Nielen zdravotníci. Za prácu v prvej línii dostanú odmeny aj ďalšie povolania
TASR
TASR

Nielen zdravotníci. Za prácu v prvej línii dostanú odmeny aj ďalšie povolania

Ľudia v prvej línii v boji proti pandémii nového koronavírusu, ktorí pracujú v oblasti sociálnych služieb a sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, by mali byť ocenení.

Na snímke sociálni pracovníci v ochranných odevoch — Foto: TASR/Dano Veselský

Bratislava 30. septembra (TASR) – Ľudia v prvej línii v boji proti pandémii nového koronavírusu, ktorí pracujú v oblasti sociálnych služieb a sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, by mali byť ocenení. Vláda v stredu schválila s pripomienkami návrh nariadenia vlády z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, podľa ktorého by mali dostať finančnú odmenu.

„Zamestnanci v týchto oblastiach vykonávajú mimoriadne náročnú prácu v zariadeniach, v rodinách, v teréne a bez ohľadu na riziká a okolnosti v obdivuhodnom nasadení každý deň pomáhajú deťom a ich rodinám, seniorom, zdravotne znevýhodneným ľuďom či ľuďom bez domova,“ skonštatoval rezort práce v predkladacej práce. Títo ľudia by tak mali dostať nielen verejné poďakovanie, ale aj ocenenie formou finančného ohodnotenia.

Jednorazová dotácia

Navrhuje sa preto, aby im bola v rámci dotačného titulu na podporu rozvoja sociálnych služieb a dotácie na podporu vykonávania opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately jednorazovo poskytnutá dotácia na účel financovania plnení nad rámec mzdy alebo platu za kvalitné vykonávanie pracovných činností alebo za vykonanie práce presahujúcej rámec pracovných činností.

MPSVR ozrejmilo, že to zahŕňa aj preddavok na povinné verejné zdravotné poistenie, sociálne poistenie a na príspevky na starobné dôchodkové sporenie, ktoré sú platené zamestnávateľom z tohto plnenia.

Komu poskytnú odmenu?

Rezort práce priblížil, že tzv. odmena bude poskytnutá nielen zamestnancom sociálnych služieb a akreditovaných a obecných subjektov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately prostredníctvom nariadenia, ale aj centrám pre deti a rodiny v zriaďovateľskej pôsobnosti štátnu, avšak prostredníctvom iného mechanizmu.

Dotácia by mala byť poskytnutá v maximálne výške 772 eur na jedného zamestnanca v závislosti od ním odpracovaného času v období od 12. marca do 13. júna 2020, teda od vyhlásenia krízovej situácie do ukončenia núdzového stavu, a jeho pracovného úväzku. Účinnosť nariadenia sa navrhuje dňom jeho vyhlásenia, aby sa odmena mohla vyplatiť čo najskôr.

Pravidlá pri rezervách v rozpočte sa majú upraviť

Transparentnosť verejných financií sa má posilniť. Prispieť k tomu má novela zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, ktorou chce Ministerstvo financií (MF) SR upraviť pravidlá pri rezervách v rozpočte. Zamedziť chce najmä tomu, aby návrh rozpočtu verejnej správy obsahoval daňové a odvodové príjmy, ktoré neboli súčasťou oficiálnych prognóz. Právnu normu v stredu schválila vláda.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 6

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…