Viktória fotí autentické portréty. Dva z nich sa dostali aj do talianskeho Vogue
Radka Rosenbergová
Radka Rosenbergová

Viktória fotí autentické portréty. Dva z nich sa dostali aj do talianskeho Vogue

Foteniu sa venuje už osem rokov a môže sa pochváliť tým, že jej fotografie sa ocitli na stranách talianskeho módneho časopisu Vogue. 

Fotografie mladej Slovenky sa dostali až do Vogue. Na snímke vľavo fotografka Viktória Suchánová. — Foto: Viktória Suchánová

BRATISLAVA 3. októbra - Foteniu sa venuje už osem rokov a môže sa pochváliť tým, že jej fotografie sa ocitli na stranách talianskeho módneho časopisu Vogue. Fotografka Viktória Suchánová dokumentuje najmä portréty, pri ktorých kladie dôraz na prirodzenosť. Podľa nej nie je základom dobrej fotografie drahý foťák, ale láska či vášeň.

To najdôležitejšie je za foťákom

Okrem toho je podľa nej dôležité najmä svetlo a emócia. „City dodávajú fotke pravý šmrnc. Často si ľudia myslia, že musia mať čo najväčší a najdrahší objektív, no to najdôležitejšie je za foťákom. Pokiaľ fotíte s láskou a nadšením, vždy sa to vydarí,“ myslí si Viktória.

Viktória Suchánová
Viktória Suchánová Foto: Viktória Suchánová

Najviac ju inšpirujú sociálne siete, ale aj všetko okolo nej. „Bude to znieť ako klišé, ale inšpiráciu mám všade okolo seba. Inšpirujú ma rozhovory s ľuďmi, no aj prechádzka v prírode, ktorá patrí medzi moje najobľúbenejšie činnosti.“

Až do Talianska

Viktória sa môže pochváliť tým, že jej fotografie sa dostali aj do talianskeho módneho časopisu Vogue. Konkrétne išlo o dva portréty. „Je na nich moja kamarátka Katka, ktorá mimochodom stála pred foťákom prvýkrát. Chcela som ju zachytiť tak, ako ju vnímam. Ako čistú dušu. Lúku plnú poľných kvetov. V hrudi sa nachádza srdce a to jej je rozkvitnuté ako kvety, ktoré drží v rukách,“ opisuje.

To, že sa jej fotky dostali do talianskeho časopisu Vogue, pre Viktóriu veľmi veľa znamená. Pol roka doň posielala svoje snímky, no neúspešne. „Majú tam svoju internetovú foto rubriku, kde fotografi môžu poslať tvorbu. Aj to sa však dajú poslať len raz týždenne dve snímky, čo je dosť obmedzujúce,“ vysvetľuje Viktória.

Fotografia sa dostala na titulnú stranu časopisu Vogue
Fotografia sa dostala na titulnú stranu časopisu Vogue Foto: Viktória Suchánová

Dôležitá je estetika

Podľa umelkyne Viktórie Suchánovej má Vogue svoj špecifický štýl a nesústredia sa na technickú stránku fotografie ale skôr na estetickú. „Pod estetickou fotkou si mnohí z nás predstavia krásne dievča alebo chlapca s dokonalou postavou či oblečením na nádhernom mieste. No v tomto prípade to neplatí. Čím zaujímavejší námet, človek, prostredie, tým lepšie. Čiže k tomu, aby ste sa dostali do talianskeho Vogue, nepotrebujete ani modelku, a dokonca ani profesionálny foťák.“

Rozkvitnuté kvety majú symbolizovať srdce
Rozkvitnuté kvety majú symbolizovať srdce Foto: Viktória Suchánová

Viktória túži po tom, aby sa niektorá jej fotografia stala súčasťou titulnej strany akéhokoľvek magazínu. Priznáva však, že aby sa jej tento sen splnil, musí ešte veľa pracovať. Budúcim nádejným fotografom odkazuje jediné. „Nikdy sa nevzdávajte. Ani vtedy, ak vám niekto povie, že fotografia nie je správna cesta,“ dodáva na záver.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…