Dobré noviny
Koniec súkromných zdravotných poisťovní? Matovič vraj plánuje veľké zlučovanie
Pavol Hirka
Pavol Hirka

Koniec súkromných zdravotných poisťovní? Matovič vraj plánuje veľké zlučovanie

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO)
Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO) — Foto: TASR/Dano Veselský

Premiér Igor Matovič začína uvažovať nad zlúčením Sociálnej poisťovne a Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

BRATISLAVA 25. septembra - Premiér Igor Matovič začína uvažovať nad zlúčením Sociálnej poisťovne a Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Ako informuje Denník E, predseda vlády o tom vraj začal rozprávať v OĽaNO a aj pred koaličnými kolegami.

V najbližších rokoch by nás tak mohla čakať najväčšia zmena v sociálnom a zdravotnom poistení od jeho vzniku. Podľa Denníka E by sa zlúčením mohol zaviesť jeden sociálno-zdravotný odvod, pričom Všeobecná zdravotná poisťovňa by ešte predtým prebrala všetkých poistencov súkromných zdravotných poistencov.

Koniec Dôvery a Unionu?

Vyzbierané peniaze by sa neskôr posielali do fondov sociálneho a zdravotného poistenia. „Okrem zjednodušenia výberu poistného by to však znamenalo koniec súkromných zdravotných poisťovní Dôvera a Union, ktoré v súčasnosti podnikajú v systéme povinného zdravotného poistenia," uvádza portál.

Ako pre Denník E potvrdil predseda klubu OĽaNO Michal Šípoš, návrh ešte nemajú rozpracovaný detailne, je to však správna filozofia, ako čo najviac zjednodušiť ľuďom život. „Občan by zaplatil jeden odvod a ten sa potom rozdelí,“ vysvetľuje Šípoš a dodáva, že v klube by s podporou návrhu byť problém nemal.

Celková reforma

A hoci presný návrh ani prepočty zatiaľ neexistujú, o návrhu sa už vraj rozprávajú aj v ďalších koaličných kluboch, pričom prvý model spoločnej sociálno-zdravotnej poisťovne očakávajú do konca roka. Oficiálne však možné rokovanie nepotvrdili ani Richard Sulík z SaS, Milan Krajniak zo Sme rodina a Jana Žitňanská zo Za ľudí.

Ako pripomína portál, toto zvažované zlúčenie by sa „dalo chápať ako kompletná zmena systému verejného poistenia, čo by znížilo riziko, že štát bude musieť platiť odškodné majiteľom Dôvery a Unionu". Štát by tak mal argumenty proti tvrdeniu, že by išlo o krok proti Pente (vlastník Dôvery, pozn. redakcie) a poisťovni Union, keďže by nešlo o zoštátnenie systému zdravotných poisťovní, ale o celkovú reformu.

Už ste čítali?