Dobré noviny
Takéto fotky by ste nemali publikovať na sociálnych sieťach. Dieťa nimi môžete vystaviť nebezpečenstvu
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Takéto fotky by ste nemali publikovať na sociálnych sieťach. Dieťa nimi môžete vystaviť nebezpečenstvu

Foto: Ilustračné
Foto: Ilustračné — Foto: pexels.com

Na sociálnych sieťach môžeme vidieť fotky detí z pôrodnice, materskej či základnej školy. Na čo by si rodičia mali dávať pozor?

BRATISLAVA 30. septembra - Mnohí ľudia si v dnešných dňoch nevedia predstaviť život bez sociálnych sietí. Zatiaľ čo niektorí ich využívajú len na komunikáciu s rodinou či priateľmi, iní tam zas odhaľujú svoje súkromie. Ohrozená je najmä tá druhá skupina. Mnohé mamičky či oteckovia si možno ani neuvedomujú, že keď publikujú fotografiu dieťaťa, môžu ho vystaviť nebezpečenstvu, uvádza portál Bright Side.

Rodičia poskytujú príliš veľa informácií o svojich ratolestiach

Viacerí rodičia majú tendenciu dokumentovať nielen svoj, ale aj život najbližších na sociálnych sieťach. „Najhoršie, čo sa môže stať, je, že niekto začne obchodovať s nahými fotografiami dieťaťa na internete,“ povedal pre Dobré noviny odborník na digitálnu bezpečnosť spoločnosti ESET Ondrej Kubovič.

Keď sa mamičky alebo oteckovia rozhodnú raz za čas publikovať fotografiu, ktorá vznikla v kontrolovanom prostredí a vieme, aká informácia z nej vychádza, podľa slov Kuboviča by nemal vzniknúť zásadný problém. „Opakom tohto systému je, že rodič dáva všetko na internet – aj to, že dieťa urobilo prvý krok. Každý deň potom vidíme na internete 15-20 fotografií. Je to príliš veľa informácií, ktoré sa cudzí ľudia môžu o dieťati dozvedieť,“ dodal.

Foto: Ilustračné
Foto: Ilustračné Foto: pexels.com

Situácie, ktoré môžu predstavovať nebezpečenstvo

Rodičia častokrát chcú zdielať svoje nadšenie s okolím. Nechýbajú fotky z pôrodnice, materskej či základnej školy. Dôležité je však uvedomiť si, čo cudzí ľudia dokážu vyčítať z fotografie. Nemali by ste publikovať fotku dieťaťa, ktoré má na tričku svoju menovku alebo sa za ním nachádza budova školy, keďže týchto informácií sa môžu chytiť internetoví predátori. Nemali by ste však zabúdať ani na bezpečnosť kamarátov alebo spolužiakov vašich ratolestí. Fotografie by ste nemali zdieľať na sociálnych sieťach, pokým nemáte súhlas od ich rodičov.

Ďalším rizikom je publikovanie nahých fotografií dieťaťa. Aj keď je rozkošné a chcete sa pochváliť aj ostatným, nikdy neviete, kto si danú fotografiu uloží, komu ju pošle a čo sa s ňou bude diať.

Taktiež by ste si mali overiť, či platformy, ktoré používate, nezverejňujú metadáta vašich fotografií. Tie by mohli odhaliť čas a miesto, kde daný záber vznikol.

Na druhej strane, niektorí rodičia chcú motivovať iné mamičky či oteckov, a tak publikujú zábery, ktoré poukazujú na vyčíňanie alebo zlé správanie ich ratolestí. Aj keď ide o pekné gesto, fotografie sa môžu stať virálnymi a vaša ratolesť sa v puberte alebo dospelosti môže cítiť extrémne trápne.

Keď sa predsa len rozhodnete zdieľať svoje súkromie na sociálnych sieťach, mali by ste si overiť, či máte súkromný alebo verejný účet. Mali by ste byť presvedčení, že zábery uvidia len ľudia, ktorých poznáte, plne im dôverujete a nebudú ich šíriť ďalej.

Foto: Ilustračné
Foto: Ilustračné Foto: pexels.com
Foto: Ilustračné
Foto: Ilustračné Foto: pexels.com

Už ste čítali?