Dobré noviny
Pripravte sa opäť na prácu z domu. 7 rád, ako si vybrať notebook na home office
Inzercia
Inzercia

Pripravte sa opäť na prácu z domu. 7 rád, ako si vybrať notebook na home office

Mať pri práci všetko, čo potrebujete, je veľmi dôležité.
Mať pri práci všetko, čo potrebujete, je veľmi dôležité. — Foto: Pexels/Olia Danilevich

Pri výbere notebooku myslite na jeho výkon, pamäť, veľkosť, váhu a nepodceňte ani vhodné príslušenstvo či tašku alebo batoh.

BRATISLAVA 6. októbra - Vyskúšali sme si to na jar. No súčasná situácia opäť nahráva tomu, že firmy budú zo strachu pred šírením nákazy u svojich zamestnancov zavádzať home office. A tak, ak sa vás to tento raz dotkne prvýkrát, buďte pripravení. Pracovať z domu je náročné najmä psychicky, no s dobrým vybavením si tento čas doma viete spríjemniť alebo aspoň uľahčiť. Tu sú naše rady, ako si vybrať notebook na home office.

Určite si účel, na ktorý notebook potrebujete

Aký notebook potrebujete? To je klasická otázka na úvod, no odpoveď na ňu sa líši podľa toho, čo je vašou náplňou práce. Každé zameranie si vyžaduje trochu odlišný notebook. Na trhu je mnoho výborných notebookov od tých najlacnejších až po tie za tisíc eur. Lacné notebooky sú väčšinou menšie a menej výkonné, avšak napríklad na písanie textov alebo na jednoduchú prácu sú úplne dostačujúce. Ak budete chcieť napríklad aj numerickú klávesnicu, tak už bude notebook väčší a môže mať aj lepšiu výbavu. Bude potom vhodný aj na náročnejšiu prácu, napríklad aj s aplikáciami na strih videa alebo úpravu fotografií.

Od plnohodnotného pracovného notebooku by ste tiež mali očakávať aj slušný výpočtový výkon, aby si poradil s tabuľkami aj analytickými nástrojmi. Pokiaľ zase často komunikujete s ľuďmi, predvádzate im svoje výtvory a chcete to robiť efektne, je pre vás ideálnou voľbou notebook s dotykovým displejom. Mnoho z nich je vybavených aj plne otočným displejom, takže z nich môžete rýchlosťou blesku urobiť tablet, a to sa hodí. V takom prípade nezabudnite aj na dostatočnú pamäť a dobrú grafickú kartu. A ak vašu pracovnú dobu tvorí mnoho mítingov, myslite aj na webkameru, audio, USB aj HDMI rozhranie, aby ste sa v prípade potreby vedeli kvalitne spojiť s kolegami.

Je veľmi dôležité vedieť, na čo budeme notebook potrebovať.
Je veľmi dôležité vedieť, na čo budeme notebook potrebovať. Foto: Pexels/Bongkarn Thanyakij

Vyberte si vhodné parametre

Pri výbere notebooku na vašu prácu sa určite poraďte aj s odborníkom na predajni či eshope, ale ak začneme pekne po poriadku, ako prvý voľte vhodný operačný systém. Windows 10 dnes ponúka veľa vychytávok, ako je napríklad aj automatické prispôsobenie okien veľkosti obrazovky. Umožňuje prácu s viacerými aplikáciami naraz. Jeho pro verzia zase používateľovi poskytuje rýchlu a finančne nenáročnú správu dát a vyšší počet bezpečnostných systémov. Pri Apple zariadeniach je to MacOS Sierra, ktorý okrem iného umožňuje skopírovať a vložiť obsah z iPhonu do MacBooku, iCloud vám tiež zosynchronizuje všetky zariadenia, pričom si šetríte pamäť.

Keď si vyberáte typ disku, je dobré vedieť, že SSD disponuje odolnosťou a rýchlosťou. Kvôli týmto vlastnostiam je preto implementovaný zväčša do cestovných notebookov alebo jednoducho tých, ktoré sú často prenášané. Hybridný, kombinovaný SSHD disk poskytuje veľkú pamäť na rozličné dáta. Čo sa týka operačnej pamäte, ak budete len písať články, vytvárať tabuľky či prechádzať internetom, stačí vám notebook so 4 GB pamäťou, no pre prácu s náročnejšími grafickými programami sa hodí dvoj či až štvornásobná veľkosť.

Rovnako výber procesoru závisí od účelu použitia notebooku. Nenáročným používateľom, ktorí svoj notebook využívajú len na kancelárske účely, vyhovuje Intel Celeron. Intel Core i3, i5, i7 či AMD sú voľbou podľa toho, aký výkon počítača na prácu potrebujete.

Aj priestor na prácu je dôležitý.
Aj priestor na prácu je dôležitý. Foto: Pexels/Ken Tomita

Vymedzte si priestor

Hoci pri domácom využívaní nemusí rozhodovať veľkosť uhlopriečky monitora či váha samotného notebooku, rátajte s tým, že časom ho budete možno používať aj mimo domu a práve tomu by ste mali prispôsobiť aj výber. Myslite na to aj vtedy, keď je váš priestor na prácu menší. Uhlopriečka notebooku býva jednou z najzásadnejších parametrov samotného výberu. Na cestovanie sú ideálne notebooky s uhlopriečkou 15". Ak však budete nosiť notebook so sebou denne, siahnuť by ste mali po notebooku menších rozmerov, napríklad 10,1", 13,3" či 14". A keď si chcete dopriať trošku luxusu a užiť si náročnejšiu prácu naplno, mali by ste zvážiť notebook s displejom 17,3". Čo sa týka váhy, dnes sú na trhu čoraz ľahšie notebooky, závisí to od ich vybavenia a samotnej značky.

Zabezpečte sa

Pri tomto všetkom nezabudnite ani na zabezpečenie notebooku, najmä ak pracujete s citlivými pracovnými údajmi alebo súbormi. Okrem interných pracovných nastavení voľte aj vhodný antivírusový program. Ochráni vás pri činnostiach, ktoré vyžadujú vysoké zabezpečenie počítača, ako je napríklad práca s internetovým bankovníctvom. A neodkladajte ani kúpu USB kľúčov a externých diskov. Každý, kto už aspoň raz v živote nemal zálohovanú dôležitú prácu a prišiel o ňu, vám potvrdí, ako veľmi dôležité je mať zálohy.

Pri práci sa niekedy hodí aj druhý monitor.
Pri práci sa niekedy hodí aj druhý monitor. Foto: Pexels/Ivan Samkov

Mini príslušenstvo na pomoc aj osvieženie

Ak už ste si vybrali notebook, ktorý sa presne hodí k vášmu typu práce, vrhnite sa aj na príslušenstvo. Poviete si, netreba, ale verte tomu, že ak ste doma dlhodobo, oceníte to.

Práca na notebooku má tú výhodu, že k nemu nepotrebujete externú myš či klávesnicu, a tak je jeho prenášanie jednoduchšie, avšak keď budete celé hodiny pracovať doma, veľmi vám to pomôže. Maximálne pohodlie zabezpečuje ergonomická myš aj nastavenie výšky klávesnice. Tí, ktorí si radi púšťajú k práci hudbu na sústredenie, ocenia aj dobré reproduktory. Je už len na vás či si vyberiete prenosné Bluetooth reproduktory a budete si užívať dokonalý zvuk kdekoľvek, alebo pripojíte klasické reproduktory, ktoré síce nie sú prenosné, ale za to budete počuť aj ten najtichší zvuk. Môžu sa hodiť aj pri konferenčných hovoroch. A ak váš notebook nebude mať webkameru, zaobstarajte si externú.

Hodia sa aj obyčajné či bezdrôtové slúchadlá, najmä ak ste v domácnosti viacerí, ktorí potrebujete pracovať a počúvať mítingy či rôzne prednášky. Alebo aj spomínanú hudbu na sústredenie.

Majte pri práci čisto a poriadok.
Majte pri práci čisto a poriadok. Foto: Pexels/Life of Pix

Reálna minikancelária

Home office však nemusí byť len o laptope s myšou, klávesnicou a webkamerou. Ak k svojej práci potrebujete plnohodnotnú kanceláriu, vybavte si ju. A keď na vaše výtvory potrebujete dobre vidieť alebo sa vám jednoduchšie robí s väčším monitorom, k menšiemu notebooku si viete pripojiť aj druhý, väčší monitor, a tak si prácu uľahčiť. A aby ste sa nemuseli spoliehať na ochotného suseda či neustále chodenie do tlačiarne, vybavte sa aj tlačiarňou. Vyberať môžete z niekoľkých typov, od atramentovej, cez laserovú až po multifunkčnú tlačiareň. Svojimi kompaktnými rozmermi a moderným dizajnom sa tlačiareň zmestí vždy tam, kde ju chcete mať umiestnenú. A kombinácia tlačiarne so skenerom zase zaručí, že už vás nič nemôže prekvapiť - dokument, ktorý ste mali odoslať, no pozabudli ste naň, jednoducho naskenujete a odošlete.

Taška pre každý prípad

A hoci pracujete z domu, nezabudnite na to, že sa môže stať, že sa budete musieť premiestniť alebo sa niektorých mítingov zúčastniť osobne. Preto je treba kúpiť aj tašku či batoh na notebook, podľa toho, aký štýl je vám bližší. V každom prípade však vyberajte podľa veľkosti nášho notebooku - je zbytočné kupovať tašku pre 15" notebook, ak vlastníme len 13" model. Zbytočne by nám v taške „plával” a šúchal sa zo strany na stranu, pričom by sa mohol poškriabať.

Práca doma môže byť psychicky náročná.
Práca z domu môže byť psychicky náročná. Foto: Pexels/Antonio Borriello

Na trhu už je dnes dostatok modelov a vybrať si môže každý. Ak rátate s tým, že by ste sa v budúcnosti prepravovali do práce s notebookom napríklad behom či na bicykli, voľte športový batoh so špeciálnou výstužou, ktorá chráni notebook pred vonkajšími nárazmi. Bývajú väčšie, no sú ergonomicky riešené a môžu mať miesto na veľa drobností, ako sú napríklad power banky na dobíjanie.

Pre každodenné nosenie notebookov sa stali najobľúbenejšími tašky cez rameno. Zvyčajne majú hlavný priečinok rozdelený na dve časti, kde do jednej časti vložíte notebook a do druhej príslušenstvo ako káble alebo pracovné dokumenty. Vyrábajú sa vo všetkých možných prevedeniach a veľkostiach, takže každý isto príde na to, aká taška na notebook sa mu hodí. Pre naozaj časté nosenie odporúčame tašky z kvalitných materiálov a tmavších farieb – bude na nich menej vidieť opotrebovanie od bežného každodenného nosenia. Na svoje si prídu aj dámy, tvorcovia pre ne vymysleli elegantné riešenie – kabelku na notebook. Okrem vystuženej kapsy na notebook majú ešte veľké vrecká pre každodennú potrebu. Existujú rôzne štýly a prevedenia, napríklad aj vkusné kožené kabelky.

A ak pre zmenu nosíte viacero tašiek a nechcete sa zaťažovať ďalšou, pre takéto prípady dobre poslúži taška na notebook, ktorá má len jeden priečinok pre váš notebook, rozmerovo teda pojme iba ten. Takéto tašky bývajú buď textilné, alebo len s výplňou pre lepšiu ochranu notebooku. Pre ich malé rozmery si ich môžete voľne pribaliť k batožine. Na tento účel slúžia aj dizajnovo zaujímavé a funkčné puzdrá či obaly.

Už ste čítali?