Odjakživa túžila po veľkej rodine, no po 6 potratoch už nedúfala. Potom prišla tá najkrajšia správa
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Odjakživa túžila po veľkej rodine, no po 6 potratoch už nedúfala. Potom prišla tá najkrajšia správa

April vždy túžila po veľkej rodine. Napriek strastiplnej ceste plnej zúfalstva a beznádeje je dnes obklopená veľkou rodinou.

Gardnerovci sú dnes veľká rodina. — Foto: Foto: Reprofoto/PA Real Life

UTAH 30. septembra - Američanka April Gardner dokázala takmer nemožné. Napriek pretrvávajúcim problémom s plodnosťou a šiestim potratom porodila päť zdravých detičiek. A to v čase, keď bola matkou už dvoch dospelých detí, pretože túžba po veľkej rodine bola silnejšia ako všetko iné.

Ako informuje Daily Mail, Najprv sa na svet vypýtal chlapček Jaxton a neskôr i ďalšie vymodlené detičky dokonca v podobe štvorčiat – malého umelca Rykera, Tallona, ktorého dnes považuje za veľmi citlivého a milujúceho, malého šidla Bowena, ktorého prezývajú aj „malá raketa“, a krásneho dievčatka  s menom Berklee.

Túžba po veľkej rodine

April (42) a Phil (43) sa poznali z detstva a tak veľmi sa milovali, že sa vzali, keď mala April len 18 rokov. Jej túžba po ďalších deťoch bola aj po rokoch manželstva veľmi veľká a napriek tomu, že už vychovali dve dospelé deti, snívali o veľkej rodine.

Otecko a detičky.
Otecko a detičky. Foto: Reprofoto/PA Real Life

April, žiaľ, diagnostikovali endometriózou – chorobu, ktorá je sprevádzaná bolestivou menštruáciou, pričom 75 percent žien ju pociťuje s bolesťami v oblasti panvy a 25 – 40 percent žien má problémy otehotnieť. V prípade April to doktori nevideli tak čierno a vraveli jej, nech si nerobí starosti. Mýlili sa.

Žena postupne prekonala šesť potratov a všetky vnímala veľmi ťažko. Spôsobovali jej nielen rany na tele, ale i na duši: „Potraty bolo veľmi ťažké prijať. Boli obdobia, keď som si to vyčítala.“

Modlitby boli vypočuté

Zároveň tomu nerozumela, veď už bola matkou dvoch zdravých detí: „Mala som predtým deti, takže som nechápala, prečo som zrazu nemohla.“ A s bolesťou prišli aj výčitky. „Čo je s tebou? Ale niečo vo mne mi hovorilo, aby som sa nevzdala,“ povedala pre Daily Mail.

Manželia však túžili po väčšej rodine. Nakoniec ich modlitby boli vypočuté, keď April privítala štvorčatá po šiestich ťažkých potratoch, no pred úspešným pôrodom si prešla hormonálnou liečbou, ktoré jej pomohli stimulovať vaječníky.

Rodina očakávala jedno dieťatko, no naraz prišli štvorčatá.
Rodina očakávala jedno dieťatko, no naraz prišli štvorčatá. Foto: Reprofoto/PA Real Life

Séria nešťastných potratov

Keď potratila prvýkrát, April nevedela, že čaká dieťatko, veď už bola mamičkou a porodila dve  zdravé detičky - dcérky. Ďalšie komplikácie si preto nepripúšťala. „To ma ubezpečilo v tom, že potrat bol jednorazový a nie je začiatkom problémov s plodnosťou v dôsledku mojej endometriózy,“ dodala.

Ale o tri roky začali manželia diskutovať o tom, že by súrodencom dopriali sestričku alebo bračeka, to však netušili, že sa tak stane za nekonečných 11 rokov, kým sa narodí dieťatko číslo tri. April potratila až šesťkrát.

V priebehu rokov April tiež vyskúšala rôzne spôsoby liečby plodnosti vrátane klomifénu - lieku, ktorý podporuje vylučovanie vajíčka každý mesiac - a to bez výsledkov. Žene zistili nízku hladinu progesterónu a syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) - hormonálny stav, ktorý sťažuje prirodzené počatie.

Takto sa všetci tešilina detičky.
Takto sa všetci tešili na detičky. Foto: Reprofoto/PA Real Life

V roku 2012 po injekciách na klinike pre plodnosť April zistila, že opäť čaká dietatko. A tentoraz bezpečne donosila svoje dieťa, pričom malý Jaxton sa narodil vo februári 2013. Potom si manželia nemysleli, že budú mať ďalšie deti.

Avšak začiatkom roku 2015 si uvedomili obrovský vekový rozdiel medzi Jaxtonom a jeho sestrami a rozhodli sa, že mu chcú dať súrodenca, s ktorým vyrastie. Ich nádej sa zmenila na jedno veľké prekvapenie.

Miesto jedného hneď niekoľko

April ostala opäť v radostnom očakávaní, no netušila, že pod srdcom nosí viac detí. „Ó, bože, to sú dvojčatá!“ povedala, keď na sonografe videla hneď dve deti. Lekárka jej však oznámila, že ich je rovno šesť. Šťastná manželka poslala snímok manželovi. Zavolal jej a povedal jej: „Prečo si mi poslal šesť rovnakých fotografií?“ Ona ho hneď uviedla z omylu: „Pozri sa znova - sú tam viaceré deti.“

Štyrom plodom sa darilo, ale dve mali problém so srdiečkom: „Lekári mi povedali o niečom, čo sa nazýva selektívna redukcia, čo by v zásade znamenalo zníženie počtu plodov, aby ostatní mali najlepšiu šancu na prežitie.“

April tomu rozumela, len jej to neprišlo ako správna voľba. „Prešla som si toľkým, že aj jedno dieťa držať v náručí by bol zázrak. Okrem toho, ako som si mala vybrať, ktoré z nich si ponechám? S Philom sme si všetko porozprávali a rozhodli sme sa, že hodíme kockami a necháme to všetko na osud,“ povedala. A tak i urobili, o dve detičky prišla, no zostávajúce štyri zosilneli. Na svet sa vypýtali traja chlapci a dievčatko.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…