Dobré noviny
Prišla vám SMS, že ste pozitívni, no neboli ste na teste? Ministerstvo odpovedá, ako sa to mohlo stať a čo robiť
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Prišla vám SMS, že ste pozitívni, no neboli ste na teste? Ministerstvo odpovedá, ako sa to mohlo stať a čo robiť

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/Roman Hanc

Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti vysvetlilo, prečo dochádza k uvedeným chybám. Prinášame vám podrobnosti.

BRATISLAVA 1. októbra - Ak vám prišla SMS správa, že ste vám prišiel výsledok testu na nový koronavírus, no vy ste žiaden test neabsolvovali, nebojte sa. Ministerstvo zdravotníctva SR na Facebooku vysvetľuje, ako sa to mohlo stať a čo máte v takomto prípade robiť.

„Na Facebooku kolujú viaceré statusy o tom, ako niekomu prišiel výsledok testu, ale na žiadnom teste pritom nebol/nebola. Ľudia majú tendenciu o tom špekulovať a spochybňovať kvôli tomu systém testovania, preto je dôležité sa tomu venovať,“  vysvetľuje ministerstvo, ktoré si následne posvietilo na podobné prípady a obrátilo sa na Národné centrum zdravotníckych informácií.

Ako teda môže niekomu prísť SMS bez testu? Veľmi jednoducho: „Vysvetlenie pre väčšinu podobných prípadov je jednoduché. Ľudia niekedy robia preklepy pri zadávaní svojho telefónneho čísla, preto sa môže stať, že SMS-ka príde na číslo niekoho iného.“

Kedy ignorovať správu a kedy nie

Ak by vám náhodou prišla SMS s negatívnym výsledkom testu a na teste ste neboli, stačí to jednoducho ignorovať. „My sa za chybu ospravedlňujeme, vy môžete byť v pokoji,“ vysvetľuje ministerstvo.

Inak postupuje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ak príde SMS s pozitívnym výsledkom testu: „Ak by vám náhodou prišla SMS-ka s pozitívnym výsledkom testu a na teste ste neboli, bude vám ešte volať ÚVZ, s ktorým si vysvetlíte, že pravdepodobne došlo k chybe pri zadávaní čísla - ÚVZ potom dohľadá osobu, ktorej daný test prislúcha.“

Ministerstvo pripomína, že v každom prípade nie je dôvod vytvárať hneď konšpiračné teórie. „Systém rozposiela SMS-ky automaticky, pri vysokom počte testov sa chyby a preklepy stávajú. Mrzí nás to, aj preto sa snažíme podobné situácie objasniť aj týmto spôsobom,“ uzatvára rezort.

Už ste čítali?