Manželská posteľ má viac výhod, ako čakáte. Ovplyvňuje kvalitu vášho spánku, kariéry aj manželstva
Inzercia
Inzercia

Manželská posteľ má viac výhod, ako čakáte. Ovplyvňuje kvalitu vášho spánku, kariéry aj manželstva

Pri výbere správnej postele sa neriaďte trendami, ale najmä vašimi potrebami a možnosťami.

To, ako spíte, určuje veľa vecí vo vašom živote. — Foto: Pexels/Jonathan Borba

BRATISLAVA 6. októbra - Každý z vás si isto pamätá na študentské časy alebo prvý podnájom, kedy ste sa často aj s partnerom tlačili na malej posteli a snívali o tom, že raz si kúpite poriadnu posteľ. Keď už teda k tej kúpe príde, nepodceňte to. Odborníci venujúci sa výberu postelí radia, že v tomto prípade by ste sa nemali príliš riadiť trendami, akciami či tým, akú posteľ má váš sused či známy. Každý človek má totiž nielen iné potreby, ale aj možnosti.

Spálňa, a teda najmä posteľ v nej, je miesto, kde počas svojho života trávime najviac času. A to, ako kvalitne ho tam strávime, ovplyvňuje, ako sa budeme cítiť. Doslova. Počas dňa sú naše svaly pod neustálym stresom zo sedenia na stoličke alebo naopak sú celý deň v jednom kole - svaly, no aj naša myseľ sa potrebujú po celom dni uvoľniť. No na to, aby sme sa každé ráno cítili oddýchnutí, plní sily do práce, kde odvedieme dobrý výkon a ostane nám ešte aj energia na našich najbližších, treba naozaj dobrý spánok. To, ako sa vyspíme nám môže pomôcť aj v kariére, ale ovplyvňuje aj vzťahy. Nehovoríme nič nové, ale aj tak na to veľa ľudí stále zabúda. Myslite na to teda pri výbere vašej postele.

Manželská posteľ pre páry, aj jednotlivcov

Komfort určuje priestor, preto pre väčšinu ľudí je dnes jasnou voľbou manželská posteľ. Jednolôžka na rozdiel od nich poskytujú menší priestor a ľudia na nich majú pocit obmedzenia, nemôžu sa úplne voľne hýbať, krútiť, otáčať a niektorí ľudia počas spánku môžu aj spadnúť na zem. Aj ergonomické štúdie ukazujú, že nielen páry spia lepšie vo väčšej posteli, ale aj ľudia, ktorí spia sami, si oveľa viac užívajú spánok a celkovo odpočinok na manželskej posteli.

Čo sa týka rozmerov, posteľ pre priemerne vysokého človeka (čo je 175 cm) by mala byť minimálne 195 cm dlhá a 50 cm vysoká, aby sa z nej ľahko vstávalo. A pre pohodlné spanie potrebujete aspoň 80 až 100 cm široký priestor. Preto sa dnes štandardne vyrábajú postele so šírkou 140, 160 a 180 cm a výškou 200 cm, čomu sa prispôsobuje následne aj matrac. A pamätajte, vždy je lepšie kúpiť väčšiu posteľ ako menšiu.

Pri posteli určite oceníte čelo.
Pri posteli určite oceníte čelo. Foto: Ilustračné foto

Výber postele, aj samotného matraca, je investícia na mnoho rokov, častokrát aj na celý život. Nie vždy pomôže posteliam len výmena matraca, pretože nový matrac na starej posteli nevydrží až tak dlho. A až keď spíte na správnom type matraca, ktorý vyhovuje vášmu telu, máte možnosť relaxovať.

Drevené, kovové či čalúnené?

Samotná posteľ však neurčuje len váš spánok, ale aj to, či je spálňa príjemným miestom pre odpočinok, a teda ovplyvňuje aj to, ako sa v nej cítite. Manželská posteľ by teda mala byť kvalitná, pohodlná, musí dobre vyzerať a hodiť sa do spálne rozmermi aj dizajnom. Ak je vašou voľbou manželská posteľ, na trhu sú dnes napríklad americké postele so systémom Boxspring, ktorých spodnú časť tvorí úložný priestor, na ktorom je matrac a celú plochu postele pokrýva ešte vrchný matrac. Avšak môžete si zvoliť aj medzi klasickou drevenou či masívnou, kovovou alebo čalúnenou posteľou.

Stálicami na trhu a roky najpredávanejším typom sú práve čalúnené postele. Zaujímavosťou je, že existujú už od stredoveku, no v tom čase boli látky obmedzené len na baldachýn a záclony. Boli akýmsi znakom pohodlia a bezpečia, chránili pred zimou, a opierka pred studenou stenou, ešte však nebola čalúnená. To prišlo až oveľa neskôr, keď zanikli baldachýny a čalúnené postele sa postupne vyvíjali až do dnešnej podoby. Dnes si teda pri kúpe čalúnených postelí môžete vybrať len rám postele a do nej najvhodnejší matrac, posteľ s polohovateľným roštom a matracom alebo celočalúnenú posteľ na spôsob váľandy so zabudovaným matracom.

Výrazné pohodlie a bezpečnosť

Hlavnou výhodou týchto posteli je čalúnené čelo. Nielen, že je dominantou postele, ktorá vytvára v spálni atmosféru, ale spolu s matracom a vankúšmi určuje pohodlie samotnej postele. Oprieť sa o holú stenu alebo tradičné čelo z dreva alebo kovu nie je také príjemné, ako keď sa môžete oprieť o mäkké čalúnenie. Čelo postele ochráni pred prievanom, ale najmä dá sa o neho tiež pohodlne oprieť, čo oceníte pri čítaní alebo sledovaní televízie. Čalúnené čelo okrem iného dovoľuje aj oprieť posteľ o stenu, čo je dôležitým prvkom feng šuej spálne. Pomáha tak chrániť vás, ale aj stenu za posteľou, kedy sa môžu poškodiť tapety alebo farby, keď sa budú trieť o vaše vankúše.

Výhoda týchto postelí je aj úložný priestor.
Výhoda týchto postelí je aj úložný priestor. Foto: Ilustračné foto

A zatiaľ čo drevené čelné dosky je možné štiepať, kovové zas drážkovať, a obe sa môžu po niekoľkých rokoch trochu uvoľniť, pri čalúnených je výhodou ich kvalita a životnosť. Všetky tvrdé časti postele sú vyrobené z kvalitného pevného materiálu, pri správnom používaní a starostlivosti vydržia desaťročia. Absorbujú akýkoľvek náraz a nič vám do nich nezapadne, čo oceníte najmä pri deťoch. Máte takisto istotu, že sa nezrania napríklad o roh rámu postele. Tieto postele sú totiž mäkké a polstrované, takže nebezpečenstvo úrazu je na minime rovnako pri dospelých, ktorí potme hmatajú okolo jej rohov. Každý z nás si isto spomenie, ako to bolí, keď si o roh drevenej postele buchnete koleno alebo prsty na nohách.

Pre náročných či malé spálne

Práve detaily však robia z tohto typu postelí nielen pohodlnú, ale dizajnovo variabilnú záležitosť pre klasikov aj náročnejších ľudí. Čelo postele obsahuje materiály ako látka, zamat, umelá koža, semiš alebo iné. V dôsledku toho je čelo mäkšie na dotyk a pohodlnejšie. Okrem materiálu je dnes možné si vybrať aj tvar či veľkosť samotného čela. Materiál dodáva vzhľad neutrálnej, modernej miestnosti. Vyskúšajte čokoľvek od látkovej čalúnenej postele až po postele s koženým poťahom, látky zoženiete vo všetkých farbách.

Ak hľadáte pohodlnú, kvalitnú, ale aj funkčnú posteľ, pozerajte sa určite po posteliach s úložným priestorom. Dokážu ušetriť veľa miesta aj v malých spálňach, čo sa vám v budúcnosti môže hodiť. Priestor navyše môžete použiť na uskladnenie oblečenia, posteľnej bielizne alebo napríklad na lôžkoviny. Aj úložný priestor je jedna z výhod, ak si zvolíte čalúnené postele.

Na záver však nezabudnite ani na správnu výšku postele. Nielen, že je to dobré pre lepšiu cirkuláciu vzduchu, no rovnako aj pre vaše nohy. Ak ich máte položené na zemi a kolená sú v rovnej línii s bokmi, vtedy je vaša posteľ v správnej výške. Ak sú vaše kolená vyššie ako boky, posteľ je príliš nízka a bude to boj pre vaše kĺby. Naopak, ak vaše nohy nemôžu pohodlne dosiahnuť na podlahu, posteľ je príliš vysoká a bude to vyžadovať, aby ste každý večer „vyskočili“ na matrac. Správny výber tak ocenia najmä starší ľudia - je dôležité si pohodlne ľahnúť, ale rovnako jednoducho aj vstať.

Čalúnené postele môžu byť s roštom alebo aj so zabudovaným matracom.
Čalúnené postele môžu byť s roštom alebo aj so zabudovaným matracom. Foto: Ilustračné foto

Urobte z nevýhody výhodu

Za nevýhodu čalúnených postelí by sa dala považovať starostlivosť o materiály. Nie je to však nič, čo by sa nedalo zvládnuť. Čalúnené postele sa dajú ľahko vyčistiť, ak máte doma vysávač alebo suchú handričku. To vám pomôže pri dlhodobej údržbe, a kým pri inom type postele by ste to možno podcenili, v tomto prípade vám jej pravidelná starostlivosť zabezpečí dlhšiu životnosť ako bežné postele.

Preto pri výbere materiálov čalúnených postelí myslite aj na to, či ste alergik, či máte doma zvieratko alebo či vám priamo na posteľ celodenne nesvieti slnko. A určite pri výbere poťahovej látky nešetrite, oceníte to o pár rokov, keď vaša posteľ bude stále vo veľmi dobrom stave. Ako sme už spomínali, dobre vybraná posteľ je investícia na celý život.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…