Dobré noviny
Viktor Vincze vyzýva: Nečakajte na zálohovanie, plechovky viete recyklovať už dnes, milióny zbytočne končia na skládkach
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Viktor Vincze vyzýva: Nečakajte na zálohovanie, plechovky viete recyklovať už dnes, milióny zbytočne končia na skládkach

Viktor Vincze sa najnovšie pustil do našej lenivosti
Viktor Vincze sa najnovšie pustil do našej lenivosti — Foto: Instagram/viktorvincze

Známy moderátor otvoril ďalšiu aktuálnu ekologickú tému, ktorá sa týka nás všetkých. Pre našu pohodlnosť vznikajú skládky a zbytočné straty, pritom stačí urobiť tak málo.

BRATISLAVA 29. septembra – Nejeden Slovák si prihodí do nákupného košíka svoj obľúbený nápoj v plechovke, no len niektorí z nich si uvedomia, že po dopití a vyhodení do nesprávneho kontajnera nám vznikajú každou jednou takto zle vyhodenou plechovkou veľké škody – a nielen ekologické.

Moderátor Viktor Vincze, ktorý sa venuje už dlhší čas aktívnemu blogovaniu na ekologické témy, si na mušku vzal ďalšiu horúcu eko tému, ktorou sú práve hliníkové plechovky. Ak vyhodíme, čo len jednu plechovku do zmesového odpadu, vzniká veľký problém.

180 milárd vo svete, na Slovenku 345 miliónov kusov

Moderátor vysvetľuje na konkrétnom príklade, ako si to ľahko predstaviť: „Odchádzate na tri hodiny z bytu a zámerne zapnete televízor na tri hodiny, pre nikoho. Že škoda energie? Tak to isté si môžete povedať, keď hliníkovú plechovku nevyseparujete, ale vhodíte do zmesového kontajnera,“ informuje na Instagrame. Jedna plechovka na dne nesprávneho kontajnera dokáže pohltiť neuveriteľné množstvo energie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Viktor Vincze (@viktorvincze),

Ako informuje The World Counts, každý rok použijeme asi 180 miliárd hliníkových plechoviek.  A že sme si aj na Slovensku obľúbili takto balené nápoje, prezrádzajú dostupné informácie Ministerstva životného prostredia SR.

Na našom trhu sa ročne uvedie zhruba 345 miliónov kusov plechoviek. Informácie poskytla analýza vydaná v novembri 2018 pod názvom Skutočná cena zálohy s podtitulom Analýza zavedenia systému zálohovania jednorazových nápojových obalov v SR.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Viktor Vincze (@viktorvincze),

Ťažba a výroba hliníka sú energeticky náročnejšie ako získavanie ktoréhokoľvek iného kovu. Pre predstavu, na výrobu 4 plechoviek je potrebné použiť jednu plechovku benzínu.

Naša pohodlnosť

To však neplatí pri jeho recyklácii. „Hliník je totiž, podobne ako sklo, recyklovateľný donekonečna. Možno ho nekonečnekrát roztaviť a nestratí svoje vlastnosti. Hliník je jeden z najlepšie recyklovateľných materiálov, ale milióny plechoviek končia každý rok pre našu pohodlnosť zbytočne na skládkach. Tie, ktoré ležia na fotke za mnou, mali viac šťastia a stanú sa z nich nové produkty,“ vysvetľuje Vincze.

Hliník získavame z bauxitu, pričom z tejto horniny sa musí v rafinérii vyextrahovať oxid hlinitý, ktorý treba rozbiť elektrolýzou, aby následne vznikol kov. „Len samotná elektrolýza je tak energeticky náročným procesom, že hlinikáreň Slovaco v Žiari nad Hronom je najväčším odberateľom elektriny na Slovensku“, vraví moderátor, ktorý sa vybral sám na vlastné oči pozrieť, ako to tam prebieha.

Moderátor,ktorý sa vybral do tamojšej hlinikárne, kde si pozrel, ako prebieha recyklácia.
Moderátor sa vybral do tamojšej hlinikárne, kde si pozrel ako prebieha recyklácia. Foto: Instagram/viktorvincze

Recykláciou ušetríme 95 percent energie

Recyklácia je podľa veľmi dôležitá a výsledky prezradia veľa: „Recykláciou hliníka pritom dokážeme ušetriť neuveriteľných 95 percent energie potrebnej na jeho výrobu z primárnej suroviny. To sa nestane bez poctivej separácie plechoviek.“

Spätne sa recykláciou vyzbiera približne 74 percent z nich. „Takže asi 90 miliónov kusov skončí v spaľovniach alebo na skládkach. Čiže akoby ste tú telku nechali bežať naprázdno 270 miliónov hodín. Teda asi 31-tisíc rokov!“ tvrdí.

„Len máločo sa recykluje tak dobre a tak efektívne ako hliník. A jediné, čo na to treba, je, aby sme my, občania, neboli flegmatickí. Aby sme urobili pár krokov naviac k správnemu kontajneru. V čiernom budú plechovky navždy pochované na skládkach, recyklátori budú musieť dovážať odpad zo zahraničia a planétu budeme zapekať nutnosťou novej a novej energie len preto, že sme boli leniví," uzatvára Vincze.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Viktor Vincze (@viktorvincze),

Nečakajte, kým budú zálohované

Pritom stačí urobiť tak málo - správne vyhodiť prázdnu hliníkovú plechovku. Tie sa zbierajú s kovmi. „Napríklad v Piešťanoch majú na kovy samostanú nádobu. V Bratislave sa kovy zbierajú spolu s plastami,“ vraví moderátor. Mestá a obce na svojich weboch informujú o tom, do ktorého kontajnera patria prázdne plechovky na vyhodenie.

Viktor na záver pripomína, že nemá význam si v domácnosti odkladať plechovky z dôvodu, že v budúcnosti budú zálohované: „Zálohovanie sa bude aj v prípade PET fliaš týkať iba nových obalov, ktoré budú vyrobené po zavedení systému záloh a budú označené špeciálnym kódom. Navyše ich do obchodov bude treba nosiť nestlačené, v pôvodnom stave.“

Už ste čítali?