Dobré noviny
Okuliare nás dokážu viac ochrániť pred nákazou koronavírusom. Nie však tak, ako si myslíte
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Okuliare nás dokážu viac ochrániť pred nákazou koronavírusom. Nie však tak, ako si myslíte

Okuliare dokážu viac, ako sa zdá.
Okuliare dokážu viac, ako sa zdá. — Foto: Pixabay/Simon

Najnovšia štúdia poukazuje na to, že nosenie okuliarov môže mať viac výhod, ako je len ostrejší a lepší zrak. Pozrite si podrobnosti.

SUEJ-ČOU 30. septembra – Vedci prišli s informáciou, podľa ktorej nás môžu okuliare ochrániť pred novým typom koronavírusu. Nedávno publikovaná štúdia ukázala, že tí, ktorí nosili okuliare viac ako osem hodín denne, mali výrazne nižšie riziko získania COVID-19 ako tí, ktorí okuliare nenosili vôbec, informuje portál Al-Jazeera.

Vedci skúmali 276 pacientov v nemocnici Suizhou Zengdu v čínskom meste Suej-čou, kde nosí okuliare skoro tretina obyvateľov. Do štúdie bolo začlenených 16 ľudí s okuliarmi, čo je teda šesť percent ľudí. Doktor Khan však poznamenáva, že by sme si mali ešte predtým, ako vkročíme k optikovi, uvedomiť niekoľko vecí.

Štúdia a vzorka je malá a preukázala iba súvislosť - nie priamu príčinu a následok - medzi nosením okuliarov a mierou infekcie nového koronavírusu: „Vyvodzovať z toho pevné závery by bolo úplne predčasné, ale môžeme si všimnúť niektoré veci.“

Oči ako ľahká cesta

Podľa Medical Journal of Virology môžu byť oči pre nový koronavírus dôležitou cestou, ako sa dostanú do tela. „Vieme, že vírus sa šíri hlavne cez respiračné kvapôčky, keď niekto kašle, kýcha, rozpráva alebo dokonca dýcha. Malé kvapôčky obsahujúce vírus sú poháňané vzduchom pri hľadaní iného hostiteľa, obvykle cez nos alebo ústa. Stále však pribúdajú správy o tom, že pacienti s koronavírusmi majú očné príznaky, ako je konjunktivitída (zápal spojoviek - pozn. redakcie).“

Nosenie okuliarov teoreticky vytvára pred našimi očami ďalšiu bariéru, ktorá ich chráni pred infikovanou respiračnou kvapôčkou. Štúdia sa opiera aj o skutočnosť, že z rovnakého dôvodu majú zdravotnícki pracovníci ochranné okuliare vo vysoko rizikových lekárskych zariadeniach.

Vyzdvihujú však jeden dôležitý detail - používajú odlišné okuliare. Tie poskytujú tesné uzavretie celej oblasti očí, zatiaľ čo bežné okuliare zvyčajne poskytujú ochranu len spredu. Oko tak nie je chránené z bočnej, vrchnej a spodnej časti.

Centrum pre ochranu a kontrolu chorôb (CDC) odporúča vhodné ochranné okuliare na vysoko rizikových pracoviskách, ďalej však hovorí, že „pracovníci by mali chápať, že bežné dioptrické okuliare a kontaktné šošovky na predpis sa nepovažujú za ochranu očí“.

Dokážu pomôcť, niekde ich zamieňajú za šošovky

Okuliare však dokážu pomôcť v boji proti COVID-19. Ako prízvukuje doktor Khan, ľudia sa podvedome dotýkajú tváre. Stačí, ak sa vírus nachádza na nevydezinfikovanej kľučke dverí a následne sa dotkneme očí, prípadne ich okolia a vírus sa cez sliznicu očí dostáva do ľudského tela.

Niektorí lekári dokonca začali odporúčať svojim pacientom, aby prestali používať kontaktné šošovky a začali využívať okuliare: „Kontaktné šošovky môžu dráždiť a vysušovať oči, takže je pravdepodobnejšie, že nositeľa nútia k tomu, aby sa dotkol oka.“ V prípade, ak ste si neumyli ruky, sa vírus môže dostať ľahko do tela.

Už ste čítali?