii vyjadrila lekárka Danka Rošková na Facebooku a jej úprimná spoveď sa šíri internetom. „Mám jeden odkaz pre všetkých, ktorí už sú unavení z nosenia rúšok a z covidu: Ja som unavená z vás!“ uviedla doktorka.

Deti nevidela už tretí týždeň

Prízvukuje, že sa máme nad všetkým, čo tak dramaticky komentujeme, zamyslieť aj z pohľadu iných ľudí, ktorí sú do celej situácie zakomponovaní omnoho viac ako len divák a poslucháč zvonku.

Aj preto sa rozhodla byť veľmi osobná: „Svoje deti mám už tretí týždeň mimo domova, keďže aktuálny čas, ktorý trávim v robote, je nezlučiteľný s normálnym rodinným životom. Hriať pri srdci ma môže akurát pocit, že sú v naozaj dobrých rukách, za čo som veľmi vďačná, lebo viem, že nie každý má takúto možnosť. No na druhej strane, keď viete, že Vaše dieťa strihá kalendár a túžobne očakáva maminku, no ona musí svoj príchod znovu predĺžiť, lebo situácia je znovu horšia... trhá vám to srdce.“

Práca či riziko neprekážajú

Podľa jej slov jej kolegyne by tiež vedeli rozprávať covidové príbehy z ich životov. „Keď vám syn povie, že spraví do školy powerpoinotovú prezentáciu o COVID-19 s názvom: „Ako som prišiel o mamu” ... verte mi, toto sú momenty, z ktorých sme právom unavení. Nie z práce samotnej, ani z toho, že neustále na vás tlačia na zvyšovanie kapacity testovaných, ani z toho, že vlastne ani neviete, kedy sa zajtra vrátite domov, lebo to beriete ako poslanie, ako pomoc ľuďom, ktorí to potrebujú, ako aspoň jednu malú kvapku v mori, ktorá môže pomôcť v konečnom dôsledku nám všetkým,“ vyznala sa.

Dodáva, že unavení sú z toho, že ľudia, ktorí nevedia, čo všetko za tým je, ich kritizujú, šíria hoaxy a všetko zľahčujú. „Unavení z ľudí, ktorí si v lete užívali more, kým my sme trávili slnečné dni v prehriatom labáku, ale toto všetko zľahčovanie je len do momentu, keď sa to netýka priamo ich alebo niekoho z ich blízkych,“ myslí si.

Lekárka nerozumie ani prívlastkom, ktoré niektorí z nás začali používať pri víruse, ktorý má u každého iný priebeh a pri ktorom lekári zaregistrovali problémy aj po jej prekonaní:Chrípôčka, výmysel a podobné prívlastky, kým nepríde správa alebo telefonát, že ste boli v kontakte... následne nastane panika... ale prečo, veď je to len chrípôčka?!“ pýta sa.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Pixabay/Michal Jarmoluk

Chybná SMS? Aj my sme len ľudia

Prišla vám SMS a ani ste neboli testovaní? Áno, toto sa skutočne môže stať. A to z úplne banálneho dôvodu, pretože aj my sme len ľudia. Koľkokrát spravíte preklep pri bežnej komunikácii s kamošom? Verte, že keby ste mali zapisovať tisícky žiadaniek, telefónnych čísiel, mailov a rodných čísiel, tipujem, že už pri 50-tej by vám to išlo na nervy a nejaký ten preklep by sa pri tom stal,“ hovorí.

Zároveň pripomína, aby sme sa skúsili zamyslieť aj nad tým, že aj lekári a všetci zdravotníci môžu mať akékoľvek ochorenia, či už autoimunitné, vrodené alebo získané: „Ten biely plášť nie je zázračný, nezabezpečuje nám imunitu voči žiadnym ochoreniam a sme v omnoho väčšom riziku vzhľadom na pracovné prostredie.“

„Skúste pred tým, ako začnete niečo komentovať, porozmýšlať nad tým, ako to asi vyzerá z tej druhej strany. Na záver zdieľam slová, ktoré som dnes čítala a plne sa s nimi stotožňujem: Nosením rúšok sa nemeria naša sloboda. Tak, ako sa sloboda nemeria barlami, ochranným odevom hasičov alebo chemoterapiou pre vážne chorého človeka,“ vraví.

Lekár, ktorý vás ošetruje a nasadí si rúško, tým nevyjadruje, „že je liberál alebo ustráchaná ovca – chráni vás aj seba, navyše ochrana vášho zdravia je vaše právo.“ Doktorka dodáva, že „nosením rúška sa ale môže merať vaša inteligencia a schopnosť chápať elementárne vedecké fakty. Alebo zodpovednosť. Politický postoj alebo svetonázor robia z rúšok len ľudia ktorým ide len o seba.“

Už ste čítali?