Ikea vyrobí hračku podľa návrhu malej Trnavčanky. Nájdete ju po celom svete, výťažok z predaja pôjde na dobrú vec
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Ikea vyrobí hračku podľa návrhu malej Trnavčanky. Nájdete ju po celom svete, výťažok z predaja pôjde na dobrú vec

Majka z Trnavy svojím návrhom vyrazila porote dych. Šikovné dievčatko stvorilo nové zvieratko.

Mária z Trnavy ohúrila porotu IKEA natoľko, že podľa jej návrhu vyrobia hračku. — Foto: TS/IKEA

BRATISLAVA 1. októbra – Spoločnosť IKEA už šiesty rok vyzvala deti po celom svete, aby sa zapojili do súťaže Malý dizajnér, kde kreslia svoju vysnívanú hračku. Tentokrát prišlo 71 000 kresieb z celého sveta a do šestky víťazných návrhov sa prebojovala aj roztomilá a originálna kresba zo Slovenska.

Len 10-ročné dievčatko z Trnavy ohúrilo porotu tak, že jej návrh hračky sa zhmotní do reality a bude sa predávať po celom svete. Výťažok z predaja poputujú k tým, čo to potrebujú najviac.

Ohúrila ich akousi myšolienkou

Mária z Trnavy ohúrila porotu IKEA navonok jednoduchým spojením dvoch malých zvieratiek - myšky a lienky. Hlbší význam hračky je však vskutku kreatívny: Myšlienka. Vôbec po prvýkrát návrh jednej zo šiestich hračiek bude pochádzať zo Slovenska.

Jej nápad vám vyrazí dych.
Jej nápad vám vyrazí dych. Foto: TS/IKEA

Prvý októbrový deň sa Majka so svojou Myšlienkou prvýkrát stretli osobne a spolu s riaditeľkou obchodného domu IKEA Bratislava Luciou Klečkovou pokrstili myšku prezlečenú za lienku farebnými korálkami.

,,Želám Myšlienke, aby sa páčila a aby pomohla všetkým deťom, ktoré potrebujú peniaze a najmä aby ju mali deti radi,“ popriala Majka na štart cesty Myšlienke. Výťažok 4132 eur z predaja minuloročnej kolekcie SAGOSKATT venovala IKEA občianskemu združeniu Bublina, ktoré pre deti z detských domovov plánuje pobyt v enviro mestečku Zaježová a splav po Malom Dunaji.

Má len 10 a podľa jej návrhu vyrobia hračku.
Má len 10 a podľa jej návrhu vyrobia hračku. Foto: TS/IKEA

Všetky deti boli kreatívne

,,Na Slovensku sa do súťaže Malý dizajnér zapojilo 138 detí, ktoré nakreslili naozaj krásne a výnimočné plyšové hračky. Nikdy ma neprestane prekvapovať to, aké dokážu byť deti kreatívne. My v IKEA sme hrdí na každého jedného malého dizajnéra, ktorý sa do našej súťaže zapojil. Zároveň sa neskutočne tešíme zo slovenského návrhu s názvom Myšlienka, ktorý je súčasťou kolekcie SAGOSKATT na rok 2020. Je to naozaj veľký úspech a Majke srdečne gratulujeme," hovorí Klečková.

Výber víťazov každý rok sprevádza náročné rozhodovanie. Pri každom súťažnom návrhu rozhoduje to, či je zaujímavý a originálny, ako by sa dal vyrobiť, z akých farieb pozostáva a či by do kolekcie zapadol: „Ide o jedinečný projekt, ktorý umožňuje Detskej IKEA zapojiť do vývoja výrobkov aj deti. Plyšové hračky vytvorené podľa detských návrhov sa predávajú po celom svete a celý výťažok z predaja putuje na dobrú vec,“ vysvetľuje Ema Lázniková z Detského oddelenia IKEA Bratislava.

Hre dáva zmysluplný rozmer

Kolekcia však nie je len zbierkou zábavných kamarátov – hre dáva zmysluplný rozmer. Deti, ktoré sa do súťaže zapoja, sa totiž podelia o viac než len svoje sny a predstavivosť. Prispievajú totiž aj k právu každého dieťaťa na hru a rozvoj

IKEA v rámci kampane Let's Play for Change (Poďme sa hrať a zmeníme svet) daruje celý výťažok z predaja kolekcie lokálnym projektom, ktoré podporujú právo detí na hru. Do šestky najlepších sa dostala šestica hravých a tvorivých návrhov z celého sveta - Lamma, Baklažánové autíčko, Nallu, Bonbon-Poisson Gourmand, Zem plná lásky a slovenská Myšlienka.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…