Dobré noviny
Dá sa predísť kolízii so zverou? Týchto častých chýb sa vyvarujte, tvrdí odborník
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Dá sa predísť kolízii so zverou? Týchto častých chýb sa vyvarujte, tvrdí odborník

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: Pixabay/ lagunabluemolly, TASR/KR PZ v Trnave

Zver na ceste je pre motoristov veľkým nebezpečenstvom. Dá sa vôbec predísť stretu so zverou a čo robiť, keď už zviera zrazíte?

BRATISLAVA 1. októbra - Riziko stretu so zverou na ceste je na jeseň podstatne vyššie. Skôr sa stmieva, je viac zrážok a hmly. 

Stretov so zvrieratami na cestách stále pribúda. „Kolízie motorových vozidiel so živočíchmi sú stále aktuálnou témou a ich počty neustále rastú v závislosti od zvyšovania počtu motorových vozidiel a vysokými počtami živočíchov v SR,“ povedal pre Dobré noviny viceprezident Slovenskej poľovníckej komory pre správu zdrojov a hovorca Alojz Kaššák. Pripomína, že ročne je na našich vozovkách usmrtených viac ako 10-tisíc kusov raticovej zveri (párnokopytníky) a niekoľko 100-tisíc kusov menších živočíchov.

Viceprezident Slovenskej poľovníckej komory pre správu zdrojov a hovorca Alojz Kaššák. Foto: Facebook/Alojz Kaššák

Kedy je najvyššie nebezpečenstvo kolízie?

So živočíchom na cestnej komunikácii sa podľa jeho slov môžeme stretnúť v ktorúkoľvek nočnú i dennú hodinu, ale najväčšia aktivita zvierat je na rannom brieždení, na večernom zošerení a v nočných hodinách

Zver prechádza cez cesty za potravou, v čase ruje, či z dôvodu vyplašenia poľnohospodárskymi prácami, hubármi či turistami.

Buďte predvídaví

Univerzálny recept na to, ako sa zvieratám na ceste vyhnúť, neexistuje. Kaššák však nabáda k tomu, aby ste boli predvídaví: „Vodiči musia stále myslieť na to, že im do cesty môže vojsť zver, teda musia predvídať. Zvlášť opatrne treba jazdiť na cestách v lese, pri vysokých poľnohospodárskych plodinách, kroví a vodných tokoch.“

Mnohí vodiči sa snažia zver z cesty odohnať trúbením, prípadne zapnutím diaľkových svetiel. Je to však chyba. „Treba sa vyvarovať trúbenia na zver, je potrebné prepnúť diaľkové svetlá na tlmené, spomaliť alebo zastaviť vozidlo,“ vysvetľuje a dodáva, že je potrebné upozorniť aj ostatných vodičov výstražnými svetlami na nebezpečenstvo a dať zvieraťu čas a priestor na zorientovanie sa a opustenie vozovky.

Srna.
Srna. Foto: TASR /Pavol Ďurčo

Čo so zrazeným zvieraťom?

Ak zviera usmrtíte, alebo zraníte, treba kontaktovať políciu. „Tá to oznámi poľovníkom, alebo ochrancom prírody, ktorí so živočíchom naložia v zmysle platnej legislatívy,“ ozrejmil Kaššák.

Ale pozor, v žiadnom prípade s ním nemanipulujte, alebo si živočícha neprivlastňujte. Porušili by sme tým zákon alebo sa vystavili riziku poranenia.

Už ste čítali?