George, Charlotte a Louis vyspovedali slávneho prírodovedca. V unikátnom interview mu položili nečakané otázky
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

George, Charlotte a Louis vyspovedali slávneho prírodovedca. V unikátnom interview mu položili nečakané otázky

Využili šancu vyspovedať najslávnejšieho dokumentaristu na svete. Vo videu sa ukázal i dvojročný princ Louis. Chlapca bolo vôbec prvýkrát počuť na verejnosti.

Deti vyspovedali známeho prírodovedca. — Foto: Instagram/kensingtonroyal

LONDÝN 4. októbra - Sedemročný princ George, jeho o 2 roky mladšia sestra princezná Charlotte a najmladší princ Louis dostali šancu vyspovedať prostredníctvom videa prírodovedca Davida Attenborougha a položiť mu ľubovoľnú otázku na tému prírody. Deti to patrične využili. Ich otázky však odhalili oveľa viac.

George zaujímala najhorúcejšia téma

So svojou otázkou začal ako prvý George, najstarší syn Williama a Kate: „Aké zviera podľa vás vyhynie najbližšie?“ opýtal sa bez okolkov a so záujmom na najpálčivejšiu tému z okruhu prírody. „Dúfajme, že žiadne,“ odpovedal mu sir David.

Britský prírodovedec, scenárista a producent, ktorého tvár a hlas sú už vyše 60 rokov neoddeliteľne spojené s popularizáciou prírodných krás celého sveta, vlial nádej pre ohrozené zvieracie druhy: „Existuje veľa vecí, ktoré môžeme urobiť, keď hrozí zvieratám vyhynutie. Môžeme ich chrániť.“

Na príklade vysvetlil, ako populácia horských goríl v strednej Afrike, ktorá bola pred 40 rokmi „veľmi, veľmi vzácna“, vzrástla z 250 zvierat na viac ako 1 000 goríl vďaka informovaniu verejnosti a získavaniu globálnych finančných prostriedkov. Ohrozené zvieratá ukázal vedec vo svojom dokumente, jeho posolstvo si pozreli ľudia z celého sveta a následne začali konať.

„Takže, ak chceš, môžeš zachrániť zviera, ak sa tým zaoberáš.“ povedal slávny prírodovedec sedemročnému princovi. „Robia to ľudia na celom svete, pretože zvieratá sú také vzácne. Dúfajme teda, že už viac nevymrú žiadne ohrozené druhy.“

Obaja milujú pavúky

Rovnako ako jej brat, aj päťročná princezná Charlotte začala pozdravom a potom svoju otázku, možno na prekvapenie viacerých, začala takto: „Mám rada pavúky. Máš rád aj ty pavúky?“ opýtala sa.

Prírodovedca takáto otázka a zároveň aj informácia o jej obľúbenom zvieratku zjavne potešila: „Milujem pavúky. Som veľmi rád, že sa ti páčia!“ povedal sir David. „Myslím, že sú to úžasné tvory.“

94-ročný prírodovedec súčasne jedným dychom vysvetlil, prečo sa ich ľudia boja: „Čím to je, že sa ich ľudia tak boja? Myslím si, že je to preto, že majú osem nôh, čo je oveľa viac ako máme my. A ak máte osem nôh, môžete sa pohybovať ľubovoľným smerom - takže si nikdy nemôžete byť celkom istý, ktorým smerom sa ten pavúk vydá! A ľudia ich nemajú radi, lebo majú chlpaté nohy,“ myslí si.

David Attenborough ich však považuje za výnimočné tvory: „Ale pavúky sú také múdre. Už si niekedy sledovala, ako sa niektorý snaží vybudovať pavúčiu sieť? To je neobyčajné. Vyskúšaj a sleduj, ako to robia - je to úžasné.“

Aké zviera má najradšej a aké by si vybral

Vo videu sa ukázal aj dvojročný princ Louis. Chlapca bolo vôbec prvýkrát počuť na verejnosti. Malý princ sa vedca hneď nadšene spýtal: „Aké zviera máš rád?“ a prírodovedec vôbec s odpoveďou neváhal: „Najradšej mám opice, pretože sú také zábavné,“ odpovedal, no chlapcovi pripomenul, že nemáme zabudnúť na to, kde žijú a že takéto zvieratá doma mať nemôžeme.

„Čo teda môžeš mať doma, čo sa ti páči? No, ktoré by si si vybral - šteniatko alebo mačiatko?“ položil otázku sám sebe a predtým, ako pokračoval povedal: „Je to veľmi ťažká otázka. Myslím, že by som si vybral šteniatko,“ ukončil rozhovor Attenborough so zvedavou trojicou.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…